Kiinnostaa lava-auton hankinta ja pitäisi olla takapenkit. Olen seuraillut jonkin aikaa myynnissä olevia ja osa on pakettiautoja ja osa kai henkilöautoja ?!! Mikä tekee takapenkillä varustetusta lava-autosta henkilöauton ja mikä pakettiauton? Jälkimmäisessä luonnollisesti käyttökustannukset ovat edullisemmat ja siksi parempi vaihtoehto. Vai onko se jotenkin niin ettei olemassaolevalle takapankille saa ottaa kyytiläistä jos on paku kyseessä?
Pakettiauto vai henkilöauto
3
558
Vastaukset
- Joku paku
Pakussa saa matkustajia istuskella vain yhdessä rivissä, kuskin vieressä. Jos on taaempia penkkirivejä, se on sitten henkilöauto tai kaksikäyttöauto.
Kaksikäyttöauto onkin se oikea byrokraattinen ihmekukkanen: verot ja maksut kuin henkilöautolla (ALV-vähennysvaikeus mukaan lukien) mutta ajoneuvokohtainen nopeusrajoitus kuten pakettiautolla.
Jotain kivikautisia pakuja on vielä liikenteessä kovapenkkisäännöillä, mutta ne ovat jo enemmän sitä antiikkia-antiikkia-asiaa.
Äläkä minulta kysy, mitä h-vetin järkeä tässä on. Kysy ministeriön neroilta, ne sen ovat keksineet ihan itse. Kun Suomessa aletaan puhua autoista ja niiden verottamisesta, pitää järki jättää narikkaan ennen kuin aloittaa. Muuten se nyrjähtää heti.- Muistelen vain
Eikö Suomen perustuslaissakin lue, että "Valtion laskennalliset ajoneuvoverotulot ovat Valtion erityisessä suojeluksessa..."? Siksi autoverotus sääntöineen on mitä on.
- Joku paku
Muistelen vain kirjoitti:
Eikö Suomen perustuslaissakin lue, että "Valtion laskennalliset ajoneuvoverotulot ovat Valtion erityisessä suojeluksessa..."? Siksi autoverotus sääntöineen on mitä on.
Jep. Sääntöä on säännön päälle ja byrokraattia byrokraatin kaveriksi. Vaan verotulot ne senkun vain ohenevat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211815
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991618Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491164Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441030Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29949Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47856Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770