Ihmettelen

juha26.0

Joudun kysymään neuvoja:
Eli tilanne on tämä erosimme ensirakkauteni kanssa tämän vuoden helmikuun alussa ja pysyimme Fb kavereina. Kaduin eroamme jo samana iltana erosta ja pyysin eksääni tulemaan sinne missä ensimmäistä kertaa tapasimme. No hän ei tullut vaan laittoi Facebookissa viestiä että haluaa olla kaverintapainen mulle. No siinä itse ratkesin ryyppäämään ja kuitenkin keskustelimme eksäni kanssa usein facebookin välityksellä niin kuin ennen eroa ainoastaan nyt oli aiheena kummankin nettideittailut. No yhtenä päivänä sitten kysyin että onko hän löytänyt uuden jo sieltä treffeiltä ja vastaus oli myöntävä ja onnittelinkin häntä aluksi siitä. No yöllä alkoi itkettämään ja oli pakko tunnustaa eksälle että häntä rakastan ja olin ostanut hänelle korvakorut lahjaksi silloin kun meidän oli tarkoitus tavata ja sopia. Se meni sitten riidaksi missä eksäni ylisti uutta miestään paljon paremmaksi kuin minä olin ja sanoi että kun seurustelimme se oli ihan paskaa koko aika. Sitten yksi päivä kysyin että mitä kuuluu niin vastaus oli lyhyt "hyvää kuuluu. En nää enään mitään järkeä keskustella kanssasi mistään" "eksän kanssa ei voi olla kaveri" ja sen jälkeen on ollut hiljaista. He ovat nyt seurustelleet viikko ennen vapusta lähtien ja mies on laittanut Fb profiiliinsa että parisuhteessa mutta eksäni ei ole. Mistä tälläinen käytös eksältäni voi johtua jos kerran miehen kanssa on onnellinen?
Meidän suhde kaatui siihen kun mummoni teki kuolemaa ja eksä oli sitä todistamassa. Samana iltana surin mummoani ja kiusasin sitten eksääni surun takia että hän meni sohvalle nukkumaan. Siinä sitten mietin koko yön että mikä olisi hänen kannaltaan paras ratkaisi niin päädyin siihen että on parasta että suren yksin kun siihen olen tottunut ja siitähän se ero sitten tuli vaikka toivoin vaan väliaikaa ja eksä oli jo seuraavana päivänä samalla deittisivustolla jossa tapasimme. Rakkauteni häntä kohtaan on aitoa vaikkei hän sitä uskokkaan ja todella halusin korjata virheeni mitä tein mutta onko se enään mahdollista? vai onko eksäni nykyinen suhde vaan kulissia? ja että onko hänellä enään tunteita minua kohtaa kaikesta huolimatta?
Kiitos vastauksista jo etukäteen

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+3

      Anelemalla ja ruikuttamalla et valitettavasti saa häntä takaisin. Joskus nuorena tein saman virheen ja tajusin, ettei se niin vain mene. Menetät viimeisetkin arvostuksen rippeet hänen silmissään tuolla lailla.

      Tällä hetkellä et voi oikein tehdä mitään muuta kuin ottaa opiksi tuosta ja koittaa olla toistamatta tuota virhettä mahdollisessa seuraavassa suhteessa sitten joskus. Anna ajan kulua ja koita olla miettimättä tuota enää isommin. Ymmärrän, että kaipuu ja ikävä on varmasti kova, mutta nyt on käynyt näin ja sun pitää yrittää elää sen kans. Tuskin se elämä kuitenkaan tuohon sulla kaatuu?

      Koskaan ei tiedä miten tulevaisuudessa käy, mutta siitä voit olla lähes sata varma, että ette tule takaisin yhteen päätymään, jos jatkuvasti sitä toivot ja odotat. Särjet siinä vain itseäsi.

      Lopeta hänen ajattelu ja tuon ajan takaisin haikailu. Yritä pysyä lujana ja mene elämässä eteenpäin. Näin se vain valitettavasti menee. Pääset hänestä joskus aikanaan yli ja voit kohdata jonkun toisen, jota rakastaa ja tulla rakastetuksi.

      Tsemppiä ja voimia sinne.

      • Nykyään harmittaakin että menin tuollalailla hänelle avautumaan mutta en vaan voi tunteilleni mitään...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2342
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      140
      1507
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      155
      1214
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      937
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe