Tutustuin kaukoidästä kotoisin olevaan nuoreen mieheen. Hän on töissä maamiehensä omistamassa etnisessä ravintolassa. Työaika 60-80 tuntia viikossa, palkka erittäin pieni. "Työsuhde-etuna" kimppakämppä, yksiö kolmelle miehelle 250e/kk.
Vapaapäivä hänellä oli viimeksi pääsiäisenä, seuraavat vapaapäivät juhannuksena.
Olen yrittänyt selittää hänelle, että tälläinen orjatyö on Suomessa laitonta. Hän ei kuulu mihinkään ammattiliittooon, eikä halua tehdä rikosilmoitusta työnantajastaan.
Miten voin auttaa häntä?
Ravintolassa orjatyössä
s.o.s
1
130
Vastaukset
- pakollinen nimimerkk
Kysy tuolta http://www.tyosuojelu.fi/fi/yhteystiedot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281759Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701434Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2381320- 1191154
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11963vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23948- 68933
- 59856