Sodan jälkeen oli taas paha lamakausi, ehkä UKK:n aikana. Valtion kassa oli tyhjä. Vanhat ihmiset muistavat nämä ajat.
Nyt näyttää, että Suomi on nousemassa pikkuhiljaa lievästä syväkyykystä. Metsäteollisuuden suurinvestoinnit viitteinä tästä. Tämä vuosi on vielä lama aikaa.
Nyt näyttää, että Suomi on nousemassa pikkuhiljaa lievästä syväkyykystä. Metsäteollisuuden suurinvestoinnit viitteinä tästä. Tämä vuosi on vielä lama aikaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä nyt ollaan vielä menossa alaspäin. Eurovaltioista vain Kyproksella menee asiat surkeammin. Suomalaiset kotitaloudet ovat ottaneet järkyttävän kokoisia lainoja ja ostaneet kuplahintaisia asuntoja. Kun tuo miina laukeaa niin tulee pahaa jälkeä. Kansalaisten ostovoima romahtaa ja työttömyys lisääntyy koko ajan. Siinä ei yksi sellukattila suunnitelma paljon auta kun sekään ei tuo uusia työpaikkoja.
Täälä ei kukaan ole "Suurinvestoinnut",Se on siirretty
haavena vuoteen 2015,"tuleivaisuuteen,joka ei ehkä
toteudukkaan.Vaalien alla tämmöinen "tulevaisuus",niin.
Mutta sotien aikana täälä rakennettiin yhteistuumin hyvinvointisuomea.
Sitä rahaa ei jaeltu ulkomaille,niinkuin nyt tehdään.Kyseenalaiset
Sotakorvaukset joutuivat NL:LE hoitamaan
Aika ontuva sinun vertaus maamme hyvinvoinnin rakentajiin,
ja sitten nykyajan rahanlahjottajiin
alas menossa
Älä nyt hyvä immeinen sellaisen varsan selkää ratsastelemisellasi katkaise, joka vielä ole syntynytkään.
Mustamaalaamalla tulevaisuuttamme mustaat lisää omaakin tilannettasi. Katsos toi noin; näitä lama-aikoja riittää jokaiselle sukupolvelle aika ajoin.
Mikä laittaa miehen sottaamaan omaa pesäänsä. Hyvin ei suinkaan mene ittelläkään, mutta uskon että sekä valtiona, että kansalaisina tulemme menestymään.
Odotan vapautumistani tästä moniongelmaisesta psyykestäni, siinä vaiheessa kun wiikate wilma tekee niin hyvän tarjoksen, ettei siitä kertakaikkiaan v o i kieltäytyä.
Toivo Lång
Inkeroinen
Ei tosiasioiden kertominen ole mitään likaamista. Pään puskaan työntäminen ei poista ongelmia mihinkään.
ja 70-luvun aikana Suomesta muutti työn perässä Ruotsiin satojatuhansia henkilöitä ja tällä hetkellä Ruotsissa asuu yli 500 000 suomensukuista.
Ei ollut ansiosidonnaisia työttämyyskorvauksia ja ilman töitä kävi todella huonosti.
Metsäteollisuuden investoinnit on toki hyvä asia, mutta tuo metsien hakkuu enteilee huonoa.
Viime laman allakin ihmiset pistivät metsää paniikissa aukolle, silloin kun vielä kaupaksi meni. Vähän sen jälkeen alkoikin sahat palaa ja sen jälkeen tuli iso rytky.
Tällä kertaa romahdus voi olla jopa suurempi. Arvioisin siihen kuluvan puolesta vuodesta puoleentoista, jos nuo mainitsemani vanhat merkit paikkansa pitävät.
Mistä sitä tietää,onko täälä 2015 enää metsäteollisutta.
Jos fantastinen jatkuu,niin......
Tuossa on kyllä hyvä pointti aloituksessa, että jotkut pärjäävät, jotkut eivät, jotkut tarvitsevat vaimon tai tyttöystävän auttamaan, mutta. Jotkut vaan pärjäävät tuli mitä tuli vaikka vetypommi päähän.