Nyt olen tullut siihen tulokseen että vanha kone saa mennä.. Etsiskelen siis uutta konetta, mutta minkäläista en tiedä, tai siis tiedän mitä haluan siltä ainakin. Siinä pitäis olla kovalevytilaa ainakin 120GB, ja sitä RAM:ia ehkä 512MB, ja näytonohjain sellainen että sillä pystyisi pelailemaan uudenpiakin pelejä, ehkä myös polttava dvd-systeemi pakettiin myös, ilman noita modeemeja ja näyttöjä...joku tuhat euroa maksimi, mut mielellään paljon allekkin jos vain saa koneen joka toimii...
hyvä kone haussa
6
1972
Vastaukset
- Mää
Helmitaulua, toimii varmasti ja ilman sähköä.
- 1000 eurolla...
...saa vaikka mitä.
Jos olet kova pelaamaan, osta RAMia vähintään 1 Giga, 512 MB ei oikein riitä uusimpiin peleihin. uusimmat pelit tulevat joskus DVD:llä, joten ainakin lukeva DVD olisi hyvä olla olemassa. Polttavat DVD taitavat olla jo ihan siedettävissä hinnoissa, joten kai sekin mahtuisi 1000:n euron budjettiin. Näytönohjaimista en oikein tiedä, itselläni on Radeon 9600 ja olen ollut ihan tyytyväinen.
Prosessoreista joko AMD tai Intel, Celeron on aika kyseenalainen.
www.indesol.fi on aika edullinen putiikki ja sivuilla on hinnastot jok komponentille. http://www.mikromafia.fi
Ite ostin myllyni tuolta. Ja jos koneessa on joku vika niin vie vaan sinne ja sanoo "asentakaa uusiks" tai jotain ni ne kyllä tietää mitä ohjelmia siinä koneessa on ostettaessa ollut.
Siellä sivuilla voi muistaakseni ite valita näytönohjaimet, emot ja kovot, äänikortit, näppikset ja hiiret, levyasemat ja semmoset. Varmaan kaikki ja ne kasaa sen. Ei tarvii ku hakea pois ja johdot kiinni.
Sitten itelläni on 512 rammii ja doom3 pyörii ihan siedettävästi.Alkaa vaikuttaa vähän mainokselta :)
Vakuutan etten ole töissä siellä tai mutenkaan pidä yhteyttä muuten kun vien joskus koneen pikku huoltoon kun en ite osaa kuin pahentaa asioita.
- Kadun mies
Suosittelen HP pavillion t650.fi (ti t649.fi, kyseessä sama kone). Ominaisuudet: AMD Athlon XP 3200 prossu, 512 MB muistia ja 160 gb kova. Muistikampa on 512 mb, ja vapaa paikka toiselle mokomalle. Lisätietoa löytyy osoitteesta www.hp.fi. Hinta anttilassa 999 erskaa (mukana näyttö kaiuttumet langattomat hiiri ja näppäimistö. muistikorttilukijat yms.), ei paha. ilman näyttöä hinta n. 840 euron tienoilla. Pelit pyörii hyvin, jopa DOOM3, vaikka näyttis on kuulemma aika vanha. Itse olen enemmän kuin tyytyväinen hinta-laatusuhteeseen.
- Lanttu
Tuo on ihan ok paketti ja hintakin on kohtuullinen verrattuna joidenkin putiikkien ryöstöhintoihin.
Mutta jos kokeen kasaa itse (tai kasauttaa) päässee paljon halvemmalla. Lisäksi noissa valmispaketeissa on usein vempeleitä joita ei tarvitse. Kiva sitten maksaa turhasta.
Jos ostaa uuden koneen vanhan tilalle, niin sen vanhan koneen näppäimistöt, kaiuttimet, näytön yms. voi tietenkin siirtää siihen uuten koneeseen.
Itse ostin pari kuukautta sitten "kasatun"koneen, jossa oli AMD 2800 prossu, giga ramia ja 120 gigaa kovalevyä, Ati Radeon 9600 näyttis, langaton hiiri/näppis, polttava CD ja DVD-asema, kaiuttimet ja käytetty 17" tuuman näyttö. Hinta oli 750 egeä ja toimii hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o1514900Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.942100"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1831865Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol571474Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2671278Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito841120Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki111011Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole79989Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh285923Oot mun sielunpuolikas
Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩❤️👩❤️44862