Olen keskivaikea kipupotilas, osa-aikaisella sairaseläkkeellä, siis työelämässä puoliskan kuukautta. Hermokipu kylkikaaressa ja palleanseudulla, jäännöksiä keuhkoleikkauksista.
Kipulääkkeinä tällä hetkellä Panacod 3*2/vrk, mutta menee 8/vrk. Lisänä Cabapentin 900mg/vrk ja Noritren 70mg/vrk. Nooooo, nyt pitäis vaihtaa Panacodi johonkin kipulaastariin, minkä nimeä en muista. Ennen kokeillu jotain "Temcesic" ja "Durocesic" tjtn (en muista tarkkaan, mutta ei kumpikaan näistä).
Siis kysymys kuuluu: onko tullut markkinoille joku tehokkaampi, kun ei näistä em. akuankkalaastareista ollut mitään apua? Ja imeskelemään en ala! ;)
Kipulaastarit - apu vai ei?
3
1514
Vastaukset
- Fentanyyli
Fentanyyli auttaa.
- Laastari marko
Laastareilla kipua vastaan
• Opioidia vapauttavan laastarin avulla vahva kipulääke, fentanyyli tai buprenorfiini, annostellaan ihon
kautta systeemiseen verenkiertoon. Ennen opioidilaastarin asettamista potilaan opioidivaste
selvitetään lyhytvaikutteisella opioidilla.
• Buprenorfiinilaastarin käyttöaiheena on opioidilääkitystä vaativa pitkäaikainen kipu, joka ei ole
syövästä aiheutuva. Fentanyylilaastarin ensisijainen käyttöaihe on syöpään liittyvä kipu potilailla,
joille suun kautta otettava opioidi ei sovi.
• Lidokaiini- ja kapsaisiinilaastaria käytetään pääasiassa hermovauriokivun lievitykseen. Niillä on
täysin erilaiset vaikutusmekanismit. Lidokaiini puuduttaa kipuhermopäätteet, kun taas kapsaisiini
aiheuttaa jopa sietämättömän polttavan kivun, ennen kuin kipu alkaa helpottua. - auttaa fentanyl
Minulla fentanyyli laastari ,ja auttanut kipuihin aika hyvin,tätä ennen 10vuoden sisällä kokeiltu aikamoinen määrä lääkkeitä,eikä apua,mutta tämä nyt onneksi auttoi,kannattaa kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922875
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181270
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232