Kesätyö

kesäduuni123

Jee sain vihdoinkin kesätyöpaikan. Työ alkaa ensiviikolla ja jäinkin ihmettelemään työnantajan kommenttia työhön tarvittaviin suojavälineisiin. Työnantaja sanoi, että turvakengät ovat pakolliset työssä. Samalla hän mainitsi, että työnantaja ei maksa kuin toisen kengän eli minulle jäisi maksettavaksi toinen. Onko tämä nyt oikein?

4

373

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kuka näitä provoja oikein kirjoittelee.

    • chaos

      Olipa taas fiksusti vastattu edelliseltä.

      Työnantajan tulee lähtökohtaisesti tarjota työn tekemiseen vaadittavat suojausvälineet. Jos työssä on työsuojelumääräysten mukaan pakko käyttää turvakenkiä, silloin työnantajan kuuluu ne maksaa.

      Laki sanoo, että jos sinä käytät turvakenkiä vain työpaikalla, silloin työnantajalla on maksuvelvoite. Eli kengät jää työpaikalle, kun sinä poistut. Lain mukaan minkään suojaimen osalta ei voida toisin sopia eli laki on pakottavaa työnantajaa kohtaan. Jos sinä joudut hankkimaan omat suojaimet työhön, jossa suojaimia on pakko käyttää, silloin työnantajan tulee maksaa sinulle korvaus aiheutuvista kuluista.

      Toki jos sinä maksat toisen kengistä, vaadi silloin, että kengät tulee sinun omistukseen työsuhteen päätyttyä. Tämä saattaakin olla työnantajan ehdotuksen takana, että käytetyt kengät eivät jäisi työpaikalle tarpeettomana. Lähtökohta usein on, että henkilösuojaimet ovat henkilökohtaisia. Monet suojaimet vaativat oikeaa mitoitusta käyttäjäkohtaisesti.

      Jos tämä ei vastannut riittävästi, hae googlesta esim. sanoilla "työsuojelu turvakengät" tms.

      • ....

        Vaikka työnantajan ajatuksena olis, että työntekijä voi työloputtua viedä kengät mukanaan, hän ei voi laittaa työntekijää maksamaan osa kenkien hinnasta. Ainakin niin luulisin asian olevan.


    • tsv-2014

      Tuöturvallisuuslaki 15§

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      368
      1423
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      64
      952
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      880
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      65
      856
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      604
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      564
    Aihe