tässä yksi tee se itse mies terve.
Aattelin ostaa pakettiauton ku rahat ei riitä persaukisella oikeeseen asuntoautoon ni miten saisin lämmttimen rakennettua? etä voisi yöpyä pienellä pakkasillakin,ei tietenkää kovilla pakkasilla.
nykyisin on kuitenkin tupakansytyttimellä toimivia kahvinkeittimiä ja kylmälaukkuja olemassa ni pienet reissut heittäs pakullakin.
Haluiaisko joku ihana ihminen antaa vinkkejä?
pakettiautossa tilapäinen yöpyminen,lämmitin
8
607
Vastaukset
- ml213.
Eipä taida olla kuin kaksi vaihtoehtoa. Verkkovirta lämmitin, joka vaatii siis verkkovirran yöpymisen ajaksi. Toinen on polttoainelämmitin Eber / Webasto. Molemmat sallittuja pakettiautossa.
- 16+14=ykskyt yks
Eberin tai Webaston ilmalämmitin, puhaltaa lämmintä ilmaa, toimii dieselillä tai bensiinilläkin, mallista riippuen. Muista rakentaa kaksoisakkujärjestelmä, jottei ole starttivaikeuksia aamulla. Eli lämppärille oma akku joka erotettu releellä käynnistysakusta. Jos yövyt autossa katso että ei pakokaasut poistu tuulen yläpuolelle, näin vältyt pääkivulta. Häkävaroitin nukkumatilaan, niin pelastaa halvalla henkesi. Eberi kuluttaa hieman alta litraa tunnissa, joten ei ihan edullista lämpöä.
- lukijan valistus...
Jos hankkii Eeberin, niin ehdottomasti moottorin lämmittimenä ja siten hyöty on moninkertainen.
Max teholla lämmitin vie 0.6 / litraa tunnissa. Lämmön ylläpitämisessä vain alle 0.2/litraa tunnissa.
- Huuhkaja
Minulla on Transporterissa Safiren 1800D diesellämmitin. Se ei syö akkua tyhjäksi, koska virrankulutus on saman verran kuin yhdessä parkkipolttimossa.
Hyvä peli. Venekäytössä koeteltua tekniikkaa.
http://www.captainsshop.fi/verkkokauppa/product_details.php?p=448
Takatilan lattian olen eristänyt 70 mm routaeristeellä ja terassimatolla. Vanerit päällystin linja-autojen verhoiluhuovalla.
Lämmitettäessä autoa on huomioitava se, että ilman pitää päästä vaihtumaan / kiertämään. Minulla on koirien takia matkailuautoista tuttu kattoluukku. Poistin ohjaaman ja takatilan väliseinästä siinä olevan ikkunan.
Jos lämmittelet autoa usein ja kylmässä, huomioi että kastepiste syntyy korinpeltien sisäpuolelle ja kaikki mahdollinen ja mahdoton, jos tuuletus ei pelaa, kosteus tiivistyy kattopeltiin ja vettä riittää... - sertm
Kerran nukuin pienellä pakkasella pakussa ja aamulla oli jääpuikot katossa kun kosteus ei päässyt ulos
- srgerth
Itse laittaisin koukut tavaratilaan ja niihin kiinni riippumaton tarvittaessa .
- 4WD FULL TIME
http://www.xxl.fi/outdoor-era/teltat/camping-varusteet/mackenzie-alu-camping-cots-kenttavuode/p/1059937_1_style
Tommonen kenttävuode. - eläkeukko
Kannattaa kokeilla sellaista kahdenhengen telttaa. Teltan sisälle ilmapatja. Makuupussissa tarkenee sitten hyvin kun on turkishaalari päällä ja karvareuhka vedetty korville . Aamulla saattaa ollakin sitten munat vaahdossa. Ei muuta kuin hankeen aamupesulle, ja siitä on sitten hyvä jatkaa matkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979