Työ on palkka

Työn tekeminen on aina suurin mahdollinen korvaus työstä työttömälle. Työ on aina tuhat kertaa arvokkaampi palkka kuin yksikään raha, toki sitäkin välillä tarvitaan (siksi työttömyyskorvaus on keksitty), mutta itse työ on itseisarvona palkkojen palkka!
5154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin menepä töihin täältä kirjoittamasta!

Äänestä

Palkanmaksu on aina suurin mahdollinen korvaus palkasta työnantajalle. Palkanmaksu on aina tuhat kertaa arvokkaampi työpanos kuin yksikään työnteko, toki sitäkin välillä tarvitaan (siksi yrittäjän oma työnteko on keksitty), mutta itse palkanmaksu on itseisarvona työpanosten työpanos!

Äänestä

Työstä maksetaan työn vaativuutta vastaava summa ja ja sopimuksiin, (joita kaikki ei nouda) kuuluu myös työnantajan velvollisuus huolehtia tekijöistään ( koska palkka ei ole hyvä). Mene "niistä" asioista puhumaan äidilleni ja veljelleni, ÄLÄ MINULLE.

Äänestä

Jokainen elää itselleen ja lähimmilleen. Suurin mahdollinen korvaus on se mistä tulee iloiseksi ja josta nauttii. Jos sattuu olemaan sellainen lottovoitto työpaikkana, että työnteko on oikeasti niin tyydyttävää jotta sitä tekisi vaikka ilmaiseksi, niin silloin se on suurin palkka. Uskaltaisin kuitenkin välttää että suurimmalle osalle ihmisistä työstä isoimman tyydytyksen tuo siitä annetusta työpanoksesta maksettava kahiseva jolla on mahdollisuus elää ja tehdä asioita elämässä.

Vaikka työstä nauttisikin, niin se TARPEELLISIN korvaus elämässä tehdystä työstä on kuitenkin raha, koska sitä tarvitsee elämiseen ettei kuole ja kuihdu pois katuojassa.

Äänestä

kalevi luulee olevansa vitsikäs. kalevi nimittäin on kaappi- eli salakommunisti.

Tosielämässä tavaran tai palvelujen kauppiailla olevan yleisin ongelma se että ihmiset eivät riittävästi osta eli tavara ei liiku - ja eivät osta eikä siis liiku siksi koska ihmisillä ei ole ostovoimaa - ja kalevistinen ratkaisu tähän on poistaa sitä puuttuvaa ostovoimaa palkattoman työnteon myötä entistä enemmän?

kalevi joskus tällä palstalla halusi työelämän jossa palkanmaksun sijaan työssäkäyvät maksavat työnantajille siitä ilosta että saavat käydä näillä töissä.

heräsi tuolloin kysymys että miksi jättää kalevistinen käänteismalli pelkästään työssäkäyntiin?

Esim vuokralla asuminen voitaisiin muuttaa semmoiseksi että vuokranantaja maksaa vuokralaiselle korvausta siitä että tämä asuu häneltä vuokraamassa asunnossa.
Kaupoissa asiakas saisi kaupiaalta maksun siitä että ottaa jonkun tuotteen eikä kuten nyt päinvastoin. niin eihän kauppias tarvitsee tuotteista mitään maksua hänhän nimittäin eläisi niillä rahoilla joita myyjät hänelle maksavat siitä ilosta että saavat olla myyjinä kaupassaan.
Edelleen vaikkapa kun menee hammaslääkäriin - hammaslääri maksaisi potilaalle siitä että saisi paikata tämän hampaat, vastaavasti hammaslääkäri olisi palkannut ainakin 25 hammashoitajaa jotka maksavat hänelle siitä että saavat avustaa hammaslääkäria tämän tuhotessa eiku poistaessa mahdollisimman paljon hammasluuta potilaansa suusta.
jne jne.

Varmaan tuo kalevistinen yhteiskunta toimisi ja täystyöllisyys siinä vallitsisi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


palkka=työ kirjoitti:

Työn tekeminen on aina suurin mahdollinen korvaus työstä työttömälle. Työ on aina tuhat kertaa arvokkaampi palkka kuin yksikään raha, toki sitäkin välillä tarvitaan (siksi työttömyyskorvaus on keksitty), mutta itse työ on itseisarvona palkkojen palkka!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu