Työttömyysturvalautakunnan käsittämätön päätös

Esa Lonka, Katja Leppänen, Jarmo Pätäri, Lippe Koivuneva, Raili Hartikka ja Maritta Hirvi ansaitsevat ihmisten halveksunnan tehdessään kielteisen päätöksen työttömyysturvan saamisesta tietoisena siitä että olen joutunut työttömäksi.

Nyt olen taistellut saadakseni työttömyyskorvauksen jo vuoden, ja tuli päätös, että työllistyn yrittäjänä! Vaikka yritystoiminta on lakannut.

Päätöksessä on käännetty mitä ihmeellisemmällä tavalla musta valkoiseksi.

Mielestäni nämä henkilöt ovat rikollisia, koska he rikkovat lakia tuon päätöksen tehdessään, ja heidän kuuluu itse joutua työttömäksi eikä heille saa syntyä oikeutta työttömyysturvaan.
4308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Päätöksessä on käännetty mitä ihmeellisemmällä tavalla musta valkoiseksi."
Tyypillistä viranomaistoimintaa epäoikeusvaltiossa nimeltä Suomi, tuollainen toiminta taitaa olla lisääntymään päin.

"Mielestäni nämä henkilöt ovat rikollisia, koska he rikkovat lakia tuon päätöksen tehdessään, ja heidän kuuluu itse joutua työttömäksi eikä heille saa syntyä oikeutta työttömyysturvaan. "
Tuo lista on oikeasti paljon paljon pidempi. Mutta koska virkavastuu ei epäoikeusvaltiossa nimeltä Suomi toimi huonostikkaan niin mitään sanktioita heille ei tule vaan saavat jatkaa virkarikollista toimintaansa aina eläkepäiväänsä saakka, ellei kohtalo puutu asiaan.

Aikoinaan yhdelle erittäin viddumaiselle työkkärin tädille kohtalo puutui asiaan ja katkaisi verisuonen hänen päästään, kuoli välittömästi eli turhan helposti. Tuota kohtalon puuttumista asiaan juhlittiin aika avoimesti monessa kodissa, kapakassa ja jopa torillakin. Pienellä paikkakunnalla se herätti pahennusta kukkahatuutädeissä mutta eivät he sille mitään mahtaneet.

Äänestä
  • Totta.

    Taisteleminen ihan tuollaisen selvän asian eteen aiheuttaa lukuisia psykosomaattisia oireita. Vapinaa, oksetuksen tunnetta, voimattomuutta, sydänoireita ja jäsenten heikkoutta. Toivon saman kohtalon näille lakia rikkoneille edellä mainituille epä-ihmisille. He kuuluvat työttömäksi ilman työttömyyskorvausta.

    Äänestä

Yksi noista, tuo Esa Lonka, on siis valtakunnansovittelija! Ja loputkin hallitusneuvoksia yms.

Miten tyhmiä ja julmia ihmisiä pääsee tuollaiseen asemaan! Täysin kykenemättömiä ja ammattitaidottomia tyyppejä. Julmia, kylmiä ja tyhmiä.

Miten tuollaisia typeryksiä palkataan johonkin vastuulliseen tehtävään?

Pahaa tuossa on myös se, että he tietävät että maksuvelvollisuus tulee silti, mutta yrittävät väsyttämällä murtaa selkärangan.

Näyttää siltä että virkamiehistön ylimmässä johdossa on tehty linjaus, jossa pyritään aikaansaamaan valtiolle säästöjä kyseenalaisin ja laittomin keinoin. Mutta huoli pois, niitä säästöjä ei synny, päinvastoin. Taistelu jatkuu kuitenkin, nyt lakimiesten toimesta, ja valtion maksamana. Kummallista touhua: evätään selvä työttömyyskorvaus jotta valtiolle tulee isot lisäkustannukset oikeudenkäynnistä.

Lisäksi toki on selvitettävä, onko kyseisten henkilöiden virkavirhe jossa he rikkovat lakia, rikoslain mukaan rangaistava rikos.

Äänestä

nämä on niitä teloitskomppanian ampujia - tottelevat sokesti lahtari päälliköitä !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Irtisanottu kirjoitti:

Esa Lonka, Katja Leppänen, Jarmo Pätäri, Lippe Koivuneva, Raili Hartikka ja Maritta Hirvi ansaitsevat ihmisten halveksunnan tehdessään kielteisen päätöksen työttömyysturvan saamisesta tietoisena siitä että olen joutunut työttömäksi.

Nyt olen taistellut saadakseni työttömyyskorvauksen jo vuoden, ja tuli päätös, että työllistyn yrittäjänä! Vaikka yritystoiminta on lakannut.

Päätöksessä on käännetty mitä ihmeellisemmällä tavalla musta valkoiseksi.

Mielestäni nämä henkilöt ovat rikollisia, koska he rikkovat lakia tuon päätöksen tehdessään, ja heidän kuuluu itse joutua työttömäksi eikä heille saa syntyä oikeutta työttömyysturvaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu