Olen itse 152 cm pitkä hoikka ja kaikinpuolin pieni nainen! Haluaisin kartoittaa olisiko Suomessa tarvetta erikoisvaateliikkeelle nimen omaan pienikokoisille naisille? Eli vaate liike joka tarjoaa pieniä, trendikkäitä, ajanhermoilla olevia ja kauniita vaatteita, jossa xs ja s on useampi kuin vain yksi kappale. Sekä myös pieniä terendikkäitä kenkiä, joiden koot alkaa 32->
Alla aiheeseen liittyvä linkki, kommentoikaa ja kertokaa, jos tiedätte jotain muodikkaita liikkeitä jotka kyseisiä pienikokoisia vaatteita tarjoavat?
http://www.hs.fi/tyyli/a1370412404530
Tarvetta pienikokoisten vaateliikkeelle?
5
298
Vastaukset 5
- curlysmall
Ehdottomasti tarvitsisi. Ja myös ottaa huomioon se, että pienet ja sirotkaan naiset eivät kaikki ole ruumiinrakenteeltaan samanlaisia. Eli siis vaikka on pieni ja siro, voi olla rinnat ja lantio. Jolloin taas pusero esim.jumittaa rintojen kohdalta, mutta on suuri muualta. Housuissa se, vyötärö on väljä. lanne istuva...että ns.tiimalasivartalo voi olla pienellä ja sirollakin. Ja silloin taas on eri ongelmat kuin eri vartalonmallisella pienellä ja sirolla. Siis vaikka paino olisi sama, hoikkia kumpikin. Mutta toisen vartalotyyppi on ns.kurvikas, joka ei tässä nyt tarkoita siis tippaakaan ylipainoa, enemmän siellä alapainon rajoilla, mutta toiset ovat ns. suorempia ja ei ole ongelmia että vaate tietystä kohtaa on iso, tietystä istuva ja tietystä ehkä pieni. Mutta joka tapauksessa, kyllä tarvitsisi. Kyllä meitä pieniä ja siroja on kuitenkin niin paljon, että ainakin yksi kauppa kannattaisi. Ehdottomasti ostaisin! Olisi ihanaa saada joskus housut muualtakin kuin lastenosastolta, joiden lahkeita ei tarvitse lyhentää. No, lastenosastolta niitä saa, mutta vähän on eri vartalonmuotoon suunniteltu. Taas koon 25 farkutkin, voivat olla auttamattomasti liian pitkät :( ja puntteja leikkailemaan....
- ikääkin 40 +
Itse käytän 32-34 ja xs-s, olen 162 ja painoa 47 kg. Oulun pitäisi olla iso kaupunki, vaan ei täällä pienille vaatteita ole, kaikissa kyllä löytyy kokoja "isoille tytöille" (lue syöttöporsaille), mutta ei missään mainosteta pienille, teinivaatteissa löytyisi, vaan ei oikein nappaa.
- Itsekin löytänyt
Oulun ympäristökunnissa on hyviä vaateliikkeitä joissa on myös pienet ja hoikat huomioitu. Esim. Pikku-Riikka Limingassa ja Pietan Puoti Muhoksella. Mm. kaupunkilaiset käyvät niissä vaateostoksilla kun kaupungista ei löydy. Tosi ihania vaatteita kummassakin. Haukiputaalla on myös vastaavanlainen liike.Katso fb-sivuilta!
- Petiteproblems
Ehottomasti enemmän vaatteita pienikokoisille! Olen metsästänyt yli vuoden hyvin istuvaa trenssitakkia mutta mistään en ole löytänyt. :( Ja turhauttaa kun kauppojen pienimmät koot viedään käsistä. Ja harvoista paikoista saa xxs-kokosia vaatteita ja nekin on suunnattu 170cm pitkille naisille.
- Lyhyt
Minun on vaikea löytää housuja joissa olisi oikean mittaiset lahkeet. Aina on lahkeet rutussa. =/ Ja kun selaan nettikauppoja etsiessäni itselleni mekkoa kaikki mekot ovat aina liian isoja minulla on liian pieni rinnanympärys ja lantio. Topeissa on se ongelma että olkaimet ovat ihanliian pitkät ja ompelukoneella niitä on vaikea lyhentää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1321361Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️971075Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää254998On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75807- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35730- 66687
- 47675
- 43641
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164620Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä33614Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah192600Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98535- 201524
- 105473
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18472- 34468
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27456