4500 kk saavat kitkuttevat köyhinä!

Uusi ilmiö – kuukausitulot yli 4500 euroa, elävät köyhyydessä

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288690172221.html

Köyhä voi olla vaikka käyttäisikin kultaista samppanja vispilää!
25205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Aika köyhä täytyy olla, jos tarvitsee köyhyydestä selviytymiseen yli neljä ja puoli tonnosta.

Äänestä
  • Ostin tänään ruoaksi näkkileipää, tonnikalaa ja makaronia. Muuhun ei raha riitä.

    Äänestä

  • Köyhempi kirjoitti:

    Ostin tänään ruoaksi näkkileipää, tonnikalaa ja makaronia. Muuhun ei raha riitä.

    Tonnikala on kallista! Katso purkin kilohintaa! En ymmärrä miten tonnikala olisi köyhän ruokaa, kun jauhelihaa tms saa paljon halvemmalla.

    Äänestä

Mulla käteen 3500e kuussa ja 1000e vapaa autoetu siihen päälle sekä lounarit. Puhelinetu jne. Auto etu siis kattaa kaikki auton polttoainekulut ja pesut(uutta 60 tonnin autoa joutuu pesemään 2krt vko). Kulut mulla kuussa asuminen jne laskut n.1000e. Eli 2500 jää vaan omaan käyttöön vaatteisiin , baareihin jne. Sillä pärjää mutta ei elä vielä sen kummemmin. Olen 27v mies. Oon tyytyväinen vasta kun saan palkkaa 10 tonnia käteen kuussa vaikka sitten osinkoina. Minä en ainakaan tyydy tuohon palkkaan vaan pyrin huipulle.

Äänestä
  • Pelaatko jääkiekko vai oletko myyntialalla?? Aika harvassa paikassa muuten tollasta on?!!

    Äänestä

  • Aika pienet kulut per kk jos vaan 1000e... Pääkaupunkiseudulla et varmaan asu.

    Ja lapsia ei varmaan ole, lapset nostavat kulut ihan toiselle tasolle.

    Arvomaailmasi tuntuu kyllä pyörivän auton ja rahan ympärillä, mutta oletkin vasta 27v , joten elämänkokemuksesi on aika vähäistä vielä... Myöhemmin huomaat ettei se auto olekaan maailman tärkein asia.

    Äänestä

Jos noilla 4500e tuloilla ei osaa hoitaa asioita kuntoon niin on parasta muuttaa Afrikkaan asumaan.

Äänestä

meikä saa 523€/kk. ja lihavasti tässä elellään..ei kämppää mutta osaan varastaa ja loisia kavereitten luukuissa! tosi vaikeaa tulee oleen teille avuttomille kultalusikka suussa eleleville surkimuksille kun SE(AHNEUS) vie KAIKEN!
kuolkaa kituen kaikki surkimukset!

Äänestä

Juu. Kyllä tuollaiset 10 000 euroa täytyy kuukaudessa nettona saada.

Äänestä

Minä saan kuukaudessa verojen jälkeen käteen n. 5000 euroa. Repikää siitä, KÖYHÄT!

Äänestä

Minä saan juuri ja juuri tuon verran käteen, emännän tuloista en edes tiedä, ehkä saman verran ja hyvin on pärjätty.

Äänestä

Tuota kutsutaan myös idiotismiksi, kyseessä siis keskiverto kokoomus-äänestäjä.

Äänestä

Täällä nuo ilmeisesti työttömät kehua retostelevat suurilla tuloillaan,
niin tai näin mutta näin voi käydä teillekin:

Asiakaskunnassa on edustettuna kaikki ammattikunnat. On yritysjohtajia, lääkäreitä ja juristeja. Isotuloisten takaushakemukset pistävät silmään. Heidän kuukausitulonsa ovat 4500 eurosta ylöspäin, Pantzar avaa HS:lle.

Takuu-Säätiön asiakkaissa on suurituloisia, jotka ovat ajautuneet velkaloukkuun esimerkiksi toisen puolison sairastumisen, avioeron, työttömyyden ja läheisensä pelivelkojen maksamisen vuoksi. Oma lukunsa ovat yksityisyrittäjät, joiden oma talous on sotkeentunut yrityksen talouteen. Tänä keväänä ongelmia on syntynyt myös kasvaneista asumiskustannuksista.

– Ihmisillä on paljon asuntolainaa ja asunnot menevät nyt heikosti kaupaksi. Myös vuokrat ovat nousseet, Pantzar toteaa.

http://www.taloussanomat.fi/raha/2014/05/17/hs-myos-suurituloisia-velkaloukussa/20147002/139
_____________________________________________
Keskiluokan köyhtyminen on osa suunnitelmaa jonka tavoitteena
on saada kaikki varallisuus vain pienelle johtoryhmälle,
siihen jakoon kuuluu vain rikkaat ja tosi köyhät.

Tuo temppu onnistuu kun ihmiset saadaan ottamaan yhä suurempia lainoja ja elämääm yli varojensa,velat on maksettava
ja ne maksaa takaaja ellei velallinen siihen kykene,
näin menetetään talo mutta velka jää.

Tämä tehtiin jo 90-luvulla, ja nyt uudestaan,uudelle sukupolvelle.

Äänestä
  • Mitä on "laina"? Minä en ole mokomaa eläessäni tarvinnut, mikä se sitten onkaan.

    Äänestä

  • Nixi kirjoitti:

    Mitä on "laina"? Minä en ole mokomaa eläessäni tarvinnut, mikä se sitten onkaan.

    Se on rahaa joka ei ole omaa. Tarpeeksi kun otat lainaa, niin sitten voit leikkiä rikasta ja alkaa äänestämään kokoomusta!

    Äänestä

  • Tosi on kirjoitti:

    Se on rahaa joka ei ole omaa. Tarpeeksi kun otat lainaa, niin sitten voit leikkiä rikasta ja alkaa äänestämään kokoomusta!

    Minä en tarvitse tuollaista lainaa, ostan kaiken käteisellä ja jos jokin maksaa enemmän kuin minulla on rahaa, niin jätän kauppaan. Siksi minulla ei ole esim. lentokonetta.
    Saan kai silti äänestää Kokoomusta, vaikka minulla ei olekaan lainaa?

    Äänestä

  • Nixi kirjoitti:

    Minä en tarvitse tuollaista lainaa, ostan kaiken käteisellä ja jos jokin maksaa enemmän kuin minulla on rahaa, niin jätän kauppaan. Siksi minulla ei ole esim. lentokonetta.
    Saan kai silti äänestää Kokoomusta, vaikka minulla ei olekaan lainaa?

    Saat äänestää, sitten olet vain idiootti.

    Äänestä

Että rahamiehiä... Silti täällä notkumassa luusereiden seassa. Ei näytä raha ohjaavan laadukkaampaan ajanviettoon.

Äänestä
  • Mikä on laadukkaampaa? Viihtyisitkö itse Leijonien kokouksissa?

    Äänestä

Mula 5000 kuusa harkintavara, ma kouha, ei rita elamisen.

Äänestä

"Köyhä voi olla vaikka käyttäisikin kultaista samppanja vispilää!"

Taas yksi syy juoda rehellistä kaljaa. Ei tarvitse kultaisia vispilöitä, vaan tuote on heti juomakelpoinen. Eikä tartte selitellä tissutteluaan terveyssyillä, kuten pikkurilli pystyssä viiniä lipittävät selittävät kai lähinnä itselleen.

Äänestä

Mikäs ihme tuo on? Kun Urpilainenki kuulutti muutama vuosi sitten, että pienituloisen palkka on kolme tonnia? Pariskunta ei useinkaan tienaa tuota 4500 ekee kuukaudessa yhteensä. Kaupan ala, ravintola-ala ym on todella pienipalkkaista.

Äänestä

On tosiaan hyvä muistaa, ettei ns. rikkaidenkaan elämä välttämättä sen hienompaa ole. ;)

Äänestä

Alle 4500 euroa kuukaudesssa tienaavan ei kannata äänestää kokoomusta. Koska 4500 euroa tienaava kokoomuksen äänestäjäkään ei pärjää.

Äänestä
  • No eihän se kokoomus työntekijöiden palkkoja nostamassa ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pensselit santaan kirjoitti:

Uusi ilmiö – kuukausitulot yli 4500 euroa, elävät köyhyydessä

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288690172221.html

Köyhä voi olla vaikka käyttäisikin kultaista samppanja vispilää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu