Moi, voitteko auttaa minua? todella TÄRKEÄÄ

toivotontyttö

eli kiitokset jo kaikille jotka haluatte auttaa ja on teillä aikaa:)

eli olen 18 tyttö tykkään näteistä vaatteista, topit, pillifarkut ja näiijj perus nyky ajan teinimuoti.

ennen pukeuduin just tolleen ja näin, ja minuu kehuttiinki että pukeudun tosi nätisti ja että voisinko antaa mun pieniä vaatteita kavereille ja tutuille ja serkuille yms.

mutta nyt jotakin on tapahtunut, tykkään ja rakastan edelleenki ostella ihania vaatteita ja käyttää rahaa niihin, mutta kaikki uudet vaatteet mitä olen nyt 2 vuoden jälkeen ostanut ovat kaapissani edelleen hintalappujen kanssa viikattuina, housut, rintsikat, alushousut (tottakai vaihdan ne mutta) hupparit, takit sukat ja muut vaatteet ja kengätkin jotkut.

haluaisin niin käyttää vihdoin uusia vaatteitani, mutta jostain syystä minulla on kauhea kammo, että kun olen aina vähän niin tohelo, että saatan liata ne, taij että tulee reikiä, ei voi korjata paikata taij jää vaurio, menee likaiseksi jää tahtora yms, pesun jälkeen jää liian isoiksi taij pieniksi, taij että äiti ottaa mun vaatteita jostain syystä rintsikoita itselleen pesusta?

voisin tehdä pesulistan jossa mainitsen kaikki mun vaatteet että saan ne takasiin.

mutta musta tuntuu niin pahalta uudet shorsitkin ja muut ihanat vaatteet jotka voi vielä jäädä mulle joskus pieniksi, niin jää kaikki käyttämättä!

muilla on aina uudet vaatteet ja ihanat, ite taas kuljen aina samoilla legginseillä ja t paidoilla kuin kotonakin. aina ajattelen nyt puen uudet mutta jostain syystä en puekaan. koska myöskin mulla on tosi ahtaat vaate komerot yms, iin jos käytän vaikka legginsejä uusia taij pilli farkkujani, niin koko vaatehylly pitäisi ottaa pois että saan ne sinne taksin mahdutettua. Tuntuu niin pahalta ennen oli itsevarmenpi olokin mutta nyt tuntuu niin tylsältä aina samat vaatteet, joitaikin 6vaatetta mitä käytän joka päivä.

ostin poikaystäväänikin varten erään asun jota olen käyttänyt vain, kerran, jos muuttaisin jo omaan asuntoon voisin saada tavaroilleni ja vaatteilleni enemmän tilaa ja oma pesukone taij pyykkivuorot niin ei tarvitsisi pelätä äidin ottavan minun vaatteitani, vaikka puhuisin hänelle hän tekee joskus siltikin niin..

onko tämä joku pakko oire? en voi vielä muuttaa omaan asuntoon vasta vuoden kahden päästä että sille en voi nyt mitään, miten saisin käytettyä vaatteitani ja takoa järkeä päähäni joku? joskus ostan esim kasi toppiakin että jos toinen menee käytössä rikki niin sitten toinen säilyy? en voi ostaa aina kaikkia kahta esim farkkuja kun maksaa 30e..1kpl :/ kokemuksia! auttakaa! tämä johtuu vain jostain omasta tyhmyydestä eij traumoistakaan ;(

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Yksinkertaisesti vain pidä yksi päivä jotain vaatetta ja riisu vasta illalla.
      Jos kertomus on totta, sinun pitää hankkia joku "mielikuva" vaatteesta, siis osta vain harkiten ja sellaisia joista pidät. Että muistat vielä vuosienkin päästä, siinä ja siinä tilaisuudessa oli kirjava mekko.
      Analysoi vaatekaappi, ja laita pois sellaiset joita et käytä.
      Ehkä joku on alitajunnassa että pitää säästää, kuten itsekin tein pitkän aikaa näin että vaihdoin aina kotona eri vaatteet, kunnes sanouduin irti tavasta.
      Ala ommella itse, ja ota heti käyttöön kun saat valmiiksi.
      Lue Luisa Boccharian ajatuksia.

    • jooooooooooooooo

      Osta edullisempia vaatteita alennusmyynneistä tai ebaysta niin ei tarvi pelätä :) Jos et halua käyttää niitä vaatteita niin ootko kokoa m, voisin ostaa sult niitä ylimääräsiä vaatteita jos et kerta itse käytä? :) Pist kuvaaja hintoi niist vaatteist jos oot myymäs: [email protected]
      Ja vie sun mutsin kaapista takasi su omat vaatteet ja vähä ylimäärästäki kostoks :D

    • 7+7

      Vaatteet on ostettu käytettäviksi, ei niistä ole mitään iloa sielä kaapin perukoilla. Tahrat saa pois ja jos nyt joku reikä tulee niin voivoi :) mitä äitiisi tulee niin opettele itse pyykkäämään ja pese omat vaatteesi. Haet ne sitten narulta/kuivausrummusta ja viikkaat suoraan kaappiin. Meiän huushollissa voi tietyt vaatteet olla kuukausiakin kateissa jos erehdyn jättämään oman vaatteen muiden pestäväksi. Jos äiti siitä huolimatta vie tavaroitasi kannattaa ihan istua alas ja keskustella asiasta, sillä kyllä erehdyksissä saattaa mennä jokin vaate sekaisin mutta jos ihan tahallaan oman tyttären vaatteita nyysii voi tavan takana olla jotain muuta esim kateutta. Tuskin tykkäät siitä jos äitisi kulkee sun nuorekkaissa teinivaatteissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      527
      8910
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6134
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      361
      5168
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3932
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1856
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      959
    Aihe