Asun asuntoautossa nykyään vakituisesti!

pienet kulut

Muutinpa tuossa 4pv sitten vakituisesti asuntoautoon asumaan. Pienet kulut, pienet vastuut ja vähän velkaa..Olen 21-vuotias töissä käyvä nuori. Ei vaan nappaa maksaa vuokralla asumisesta maltaita kun omassa 1990vm peffletissä on hyvä olla...

Ajattelinpa myös alkaa pitämään video blogia youtubessa.. Kanavani ja videot löytyy hakusanalla klaussi123

https://www.youtube.com/user/klausssi123

27

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieno homma!!!

      Susta on tullut elämäntapaintiaani.

      • Joksu tietää

        Rumatikki puhaltamassa ja Potun huolellinen tyhjennys,siinä tärkeimmanät.


      • pöpi osaa!
        Joksu tietää kirjoitti:

        Rumatikki puhaltamassa ja Potun huolellinen tyhjennys,siinä tärkeimmanät.

        Höperö pöpireino "joksu" jokinen on aina valmis neuvomaan asaissa kuin asiassa!


      • Rumatikki?
        pöpi osaa! kirjoitti:

        Höperö pöpireino "joksu" jokinen on aina valmis neuvomaan asaissa kuin asiassa!

        Joksu ei olekkan päässyt kotia kun Reinojuttua suoltaa.Mitenkäs Rumatikki?


    • Joksun aromipesä

      Joksu on vapun Niuvassa täysihoidossa . Ehkä sitten Lauantaina pääsee lomille?

      Kylmällä Joksu pas.kantaa aromipesään , Pysyy torttu lämpöisenä ja sulana pitkään.

      • Hus pöpi!

        Johan pöpi pääsi lempiaiheeseensa, vaan meneppä nyt reino "joksu" jokinen leikkimään taas noita kakkaleikkejäsi jonnekkin muuanne!


    • Late Lapista.

      Ei hullumpi liike aloittajalta, jos tontti alkaa kyllästyttämään niin on helppo vaihtaa mökin paikkaa!
      Minä olen myös ehdotellut emännälle jotta siirrytään liikkuvaan asumiseen, talvet vaikka Espanjassa taikka Portugalissa ja kesät Suomessa !


      Late Lapista. SSSS Ry!

      • Joksu Reinoliitteellä

        Matkaajanhan veit jo kaatopaikalle.Äläkä yritä tuota emäntäjuttua,suuntautumisesi tiedetään.


      • Hus pöpi!
        Joksu Reinoliitteellä kirjoitti:

        Matkaajanhan veit jo kaatopaikalle.Äläkä yritä tuota emäntäjuttua,suuntautumisesi tiedetään.

        Etkö persereikäreino jokinen tajua, lähde vetämään täältä!


      • Heleppoo elämää

        Mie oun vaemokkeen kanssa ollunna kirtolaesena jo kolome vuatta sukulaisten nurkissa, halapoo on, ei maksa mittään ja täys ylläpito ruakinee, ei tarvihe ees rumatkkii olla.


      • Joksu Niuvasta
        Heleppoo elämää kirjoitti:

        Mie oun vaemokkeen kanssa ollunna kirtolaesena jo kolome vuatta sukulaisten nurkissa, halapoo on, ei maksa mittään ja täys ylläpito ruakinee, ei tarvihe ees rumatkkii olla.

        Minä asun vakituiseen Niuvassa osasto Bllä


      • Hus pöpi!
        Joksu Niuvasta kirjoitti:

        Minä asun vakituiseen Niuvassa osasto Bllä

        Etkö persereikäreino jokinen tajua, lähde vetämään täältä!


      • Se on reino
        Hus pöpi! kirjoitti:

        Etkö persereikäreino jokinen tajua, lähde vetämään täältä!

        On se reipäperäreino Reino on


      • Ala kälppiä!
        Se on reino kirjoitti:

        On se reipäperäreino Reino on

        Sinua runkkureino ei täällä kaivata!


    • pienet kulut

      Kiitos asiallisista vastauksista....(vitsi oli)

      • kaikellakunnioitukse

        Kysy kokeneilta neuvoa kun mietit jonkin hyllyn tai muun ruuvaamista seinään tai muualle. Ei seinät m-autossa ole samanlaiset kuin asuinrakennuksissa.


    • Joksu vaan

      Hei !Täällä kirjoittelee keskustelupalstojen suurkuluttaja. Keskustelupalstojen käytössä ei varmasti sinäänsä ole mitään pahaa, mutta entä jos käyttö menee joo liiallisuuksiin, kuten varmaankin kohdallani?

      Olipa kyse sitten ammatillisista asioista, muodista, matkustelusta tai terveysasioista, kyselen neuvoja ja kokemuksia keskustelupalstoilta. Saatan viettää töiden jälkeen koko illan netissä niin, että auki on keskustelupalstoja (useimmiten Suomi24) sekä Facebookin keskustelu. Välillä tuntuu siltä, että minulla ei ole mitään omia näkemyksiä asioista, vaan perustan mielipiteeni keskustelupalstoilta lukemiini juttuihin - tiedostaen kyllä, että usein keskustelupalstoille tullaan lähinnä silloin, kun on jotakin negatiivista sanottavaa.

      Työskentelen ensimmäistä vuotta Petosen ABC yövahtina, ja kauhulla odotan jo kesää, jolloin olen työttömänä. Onko elämässä tuolloin mitään muuta kuin keskustelupalstat? Ja lisättäköön, että elän parisuhteessa, mutta mieheni Reino tekee matkatöitä, joten hän on usein arki-illat poissa kotoa. Useimmat kaverini taas asuvat eri puolella Suomea, joten heidän kanssaan tulee pidettyä yhteyttä - yllätys yllätys - netin välityksellä.

      Onko täällä muita keskustelupalstariippuvaisia?

      • Voi surkeutta!

        Kaikista hartaista rukouksista huolimatta Jokisen Reino ei vieläkään tukehtunut oksennukseensa!


      • Palstavahti Joksu
        Voi surkeutta! kirjoitti:

        Kaikista hartaista rukouksista huolimatta Jokisen Reino ei vieläkään tukehtunut oksennukseensa!

        Minäpä kirjoittelen Reinosta ja tutkiskelen itseni lisäksi Rumatikkiä.


    • parikymppinennuori

      Kyllä hämmästyttää nuorta ''aikuisten'' puheet täällä interwepissä.

      • Ei Rumatikittä

        Kesällä vaki-asumiseen:Aromipesä,Portapottu ja tärkein,Rumatikki.


      • Onko hyvä?
        Ei Rumatikittä kirjoitti:

        Kesällä vaki-asumiseen:Aromipesä,Portapottu ja tärkein,Rumatikki.

        Onko hyvä,tuo Rummatikki kun sitä niin kehutte?


    • Pienet kulut

      Ilman rumatikkia pärjää jo näillä keleillä loistavasti. Ulkona 5c ja lämmittimenä toimii 14.90€ maksanut puhallin. Rumatikista puuttuu sähkövastus.. Reilu viikko on autossa asusteltu ja hyvältä tuntuu!

    • kohta vaunu

      vitsi tai ei...kuitenkin,itse olen harkinnut vakavasti ostavani asuntovaunun ja muuttavani siihen.Vitut ttaa suunnattomasti kun tili menee näihin kaupungin ylihintaisiin saunattomiin paskakoppeihin.vanhemmillani oli reilu 10 vuotta sitten vaunu jolla reissasivat n.20 vuotta itsekkin aluksi olin mukana ja tosi mukavaa ja rentoa touhua.mielummin maksaisin kausipaikasta sen 600 euroa vuoteen ku melkein tonnin kuukaudessa näihin betonikoppeihin ja lisäksi talvella saa 4 peittoa kiskoa päälle että tarkenee yön nukkua.

    • Jo matkailuauto

      Kerrankin täällä puhutaan järkeviä.

    • asunnoton

      Sopii varmasti hyvin yksinäiselle miehelle tuo matkakodissa asustelu. On nuo naiset niin kronkeleita, etteivät lähde leirintäalueille asustelemaan. On tuo vaatimustaso elintason myötä päässyt ryöstäytymään.

      • Kokemuksen ääni

        Älä höpötä. Tanssipaikoilta saa naisia, ainakin käymään as. autolla, kun sanoo sellaisella tulleen. Loppu on sitten itsestä kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe