Kertokaas kokemuksia Paisteen 802-sarjasta. Vaikuttaa olevan hintalaatu-suhde kohdillaan . Zildjianin peltejä en oikeen mielellään ostaisi: Kalliita ja "vaikean" tuntuisia.
Paiste 802
kalvotaiteilija
3522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tämä on nyt sitten minun mielipide, ja perustuu omiin soittokokemuksiin.
Kaikki paisteen kolme numeroiset peltisarjat (302, 504, 802 jne.) ovat huonoja, niitä voisi käyttää vaikka paistokasareina, mutta kun niihin on porattu reikä!
Nuo paisteen pellit ovat prässättyjä, ja ne soivat todella ohuesti ja "elottomasti". Ovat epämusikaalisia. Ja prässäyksen takia todella lyhytikäisiä, halkeavat todella helposti, jos esim. putoaa lattialle, tai soittaa mättöheviä tms.
En tiedä mikä sinnun mielestäsi on vaikeaa Zildjian pelleissä, mutta ainakin laatu on kohdallaan, hintaakin toki niissä on, mutta saa ainakin huolella tehdyn vuosikausia toimivan instrumentin. Kaikki Ziljian ja Sabian pellit on taottuja: K-sarja kokonaan, A-sarja esitaottu ja Z-sarja koneella taottu alusta loppuun.
Jos välttämättä tahdot Paisteen peltejä, niin suosittelisin että yrität löytää vaikka käytettynä jotain 1000, 2000 tai 3000 sarjan peltejä, ovat vanhoja, mutta parempia kuin nuo nykyiset Paisteet.
Itselläni on 502 sarjan china ja splash ja ovat erittäin hyviä ja rikki ei mene niinkun tossa edellä väitetään. Mättöäkin saa soittaa ja hyvin kestää mut mitään ihan eläimellistä takomista ei mikään symbaali kestä. Hintakaan ei ole pivissä ja jos tilaat thomannista saat vielä edullisemmin.
Paisteen 1000-sarjan pellit rock:iin ja kestää eikä soundissa oo varnasti valittamista. 502:sissa joitain maanantai kappaleita, nimittäin hajoo helposti, ainaski power crash:t.
Kannattaa kattoo myös sitä soittotyyliä, kuinka kapula osuu peltiin.