Hei, olen hakenut nyt yli 20 työpaikkaan mol.fi-sivujen kautta ja huomannut että se on aika turhaa touhua. Yhteenkään haastatteluun en ole edes päässyt. Hakemuksia kun noihin työpaikkoihin tulee kai todella paljon.
Kysynkin tässä, että millä tavoin saa nykyään yleensäkään työtä? Itse voisin mennä tekemään melkein mitä työtä tahansa enkä edes kovin paljon palkkaa tarvitsisi.
Tekeekö työvoimatoimisto mitään hankkiakseen töitä työttömille? Ilmeisesti ei ainakaan kovin paljoa...
Entä vuokrafirmat, kannattaisi niiden kautta hakea työtä? Mitä vuokrafirmoja kannattaa välttää?
Kiitos kaikenlaisista vastauksista.
Kysynkin tässä, että millä tavoin saa nykyään yleensäkään työtä? Itse voisin mennä tekemään melkein mitä työtä tahansa enkä edes kovin paljon palkkaa tarvitsisi.
Tekeekö työvoimatoimisto mitään hankkiakseen töitä työttömille? Ilmeisesti ei ainakaan kovin paljoa...
Entä vuokrafirmat, kannattaisi niiden kautta hakea työtä? Mitä vuokrafirmoja kannattaa välttää?
Kiitos kaikenlaisista vastauksista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Työvoimatoimisto ei tee mitään sen eteen, että työtön saisi oikean työpaikan. Sen sijaan niitä "töitä" piisaa, mistä ei saa palkkaa tai mihin ei ole edes tarkoitus palkata ketään vakituiseksi. Näihin töihin pääsee ajastaan, kun alkaa postiluukusta tulemaan "työtarjouksia" karenssin uhalla. Toinen juttu mitä työkkäri tekee on erilaiset höpöhöpökurssit.
Paras keino saada oikea työ on pelata suhteilla! Ei työn saamiseen ratkaise tutkinnot, eikä työkokemukset. Suhteet ratkaisee. Jos tunnet jonkun, joka on jossakin hyvässä paikassa töissä, niin ei kun luomaan suhteita.
Tiedän kyllä että suhteilla pääsee helpoiten töihin, mutta ajattelin kysyä muitakin keinoja... itselläni kun ei noita suhteita oikein ole.
Mitä mieltä olette noista vuokrafirmoista?
Jostain luin että niiden kautta kaikki uudet paikat eivät tule julkiseen hakuun, joten niihin ei sitten kai hae älyttömästi ihmisiä...
Mielestäni kannattaa ehdottomasti käydä kaikki vuokrafirmat läpi ja katsoa mitä sieltä olisi tarjolla. Ainakin isoimpiin yrityksiin uskaltaa mielestäni luottaa (esim. Staffpoint, Eilakaisla, VPM, Manpower). Itse ole ollut töissä ja/tai rekrytoitu asiakasyritykseen Manpowerin, EilaKaislan ja Varamiespalvelun kautta (nykyiseltä nimeltä kai tuo VMP) ilman mitään ongelmia. Manpowerin kautta olin 2009 vuoden kestävässä määräaikaisessa työsuhteessa kiinteällä kuukausipalkalla, ja nyt olen ollut v.2010 lähtien kyseisessä firmassa (firman omilla palkkalistoilla siis, en enää Manpowerin kautta) vakityöntekijänä.
Suosittelen myös, että mikäli vain mitenkään mahdollista, ota vastaan kaikki työ mitä vaan tarjotaan työnkestosta ja palkasta riippumatta. Työkokemus kun on tänä päivänä kultaakin kalliimpaa (ja tätä kautta niitä paljon puhuttuja suhteitakin alkaa tulla esim suosittelijoiden muodossa). Käyttäydy kaikissa työpaikoissa asiallisesti, älä hauku entisiä työpaikkoja ja tee työsi aina mieluummin hiukan paremmin/tee enemmän kuin pyydetään ja työllistymismahdollisuudet ovat heti paremmat. Hyvä kello kuuluu kauas, mutta huono vielä kauemmas.. Suomen kokoisessa maassa piirit ovat yllättävän pienet.
Kiitos vinkeistä. Joskus kauan sitten kävin kyllä joissain vuokrafirmassa täyttämässä jonkin kaavakkeen mutta en niiden kautta töitä saanut. En ymmärrä miksi ne edes pyysivät tulemaan käymään ja täyttämään lomakkeen.
Pitää nyt kuitenkin noiden mainitsemiisi firmoihin laitta hakemusta vetämään.
ei mihinkää töihin,unta palloon vain,niin hyvä tulee..on tutkittu juttu,että pitkät yöunet väh.12h on hyvinvoinnin kaiken edelletyksen A ja O
Mee johonkin orjienvälitysfirmaan jutustelemaan ja tee niille pitkä lista kaikesta,jossa oot ihan sairaan hyvä. Jos oot vaikka kova kundi lapioimaan, niin pääset maanrakennus/viherrakennus hommiin.
Töitä saadakseen pitä olla todella hyvännäköinen, hienot vaatteet ja muutenkin ulkonäkö vaikuttaa tosi paljon. Tälläinen verkkareilla kulkeva ei töitä saa kun ei ole varaa ostaa kunnollisia vaatteita.
Mä suosittelen välttämään vuokrafirmoja! Omien kokemusteni perusteella niistä ei ole mitään hyötyä töitten saannissa. Osasta ei kuulu mitään ikinä ja osa pyytää käymään, mutta ei ne silti töitä anna.
Vuokrafirma saattaa olla väylä kunnon töihin, jos muuta työtä ei löydy. Minun kokemukseni mukaan mikä tahansa työ saattaa johtaa toiseen, parempaan työhön. Itse esim. tein eräänä talvena käsilumitöitä huonolla palkalla. Ja niihin töihin pääsi kuka vain, koska lumityöntekijöistä oli pulaa. Eikä ihme, kun on varmaan surkeimpia töitä mitä kuvitella saattaa. Mutta kappas vaan, seuraavassa työhaastattelussa tähän kiinnitettiin huomiota ja arvostettiin ihmistä, joka ennemmin vaikka kolaa lunta aamukuudelta kuin on kotona työttömänä. Sain siis sitten huomattavasti paremman työpaikan (tosin tuskin oli pelkästään lumitöistä kiinni, mutta kuitenkin). Kyseessä tosin oli määräaikainen työ, mutta sen määräaikaisen työkokemuksen perusteella sain puolen vuoden kuluttua vakituisen paikan eräässä toisessa yrityksessä.
Eli sanoisin, että paras tapa saada hyvä työ on hakeutua ihan mihin vaan työhön, vaikka sitten huonopalkkaiseen "p*skaduuniin". Luulisi, että niitä löytyy kuitenkin.