valittavana kolme kasvojen hoito tuotesarjaa mutta mikä paras?

siis olen yli 40 kymppinen nainen joka haluaa satsata ihoni hoitoon, kiinnostavia tuotteita on kolme eli Eucerin , Dr.Hauschka tai Ella Bache.
Kaikki ovat aika hinnan suhteen aika korkealla, mutta onko kókemuksia kyseisistä sarjoista?
minun ihoni on aika kuiva sekä herkkä, ja varsinkin tuohon kuivuuteen tarvitsen apua.sillä on aika ärsyttävää joutualisäämään rasvaa monta kertaa päivässä naamaansa, koska iho kiristää ja kuivaa!
8171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Dr. Hauschalta ostan meikit ja niitä voinkin suositella. Olen käyttänyt kyseisen yrityksen ihoinhoitotuotteita, niin kuin Eucerininkin, mutta eivät sitten tehonneetkaan niin hyvin kuivaan ihooni, vaikka rahaa menikin ja paljon. Nyt käytän kosteuttavana voiteena beevenom:ia mikä auttanut hyvin erittäin hankalaan ja kuivaan ihooni. Myös Foreverin Aloeveran johonkin rasvaan tai geeliin olen pystynyt turvautumaan. Kasvovosiä ja kuorivia aineita en käytä lainkaan.

http://www.yliopistonapteekki.fi/fi/apteekkipalvelut/tuotteet/pages/product.aspx?catalog=yasalescatalog&productid=9660(yabasecatalog) Jos olet selvästi atoopikko, niin ihotautilääkärille mars pyytämään tätä. Auttanut monia.

Millaisia rasvoja ja öljyjä saat ravintosi kautta? Jos et paljoa, niin kannattaa tutkia mitkä öljyt sisäisesti nautittuna auttavat kuivaan ihoon.

Äänestä

En lähde neuvomaan mitä sarjaa hankkia mutta annan nämä vinkit, jos haluat herkälle ja kuivalle iholle sopivat tuotteet:

1) Älä käytä tuotteita joisssa on alkoholia - se ärsyttää ja kuivattaa

2) Älä käytä tuotteita joissa on allergisoivia hajusteita ja eteerisiä öljyjä - ne ärsyttävät ja kuivattavat, ja voivat aiheuttaa allergisia reaktioita

3) Vältä tuotteissa natrium lauryylisulfaattia (sodium lauryl sulfate) - se ärsyttää herkkää ihoa

4) Vältä ihon kuorimista mekaanisilla kuorinta-aineilla sekä ihon pesua vedellä (etenkin lämpimällä) - kuivattaa ja ärsyttää

5) Älä käytä voiteita, jotka ovat kannellisessa purnukassa - tuotteen tehoaineet alkavat haihtua heti kun ekan kerran avaat purkin ja altistat sen hapelle (varsinkin antioksidantit eli A-, E-, C-vitamiineihin perustuvat tutkitusti hvyät tehoaineet ovat herkkiä tuhoutumaan). Lisäksi sormista pääsee helpommin pöpöjä avoimeen purkkiin ja voiteen koostumus voi alkaa muuntua.

6) Suosi allergiatunnuksen saaneita tuotteita, sopivat paremmin herkälle iholle. Suosi myös apteekkituotteita (koska niistä saa usein näytteen).

Valitettavasti yksikään antamasi merkki ei täysin täytä noita perusvaatimuksia. Tosin et kertonut tarkkaan mistä yksittäisestä voiteesta ym. puhut, ja herkkäihonen joutuu usein valitsemaan sopivat tuotteet eri sarjoista, joten jossain merkissä voi olla karmea putsari mutta ihana kosteusvoide.

Ihon kosteuden hoidossa on kaksi tärkeää seikkaa:

a) vältä ihoa kuivattavia tekijöitä kuten UV-säteet, tuuli, pakkanen, kuiva sisäilma, sauna, tupakka, alkoholi, kuiva vesipesu, kuorinta, jne.

b) kosteuta oikein, eli suojaa päivävoiteella aamulla (suoja UV-säteiltä ym. sekä estää kosteutta haihtumasta) ja tehokosteuta illalla (ensin kosteuttava tuote, sen imeydyttyä levitä 100% öljyä, esim. argan, manteli, vauva...).

Äänestä

nivea cremeä minä suosittelen, itse olen sitä käyttänyt jo vuosia ennen kuin media huomasi sen voiman!
Mummutkin saavat aikaan sileän ja kosteutetun ihon sillä.

Äänestä

Ei Bacheeta, etenkään jos on herkkä iho.

Eucerin on okei, mutta se on vähän semmoinen apteekin markettimerkki. Tavallaan ei vikaa, mutta jos noita muitakin harkitset, satsaa sitten vähän enemmän.

Hauschka on ihana aika lailla kaikkien mielestä, mutta heillä on erikoinen puhdistusrituaali. Mikset ostaisi Eucerinin putsaria ja kosteutusta Hauschkalta? Kysy asiantuntijalta, mikä voide.

Kai muistat joskus harvoin kuoria ihosi? Ja sitten kunnon kosteutukset päälle.

- Miksi muuten haluat valita juuri noista sarjoista? Mutta jos ne ovat ne vaihtoehdot, ehdottaisin ylläolevaa yhdistelmää.

Äänestä
  • mitä muuta vois koklata

    Äänestä

  • ehdotuksia? kirjoitti:

    mitä muuta vois koklata

    Kuori kasvosi, laita kosteuttava naamio vaikka Clarins Hydraquench tai mikä vaan hyvä kosteuttava yöksi (kertaluontoisesti kuorinnan yhteydessä, ei aina), ja sitten yksinkertainen pesu- ja kosteutusrutiini aamuin illoin ilman että puutut ihon elämään muuten, turhat meikit minimiin ym. Älä unohda silmänympärysVOIDETTA; geeli ei sinulle oletettavasti riitä.

    Kunnon kosteutukset yö päivä eikä taikatemppuja niin pitäisi alkaa rauhoittua.

    Jos alkaa olla suht rauhassa, voit myöhemmin alkaa lisätä kosteuttavaa seerumia sen kosteusvoiteen alle. Sitten ainakin näet, miten reagoi seerumiin. Mutta ei mitään paljonlupailevia ihmejuttuja, vaan ihan kosteuttava vaan.

    Äänestä

Kokeile Widmerin tuotteita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiva jos joku auttaa kirjoitti:

siis olen yli 40 kymppinen nainen joka haluaa satsata ihoni hoitoon, kiinnostavia tuotteita on kolme eli Eucerin , Dr.Hauschka tai Ella Bache.
Kaikki ovat aika hinnan suhteen aika korkealla, mutta onko kókemuksia kyseisistä sarjoista?
minun ihoni on aika kuiva sekä herkkä, ja varsinkin tuohon kuivuuteen tarvitsen apua.sillä on aika ärsyttävää joutualisäämään rasvaa monta kertaa päivässä naamaansa, koska iho kiristää ja kuivaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu