Ketään nyt härkkimättä

Mutta tulin lukeneeksi ja ajattelin jos joku muukin haluaa
lukea herätellä ajatuksia tai muuten vain tuhlata/pelata aikaansa.
16146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tuon jutun kaltaiset keskustelut ovat toki tarpeellisia, mutta aina näissä väännöissä käy niin että vahvempi voittaa, oli toisen perustelut ja kirjoitukset kuinka hyviä tahansa. Pariutumisaiheissa vahvempi osapuoli sattuu ainakin täällä länsimaissa olemaan nainen. Nainen voi päättää mitä hän haluaa ja asia on sillä selvä. Mies voi yrittää tehdä samoin, mutta mitäpä se naisia koskettaa koska he eivät muutenkaan pidä miehiä kollektiivisena joukkona juuri minään.

Äänestä
  • Jos näin olisi, se kuvaisi vain sen miten heikkoja suomalaiset miehet ovat, kun antavat naisille noin paljon valtaa. Eihän ne naiset itsekään halua olla mitään dominoita, mutta kun nössykkä suomimies ei uskalla asettaa naiselle rajoja, niin naisesta tulee hirmuvaltias, hemmoteltu lapsikuningatar, jonka oikkujen mukaan pitäisi valtakunnassa asiat mennä.

    Äänestä

  • Toki mutta ainakin tuo herätti ajatuksia,eikä tietenkään voi yhden kirjoituksen varassa leimata kaikkia naisia. Koska tässä ollaan itsekkin parisuhteessa oltu monesti niin eihän se toki aina merkkaa, mutta täytyy myöntää, että ennen ei itseä häirinnyt oma pituus mutta nyt on kuukauden kaks vähän kiusannut.

    No kun tuolla katseli treffien puolella naisia, niin ihannemies (alitajunnan salainen toive) niin 170 cm oli siellä alapäässä keskiarvo oli 187 cm. Ja toivojat eli hakuni rajaus oli 150-165cm, että jotta kaikkea sitä niin täytyy keksiä jollain kompensoida tuota omaa vajaavaista pituutta =)

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Jos näin olisi, se kuvaisi vain sen miten heikkoja suomalaiset miehet ovat, kun antavat naisille noin paljon valtaa. Eihän ne naiset itsekään halua olla mitään dominoita, mutta kun nössykkä suomimies ei uskalla asettaa naiselle rajoja, niin naisesta tulee hirmuvaltias, hemmoteltu lapsikuningatar, jonka oikkujen mukaan pitäisi valtakunnassa asiat mennä.

    Voi olla,mutta kun ikää alkaa olemaan kuitenkin jo yli 30
    ja pariutua pitäisi niin tuosta meinaa vähän ongelmaa tulla.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Jos näin olisi, se kuvaisi vain sen miten heikkoja suomalaiset miehet ovat, kun antavat naisille noin paljon valtaa. Eihän ne naiset itsekään halua olla mitään dominoita, mutta kun nössykkä suomimies ei uskalla asettaa naiselle rajoja, niin naisesta tulee hirmuvaltias, hemmoteltu lapsikuningatar, jonka oikkujen mukaan pitäisi valtakunnassa asiat mennä.

    Tarkoitatko että parisuhteessa miehen tulisi asettaa näitä rajoja jotta naiset erottuaan oppisivat myös sinkkuna kohtuullistamaan vaatimuksiaan? Ilmeisesti, koska tuntemattomille naisille on aika vaikea näyttää "kaapin paikkaa".

    Äänestä

  • -M- kirjoitti:

    Tarkoitatko että parisuhteessa miehen tulisi asettaa näitä rajoja jotta naiset erottuaan oppisivat myös sinkkuna kohtuullistamaan vaatimuksiaan? Ilmeisesti, koska tuntemattomille naisille on aika vaikea näyttää "kaapin paikkaa".

    Lähinnä mietin miksi jotkut naiset tekevät itselleen tuollaista? Eli sahaavat omaa oksaansa? Jos päämäärä kerran vain on parisuhde perhe ja onnelisuus
    ja ikä on kelläkin mitä on, niin en itse luokittele naista pituuden tai muun mukaan niin miksi jäynätä itse itseään? Kun monesti se ainut argumentti on, että: "iso mies luo turvaa ja luolamies aikana iso mies pystyi suojelemaan" etc etc.

    Jos itseni pitäisi valita mies suojelemaan itseäni ,niin itselläni ei ole koskaan käynyt edes etäisesti mielessä, että se kaksi metrinen mies olisi se suojelija automaatiolla. Enkä koe heitä mitenkään pelottaviksi tai muutenkaan vaikuttaviksi ,luotan mielumin pieneen mieheen ja 9 mm pistooliin kun isoon kokoon.. Siis näin todella karrikoidusti, mutta tuo luolamies ajan läppäkin romuttuu jo siihen, että pelkästään evoluution valossa pienen on ollut pakko kokonsa vuoksi selviytyäkseen.. Olla siis fiksumpi kun sen isomman, ja se koko ei merkannut edes luolamies aikana koska se kivikirves taklaraivossa ajaa samaa asiaa oli se takaapäin lyöjä 140 tai 210 cm pitkä.

    Jotenkin tuo selitys joka on se yleisesti hyväksytty "luonnonvalinnan" mukainen perusteltu valinta, ei vain ole looginen. Lähinnä tuntuu, että sen takana on jotain muuta esimerkiksi jotain psyykkistä tai muuta ajatusta, kun aidosti pelkoa turvallisuudestaan..Mutta vaikea olla suoraan oikeassa koska en ole nainen. Naisethan tähän vastauksen tietävät..Jos vain ovat itselleen rehellisisä.

    Äänestä

  • -M- kirjoitti:

    Tarkoitatko että parisuhteessa miehen tulisi asettaa näitä rajoja jotta naiset erottuaan oppisivat myös sinkkuna kohtuullistamaan vaatimuksiaan? Ilmeisesti, koska tuntemattomille naisille on aika vaikea näyttää "kaapin paikkaa".

    Kyllä niille tuntemattomille naisille nimenomaan voi ja pitääkin näyttää kaapin paikka. Ensi alkuun lopettaa ruikuttaminen siitä miten epäoikeudenmukaisia naiset on ja löytää ne omat ns. munat, eli siis oma arvo, joka ei ole riippuvainen naisista ja naisten hyväksynnästä. Niinhän ne naisasioissa menestyvät miehetkin nimenomaan tekee.

    Äänestä

Tuolla keskustelun kommenteissa lukikin tiivistävästi kun nainen sanoi että miehet syrjii lihavia naisia että:
voiko nainen laihduttaa, kyllä, voiko mies kasvattaa pituutta, ei.
Sama kuin syrjisi ihonvärin perusteella

Äänestä

Tuota kirjoitusta kommentoineiden naisten viestit pähkinänkuoressa:

"ULIULIULIULIULI LAASANEN ULIULIULIULIULIU"

Äänestä

Jaaa-a, Laasasen kaltasilta "tieteilijöitä" pitäisi kyllä ottaa tutkinnot pois.Kaveri löytää kyllä atm:n logiikan syvimmän olemuksen todella hyvin; Nainen on huono ja mies on se syrjitty.Joten, höpö-höpö koko linkki ja höpö-höpö koko Laasanen.

Äänestä
  • pois.. Itselläsi tuntuu olevan suuria henkisiä ongelmia, kun et ymmärrä MA-teoriaa. Todennäköisesti käsitteellinen kykysi hahmottaa asioita on matalalla tasolla.

    Äänestä

Jaaha sitä saa mitä tilaa..Tuli treffit itseäni 14 cm pidemmän naisen kanssa =D
Kevät..kevät =D Että kauneinta sunnuntaipäivää vaan itse jokaiselle.
Tässä olla treffeilä oltukkaan sitten 11 vuoteen...Ja vielä on ihmisen-näköinen.

Äänestä
  • Voitte käydä harrastamassa kääpiön heittoa, jossakin salissa. Harrastustreffit on suosiossa, ja kääpiön heitto on hauska laji.

    Äänestä

  • hienoa kirjoitti:

    Voitte käydä harrastamassa kääpiön heittoa, jossakin salissa. Harrastustreffit on suosiossa, ja kääpiön heitto on hauska laji.

    Joo ei heitelty..Mutta ihan ok.Lapset toki myös mukavia,niitä ois voinu heitellä?
    Mutta tulipahan käytyä kun en ole hetkeen käynyt. Katotaan sit uudestaan 10 vuoden päästä. Sen tosiaan huomaa heti haluutko jotain ihmistä ja kipinöikö ja säkenöikö, mutta seuraavalla kerralla parempi onni. Tätä varten kannattaa aina omistaa myös Prepaid!

    Täytyy myöntää, että ala-mäessä kiun seiso niin olo oli
    vähän..vajaavainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zeebra1981 kirjoitti:

Mutta tulin lukeneeksi ja ajattelin jos joku muukin haluaa
lukea herätellä ajatuksia tai muuten vain tuhlata/pelata aikaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu