Olemme poikaystäväni kanssa kaukosuhteessa ja näemme noin viikon tai kahden välein, ja tällöin aina useamman päivän ajan. Sain kuitenkin selville, että poikaystäväni oli pettänyt minua kerran. Nyt hän anelee anteeksiantoa ja lupaa ettei tee samaa virhettä uudestaan. Hän haluaa kanssani yhteisen tulevaisuuden ja kertoi katuvansa ja häpeävänsä tekoaan. Hän sanoo kaiken helpottuvan kun muutan kesän alussa samalle paikkakunnalle töiden perässä. Hän haluaa toisen mahdollisuuden osoittaa minulle että on sen arvoinen. Voiko siis pettämisen antaa anteeksi?
Voiko pettämisen antaa anteeksi?
onko toivoa?
4138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi toki antaa anteeksi, mutta unohtaminen ja luottaminen on sitten ihan toinen juttu. Itse pistäisin petturin kiertoon saman tien, miksi jatkaa kitumista luottamuspulan & muistojen siivittämänä..?
Moikka, itse annoin poikaystävälleni anteeksi, mutta kadun päätöstäni, että palasin yhteen. Petettynä ei ole helppoa olla suhteessa, en pysty rakastamaan häntä niin kuin ennen pettämistä rakastin. Enkä unohda vaikka luulin unohtavani joskus. Luotan silti poikaystävääni, koska vakuutteli minut samalla tavalla kuin sinunkin. Ongelma vaan on etten pysty rakastaa häntä samalla tavalla ja unohtaa menneet. Vaikka aintaisit anteeksi, sinullekkin tulee mieleen ajatuksia paremmasta ja luotettavasta miehestä, jonka kanss olisi ihanaa elää ilman ikäviä muistoja.
Riippuu onko paatunut pettäjä vai voisiko olla erehdys. Moni nuori mies ei pysty olemaan kauaa yksin.
Kertoiko hän itse, vapaaehtoisesti, vai saitko itse selville, ja sitten hän myönsi asian? Mitä jos et olisi saanut asiaa selville? Silloin et vieläkään tietäisi asiasta. Onko hän oikeasti myöntänyt kaikki syrjähyppynsä sinulle? Luulisin, että ei, koska ei halua menettää sinua.