Aikka Hakalan terveys?

Mikä on kaverin nykyinen terveyden tilansa? Vieläkö on sairaalassa ja onko merkkejä toipumisesta?
161589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Samaa olen itsekkin pohtinut ja kun mitään ei asiasta missään kerrota? Aikka oli yksi suomen parhaista Rockareista, tosi kurjaa jos Hän ei pääse kuntoutumaan.

Äänestä

Eikö kukaan tiedä mitä miehelle tänään kuuluu?

Äänestä
  • Iltalehdessä oli pariviikkoa sitten juttua että Aikka on edelleen sairaalahoidossa, ollut siis jo noin vuoden verran. Voinnissa on tapahtunut pientä edistymistä veljen mukaan mutta toiveet siitä että hän pystyisi enää soittamaan kitaraa tai laulamaan voitaneen unohtaa.

    Äänestä

  • Musicman68 kirjoitti:

    Iltalehdessä oli pariviikkoa sitten juttua että Aikka on edelleen sairaalahoidossa, ollut siis jo noin vuoden verran. Voinnissa on tapahtunut pientä edistymistä veljen mukaan mutta toiveet siitä että hän pystyisi enää soittamaan kitaraa tai laulamaan voitaneen unohtaa.

    http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288680873895.html

    Surullista luettavaa, ei taida Aikka enää koskaan nousta lavoille, mutta onneksi Hän järjesti meille monille ikimuistettavat vuodet rockin avulla, kiitos siitä Aikka, me tulemme sinut aina muistamaan! Elimme nuoruuden sinun musiikin tahdissa......

    Äänestä

Oli miten oli Aikka/Teddy on/oli Suomen parhaimpia Rock n Roll ja Rockabilly laulajia ja kitaristeja. Teddy ja Tigers toi kunnon American meiningin Suomeen. Aikalle/Tedylle hyviä vointeja ja paranemisia. Kyllä se kitara vielä soi, rokki raikaa ja yleisö hurraa. Lava odottaa. Tsemppiä. Tigers Twist vielä soi maallisilla lavoilla.

Äänestä
  • Oliko tuohon aivoinfarkttiin osuutta myös aikaisemmalla hieman huuruisella elämän tyylillä... No, mutta en tässä arvostele kenenkään tekemisiä. Toivon mukaan mies kuitenkin 50-vuotiaana saa vielä itsestään äänen ja soinnut irti. Ikä ei vielä kuitenkaan ole niin korkealla. Toivon mukaan Hakala nousee vielä pystyyn lavalle ja heittää keikkansa.

    Teddy & The Tigers oli kyllä 70-luvun pitkätukka Suomessa merkittävin uuden tyylin (Punkin ohessa, se on pakko myös mainita) luoja. Käsitykseni mukaan Suomi oli nuorisotyyliltään euroopan ensimmäin maa jossa hiukset lyhenivät 70-luvun lopulla.

    Itse löysin Tigersin kautta 50-luvun alkuperäiset rokkarit ja ilman Tigersia en olisi kiinnittänyt niihin samalla tavalla huomiota. Eli siinä mielessä Teddy & The Tigers on ollut minulle tietyllä kiertotiellä erittäin tärkeä bändi.

    Tigersin ohessa jo menneet: Cochran, Vincent, B. Holly, J. Burnette jne olisivat jääneet kenties huomioimatta. Tietty Chuck Berry oli ennen Tigersia tärkein Rock' n Roll artisti ainakin minulle, mutta muita siis löytyi Tigersin ohella - luojan kiitos - isot määrät.

    Sama koskee myös muiden kuin omaanikin soittamista. Teddy & The Tigersilla oli siihenkin oma osuutensa monen hepun musiikkiharrastuksen aloittamisessa.

    Äänestä

Tigers'ien merkitys 50-luvun rokin leviämisessä oli tosiaan suuri; itsekin muistan, kun äänitin kasetille "Dancin Shoes" piisin ja se oli maailman paras piisi silloin, on toki hyvä veto vieläkin kuunneltuna.

Äänestä

Teddy/Aikka palaa vielä. Uskon sen. Hieno Rock`n Roll/Rockabilly laulaja ja soittaja. Voimia ja Tervehtymisiä Aikalle/Teddy:lle, Henki voittaa Sielun. Sillä mennään.

Äänestä
  • ei palaa

    Äänestä

"Kohtaus vei aluksi Hakalan puhekyvyn kokonaan. Tilanne on kohentunut jonkin verran, mutta Hakalalle on jäänyt kuitenkin merkittävä afasia, eli puheen tuottamisen ja ymmärtämisen häiriö."

Eikös se 70-luvun lopun nikotteleva laulutyyli vähän siihen viitannut, että puheessa on jo valmiiksi jotain häiriöitä? Eihän kukaan muuten nikottelemalla laula.

Äänestä
  • Onko kukaan kuullut lisää uutisia Aika tilasta? Onko jo siirtynyt sairaalasta kotihoidolle?

    Äänestä

  • Olipa todella typerä kommentti "alpolla on afasia"-nimimerkiltä. Päätteletkö samalla tavalla että sprinttereillä on virtsanpidätysvaikeuksia jo nuorena miehenä kun niin kovaa juoksevat?

    Äänestä

Ei mikään höölmömpi jätkä.Suosikkeja Steppenwolf ja muut rokkibluus-bändit.Näin tääl Kervossa.

Äänestä

Joo voimia toipumiseen Aikka! Iso kunnioitus ja kumarrus.

Äänestä

Oliko Aikka äsken haastateltavana radiossa vai puhuttiinko hänestä vain?

Äänestä

Ikävä kyllä Aikan tauti taitaa olla sama, kuin mitä on liikkeellä niin paljon suomalaisten muusikkojen keskuudessa. Alkoholismi ja sen seuraukset. Nyt se on sanottu ääneen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhtyettä kaipaillen kirjoitti:

Mikä on kaverin nykyinen terveyden tilansa? Vieläkö on sairaalassa ja onko merkkejä toipumisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu