Näin Raamattu. Jumalan Poika, 35 jaetta. Ihmisen Poika, 51 jaetta. Daavidin poika 15 jaetta. Näiden lisäksi Raamatusta, löytyy maininta, Ylimmäinen Pappi. Onko Daavidin Poika? Room.1:3. Hänen Pojastansa joka lihan puolesta on syntynyt Daavidin siemenestä.
Kenen poika Jeesus?
5
118
Vastaukset
- ¨+påolkj
Ei taida tietää Jesse itsekään.
Jeesus oli noita kaikkia. Hän on Jumalan Poika ja tuli maailmaan syntyen Ihmisen Pojaksi. Hän kuului äitinsä Marian puolelta Daavidin jälkeläisiin. Raamatussa monesti puhutaan jonkun isästä, vaikka todellisuudessa on kyse esi-isästä. Kaikkia israelilaisiakin sanotaan Aabrahamin lapsiksi vielä nykyisinkin. Jeesuksen "adoptioisä" Joosefkin oli Daavidin jälkeläinen. Jeesus on myös Ylimmäinen pappi Melkisedekin järjestyksen mukaan. Melkisedekin pappeus ei ollut ihmisiltä saatu arvo, vaan Jumalan asettamaa ikuista pappeutta.
- ei vaan
Jeesus oli noita, ja kaikkea. Yleensä noidilla on järkeä pysyä piilossa ihmisiltä, Jeesukselta se puuttui.
- X-anor
Jeesus oli skitsofrenia potilas.
- halooooooooooooooooo
Ei kukaan tiedä, keitä Jeesuksen vanhemmat olivat. Opetuslapset ja jotkin muut aikalaiset ovat saattaneet tietää, mutta asia ei ole ollut niin tärkeä että se olisi ollut säilytettävä tieto. On jopa viitteitä, että Jeesuksen syntyperässä olisi jotakin hävettävää, jonka takia siitä ei hirveästi mainittu. Paavali ei aikalaisena mainitse Jeesuksen vanhemmista muuta kuin että Jeesus on naisesta syntynyt, normaalisti kuten kaikki muutkin. Lisäksi hän mainitsee Jeesuksen veljen, jonka kanssa ei oikeintullut toimeen.
Maria Jeesuksen äidin nimenä on myöhäinen lisä Jeesus kertomukseen, mikä ei tuetenkään estä sitä omenasta tottakin. Joosef on vielä myöhäisempi hahmo Matteukselta, ja selkeästi Mooseksen kirjan Joosefin mallusta rakennettu hahmo. Jeesuksen vanhemmista ja Jeesuksen synnystä ja lapsuudesta kertovat tarinat ovat vain hurskaan mielikuvituksen kehittelemiä tarinoita. Evankelisrat eivät ole yksimuelisiä edes siitä, olivatko Jeesuksen vanhemmat vethelemiläisiä vai nasaretilaisia alunperin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952043
- 1331138
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34721ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522