Ok suhde- erotakko?

Perusonnellinen

Hei!
Haluaisin tietää mitä mieltä olette tilanteestani.
Olen seurustellut 15 vuotta hyvän miehen kanssa. Olen ollut perusonnellinen, mies on luotettava, hauska, rakastava ja kaikin puolin hyvä tyyppi.
Suhteessamme on kuitenkin ollut ongelmia, joiden vakavuuden olen kuitenkin vasta nyt ymmärtänyt. Suhteemme on ollut lähes seksitön, hänestä johtuen, jo n.7 vuotta. Lisäksi turhanpäiväiseen kinailuun ja vääntämiseen on mennyt energiaa hurjasti. Asioista on puhuttu monesti, ja olen kertonut että nyt kärsivällisyyteni on loppumassa. Hän viimein taitaa ymmärtää asian vakavuuden. Seksistä jaksoin puhua kauan aikaa sitten, sen jälkeen annoin asian pitkään olla, antaen hänelle tilaa ja aikaa asian kanssa. Nyt olen katkera, sillä koen että epäitsekkyyteni asian suhteen on romuttanut itsetuntoni ja saanut minut epäilemään itsessäni kaikkea: viehättävyyttäni, normaaliuttani.. jne.

Tuntuu että olen käännekohdassa. Viimein poikaystäväni ymmärtää että en enää jaksa ymmärtää häntä seksittömyydessä enkä jaksa kinastella. Luulen että asiat voivat muuttua parempaan, ja voin taas olla perusonnellinen.

Mutta… Olen jotenkin herännyt. Koen että elämä on ainutkertainen, ja että siitä pitäisi ottaa kaikki irti ja olla "onnensa kukkuloilla", ainakin suurimman osan aikaa.
Kannattaako jäädä siis perushyvään suhteeseen, vai riskeerata kaikki ja jatkaa yksin.. ehkä pelkään etten löydä enää edes näin hyvää suhdetta.. En ole koskaan haaveillut lapsista enkä naimisiinmenosta, johtuukohan se siitä että mies on ollut väärä. Olen ehkä suuri romantikko: haluaisin kohdata sielunkumppanini jonka kanssa voisin jakaa elämäni.
Olemme molemmat 30-v.

Kysymykseni kuuluu.. kannattaako perushyvästä suhteesta lähteä? Onko väärin haikailla jotain suurempaa ja lähteä rohkeasti sen perään?
Vastaus kai riippuu siitä, miten elämä on tarkoitettu elettäväksi.

2

171

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtert4terf

      Itse lähdin aikoinaan jonkin verran saman tyyppisestä suhteesta - enkä ole katunut.
      Pari vuotta meni sinkkuna, en ollut mitenkään haku päällä, vaan tein niitä asioita, jotka olivat jääneet tekemättä parisuhteen aikana. Ex ei halunnut matkustella, joten minäpä sitten heitin kolmekin pidempää reissua eron jälkeen. Seksittömään elämään hänen kanssaan olin niin tottunut, etten alkanut sitä puolta "toteuttaa", vaan ajattelin, että aika ja uusi seurustelukumppani varmaankin tekevät tehtävänsä.

      Kolmekymppiä on siitä hyvä ikä, että nuorempana vallalla ollut "joo mä tiedän"-mieliala on väistynyt ja sitä on alkanut oivaltaa, että nyt vasta alkaa päästä asioista todella jyvälle. Olet aikuinen ihminen, joka on alkanut huomata, että maailmassa voi olla muutakin kuin jotenkuten toimiva parisuhde. Miehelle seksitön elämä on ok - koska hänhän pääsee päättämään teidän parisuhdeseksinne määrän ilman, että sinulta kysytään mitään. Jatkuva kinaaminen on rasittavaa ja kuluttavaa, sen tiedän kokemuksesta.

      Ei ole väärin ajatella, että muunkinlaista on olemassa... Väärin olisi, jos lähtisit nyt tekemään kokeiluja "aidan toisella puolella" hakien vaikkapa seksiä muualta, kun kotona et sitä saa, mutta sellaistahan et aiokaan. Lopultakin jokainen on vastuussa omasta onnestaan - joten anna palaa, lähde ulos maailmaan !!!

    • Jatka suhteessa, jos se seksi alkaa toimimaan ja tuo mainitsemasi kinailu loppuu... jos se on siis lähtöisin miehestä eikä itsestäsi. Mieti tarkkaan kummasta se johtuu vai johtuuko se molemmista. Ensiajatus ei välttämättä ole se totuus. Yritä miettiä asiaa kumppanisi kannalta, ja mieti mitä olet tehnyt ja tykkäisitkö jos sulle tehtäisiin samaten.

      Jos suhde on kestämätön niin lähde pois. Et löydä mitään "onnensa kukkuloilla" -oloa kuin suhteen alussa. Se kuuluu suhteen alkuun. 15-vuoden jälkeen voi olla onnellinen, mutta se ei ole enää sitä samaa kuin mitä se oli suhteen alussa. Se on erilaista. Se voi olla henkilöstä riippuen parempaa tai huonompaa. Kun kerran mainitset, että olet onnellinen, niin pysy onnellisena. Mieti kuitenkin tarkkaan että oletko oikeasti onnellinen, vai valehteletko vain täällä. Kuitenkaan tällaisia kysymyksiä ei aidosti onnellinen ihminen esitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      65
      1702
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1048
    3. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      55
      971
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      834
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      41
      790
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      283
      786
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      257
      707
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      55
      677
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      90
      635
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      114
      593
    Aihe