kampi liian jäykkä

NVVC

Vaihdoin floikalliseen kitaraan paksumman kielisetin. 9-42/10-46
Nyt kampi liian tiukka ja bendaukset hankaloitui. Vanhalla setillä pystyi bendaamaan suhkot helposti 2 sävellajia korkeemmaks, mutta nyt talla ei anna niin paljoa periks. 1,5 sävelaskeleen bendauskin hankaloitui.
Vire on nyt D, pitäskö laskea C:hen? Tallajousia on 3, pitääkö keskimmäinen ottaa pois?

1

108

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no, no for C-vire :D

      Sehän on ihan perusfysiikkaa että mitä paksummat kielet laittaa, sitä vaikeammaksi venytys samassa vireessä muuttuu. Kuitenkaan yhtä pykälää paksummat kielet ei ainakaan minun mielestä pitäisi vielä niin mahdottoman paljon vaikuttaa.

      Lisäksi kun olet laittanut paksummat kielet, olet joutunut myös säätämään jouset kireämmälle, joten teoriassa ylöspäin bendauksen pitäisi jopa helpottua. :-)
      Okei, tietysti tuo ensimmäisessä lauseessa mainittu fysiikkaa saattaa ulosmitata sen edun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      74
      1175
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      78
      939
    3. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      437
      924
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      78
      900
    5. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      66
      808
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      783
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      747
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      738
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      672
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      570
    Aihe