Sarjassa olisi muutama aika hyvä, mutta koska kohteilta ei ole julkaisulupaa, niin en voi näyttää niitä.
No, kuitenkin olen juuri nyt äärettömän tyytyväinen linssiostokseeni.
Oli kallis, mutta investointina kannattava.
(Nikkor 85/1,4 D)
Isoilla aukoilla joillakin linsseillä on vain paremman näköinen epäterävyysalue kuin toisilla.
No, kuitenkin olen juuri nyt äärettömän tyytyväinen linssiostokseeni.
Oli kallis, mutta investointina kannattava.
(Nikkor 85/1,4 D)
Isoilla aukoilla joillakin linsseillä on vain paremman näköinen epäterävyysalue kuin toisilla.
Vastaukset 35
Vanhimmat
leikattu otos, josta ei ketään tunnista
Varmasti tunnistaa.
Nämä ovat muusikoita.
Ja jos tekee tunnistamattomaksi, niin silloin kuvastakaan ei saa enää mitään selvää.
Mutta tämä linssi on kyseessä:
https://www.flickr.com/search/?q=nikkor 85 1.4
ei tarvitse saadakaan, kunhan vain olisin nähnyt säikeen sitä "paremman näköistä epäterävyysaluetta"
siellähän niitä oliki
Mutta muiden kuvaamana.
https://www.flickr.com/photos/dinno19/11990325754/
Tuohon suuntaan.
ehkä kuvaat sillä linssillä jotain sellaista, joka ei kysele julkaisulupien perään ja esittelet sitten täällä
Ok.
Toimitan kun ehdin.
mitä sinä kuvaat?
Eräällä bändillä toistaiseksi vakiokuvaajana.
Stillejä ja videota.
kiva juttu, itse kerään talteen lasten lumiukkoja ja rakennuksia(yms..) mutta puhelimella(41 megapikselinen). joka ei tule olemaan netissä ilman lupaani.
mutta harmittaa osittain ettei ole niin hienoja otoksia kuin valokuvaajalla.
puhelimella on niin vähän säätöjä ja värit on aikas väristyneet.
10megapikselinen kamerakin tekee värit realistisemmaksi.
joskus niistä kuvista tulee hyviä mutta osittain violetti näyttää siniseltä ja muuta häiriöö.
puhelin on niin helppo kantaa jolloin sitä arvostaa sitä kuvaus mahdollisuutta todella paljon. liittymääkin on saanut vaihtaa sen vuoksi ettei kaikkiin operaattioihin ei ole mahdollista ilman nettiä saada kun sellaisesta on nykyään kiinteänä operaattoreissa(mutta onneksi ei kaikissa jolloin ei turhasta makseta). meillä on kuitenkin datan esto vielä kytketty päälle.
meistä netin käyttö puhelimessa on aikas turha koska puhelin on aikas yksityinen
Jos sillä kameralla voi kuvat niin, että se tallettaa kuvan myös raw-muodossa (siis ilman muokkauksia ja pelkästään sen mitä kennolla on), niin niistä kuvista voi saada sopvilla ohjelmilla säädettyä huomattavsti parempia.
Eli katso ohjekirjasta missä muodossa se kännykän kamera suostuu tallentamaan..
videokuvaa saa otettua. ohjekirja noh tuota tuo mies on sen jo johonkin piilottanut jos sitä enään edes missän ohan se jo aikas elänyt kännykkä että kohta pitäisi jo vaihtaa eihän siinä ole kuin kohta 4v kuvia jolloin näkkee vähän elämän kiertokultuaki jo.
muistikortti on vaihtanut välissä kännyä. eli toiseksi nuorimman lapsesta raskaus ja sitä rataa.
onhan siellä ihania video pätkiäkin.
se on että kun tietää mihin panostaa niin näkyy kännykässäkin joka on se, joka seuraa mukana uskollisena.
Ohjekirjat löytyvät yleensä netistä.
Ja sieltä voi ohjeista muutenkin löytyä jotakin säätöjä joilla parantaa kuvia.
Tietokoneella sitten lopulliset säädöt kohdalleen.
Tosin yleensä kannattaa kyllä kuvata oikealla kameralla, sillä kännyköissä on niin pieni kenno, ettei niillä saa taustaa epäteräväksi kovin helposti.
Voi sen taustan saada häipymään epäterävyyteen sitten myöhemmin Photoshopilla tai Gimpillä.
niihän ne löytyy netistä, mutta mukavampi on aina selata vihkoisena.
on tehty päivityksiäkin mutta ei voi kaikkea muuttaa.
ehkä unohdat etten tiedä ihan kaikkea en ole ammatti kuvaaja ja tuo mies on näiden ohjekirjojen kimpussa. itsehän en olisi koskaa ymmrtänyt katsoa kun kierrän nään ohjeet aina niin kuin kokeilemalla vaikka ohjeita seuraamalla tulisi varmaan nopeammin tietoisempi .
muutavan koneen olen ihan opetellut ja ne on sitten noi siivouskoneiden ylläpito.
miehän havittelee minulle nyt seuraavaksi tätä 41megapikseliä (kuvanvakauksella) lumiaa. mutta jotenkin tuntuu, ne jo menee tähän että kuin kerran tipahtaa antenni rikki.
tuo kännykkähän ei kulje ainostaa minun käsissäni lapsillakin on tapana ottaa salaa kuvia ja heille tärkeistä asioista jolloin näkyy lapsen kädenjälki(lapsen maailmaa)
lapsethan kunnioitaa isäänä etteivät he taas koske hänen tavaroihin mutta johtuneekohan siitä kun ei ole mulla muuta annettavaa, ne on aina joko avaimmet kännykkä tai rahapussi jota pääsee pyörittelee kun menee tuskaseksi johonkin odottelu.
mies totes ettei ole kuin netissä ohjeet, jolloin saan taas kirota.
täytynee ettiä,plääh.
Voi olla, että isoilla aukoilla on paremman näköistä. Mutta minusta valokuvauksessa on tärkeintä oikean kokoiset aukot, rittävä zoomaus sisään ja ulos ja sitten oikea-aikainen laukaisu.
Kuulostaa tavattoman tylsältä.
Noh, se nyt vaan on aika tylsää. Valokuvaus on!
Riippuu:
http://schools.graniteschools.org/armstrong/2013/01/19/just-a-reflection/
Kohta häivyn, sillä taas on hiukan hommia netin ulkopuolella.
Olisi pitänyt nukkua enemmän, sillä taitaa mennä myöhään.
Ja nyt menoksi, tai myöhästyn.
tottakai mene, mene.
Lisään kuitenkin että ootan sua haarat levällään ;)
"vartija"
saat sinä ottaa buddya mutta ota toinen nikki ettei tarvi feikkailla.
olet julma pilailija, kaikkeen ei tarvi kietoa jalkoja ympärille.
http://www.youtube.com/watch?v=uyiEHOau6sE
Olen jo matkalla feikkaajaa moikkaamaan ;-D
http://www.youtube.com/watch?v=QYWdSigMoi4
-
http://www.youtube.com/watch?v=43qK1Lh2xH0
-
minä käytän tuota holgaa se on hyvä kamera http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Holga_zps64d9ef8a.jpg
siinä on opastava näyttö http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Holga_zps3084ae31.gif
lintukuviin sopii mainiosti http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Pikkulintu_zps8a33e5e2.gif
Nooh, on myös olemassa taidesuuntaus jota kutsutaan Lomografiaksi.
Puh.
Rankka reissu.
Kohtuullista kuvaa.
Liikaa ihmisiä ja varsinkin sellaisia törmäileviä.
Kuvanvakautus kuitenkin pelastaa paljon.
Nyt on tiedostot kohta siirretty.
Sitten vihdoin nukkumaan.
Otan itsestäni kuvia camera obscuralla
Onnistuu vain aurinkosäällä mallina oleminen
sillä hämärässä joutuu ottamaan välillä lämmikkeexi
Wana Tallinna huikkaset:(