Jee sain vihdoinkin kesätyöpaikan. Työ alkaa ensiviikolla ja jäinkin ihmettelemään työnantajan kommenttia työhön tarvittaviin suojavälineisiin. Työnantaja sanoi, että turvakengät ovat pakolliset työssä. Samalla hän mainitsi, että työnantaja ei maksa kuin toisen kengän eli minulle jäisi maksettavaksi toinen. Onko tämä nyt oikein?
Vastaukset 4
- ....
Kuka näitä provoja oikein kirjoittelee.
- chaos
Olipa taas fiksusti vastattu edelliseltä.
Työnantajan tulee lähtökohtaisesti tarjota työn tekemiseen vaadittavat suojausvälineet. Jos työssä on työsuojelumääräysten mukaan pakko käyttää turvakenkiä, silloin työnantajan kuuluu ne maksaa.
Laki sanoo, että jos sinä käytät turvakenkiä vain työpaikalla, silloin työnantajalla on maksuvelvoite. Eli kengät jää työpaikalle, kun sinä poistut. Lain mukaan minkään suojaimen osalta ei voida toisin sopia eli laki on pakottavaa työnantajaa kohtaan. Jos sinä joudut hankkimaan omat suojaimet työhön, jossa suojaimia on pakko käyttää, silloin työnantajan tulee maksaa sinulle korvaus aiheutuvista kuluista.
Toki jos sinä maksat toisen kengistä, vaadi silloin, että kengät tulee sinun omistukseen työsuhteen päätyttyä. Tämä saattaakin olla työnantajan ehdotuksen takana, että käytetyt kengät eivät jäisi työpaikalle tarpeettomana. Lähtökohta usein on, että henkilösuojaimet ovat henkilökohtaisia. Monet suojaimet vaativat oikeaa mitoitusta käyttäjäkohtaisesti.
Jos tämä ei vastannut riittävästi, hae googlesta esim. sanoilla "työsuojelu turvakengät" tms.- ....
Vaikka työnantajan ajatuksena olis, että työntekijä voi työloputtua viedä kengät mukanaan, hän ei voi laittaa työntekijää maksamaan osa kenkien hinnasta. Ainakin niin luulisin asian olevan.
- tsv-2014
Tuöturvallisuuslaki 15§
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521070
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust51982Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7874- 89816
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.4684Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25637Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190633- 73607
- 57603