Kohta ne on mulla! Ne lasit. Mitä mieltä naiset ovat miehistä joilla on silmälasit? Lähinäkö on mulla hyvä, mutta kauas ei tahdo nähdä.
Opiskeluaikoina kämppis pisti aina piilarit päähän, kun lähettiin pailamaan keskustaan, miksi!?!? Tuotakin rupesin ajattelemaan vasta nytten...
Minkänäköiset lasit ovat hyvännäköiset/rumat?
Nojoo, näkeepähän sitten kauniit naiset paremmin, ei tartte siristellä &D... myös helppo moikkailla, heh! Nyt ilman laseja saa arvuutella aina ~3m päähän, että onkohan tuo tuttu kasvo.
Haittaako jos...
12
1867
Vastaukset
- iiiiiiiiiiii
Kuinka vanha olet? Varmaan just ja just kahdeksantoista, oli sen verran hoopoa... Ketä kiinnostaa, onko lasit vai ei? Hyvännäköinen voi olla ilman tai kanssa, mutta kiinnostuksen ratkaisee jokin ihan muu. Opit kyllä sitten, kun kasvat isoksi.
- 8-Käärme!
Olen jo 30v mies! Eikä mulla ole koskaan ollut laseja ja olen sinkku. Jotenkin kaikkoaa mielissä ne pentuajan jutut kun itsekkin oli päänä päsmärinä haukkumassa silmälasikäärmeiksi jotain luusereita, noh! Pilkka osui omaan nilkaan! Yeh!
- 8-Käärme
8-Käärme! kirjoitti:
Olen jo 30v mies! Eikä mulla ole koskaan ollut laseja ja olen sinkku. Jotenkin kaikkoaa mielissä ne pentuajan jutut kun itsekkin oli päänä päsmärinä haukkumassa silmälasikäärmeiksi jotain luusereita, noh! Pilkka osui omaan nilkaan! Yeh!
Kerroin tuossa siskoni miehelle, että saan lasit. Voi että nauroi oikeen räkäsen naurun kun saan lasit. Mutta katotaan, nauraako sitten kun näytän älyköltä =)
- 8-)
8-Käärme kirjoitti:
Kerroin tuossa siskoni miehelle, että saan lasit. Voi että nauroi oikeen räkäsen naurun kun saan lasit. Mutta katotaan, nauraako sitten kun näytän älyköltä =)
Pah, kyllä menee sille pässille jauhot suuhun kun näkee sun makeat lasit! Uskon että tulet näyttämään tosi hyvältä ja fiksulta lasit päässä :)
Hyvänmalliset (tämän mielestä kantikkaat ja pienehköt) lasit on hyvännäköiset. Joku mies näyttää lasit päässä älyköltä ja syötävän sexyltä!
- moi
Meidän koulussa on opena semmonen vähän alta kolmikymppinen komistus, ja voin sanoa, että ne lasit ei todellakaan sen ulkomuotoa pahenna :)
- Lisa
tais mennä otsikko ja nimi väärinpäin, mutta ei se mitään! Ja hyvä meno jatkuu.. :)
- rillipäätyty24
Ei haittaa silmälasit ollenkaan, toiset jopa näyttävät paremmilta lasit päässä kuin ilman :) Itse olen käyttänyt laseja n.6v ja täytyy myöntää että minulla on kyllä jonkilainen kompleksi niistä. Laitan nimittäin lähes aina baariin piilarit... En oikeastaan osaa selittää miksi teen niin, jotenkin kai vaan tuntuu että olen paremman näköinen. Toisaalta piilarit ovat oikeasti tosi mukavat päässä! On ihanaa kun pystyy kerrankin katselemaan ympärilleen ilman näkökenttää rajaavia kehyksiä. Piilarien huono puoli minun kohdallani on se, että kun jo valmiiksi näytän paljon ikäistäni nuoremmalta niin ne päässä näytän vieläkin nuoremmalta.
Piilareiden erästä huonoa puolta pääsin todistamaan myös, kun ensimmäisen kerran löysin baarista poikaystävän. Tavatessamme baarissa minulla oli piilarit päässä ja sitten kun olivat ekat oikeat treffit edessä niin pähkäilin että laitanko nyt lasit vai piilarit. Loppujen lopuksi vasta ehkä kolmansilla treffeillä uskalsin "paljastaa salaisuuteni" ;) Itse asiassa saattaa olla, että vihjailin jo aiemmillakin treffeillä jotain tyyliin "kylläpäs nää piilarit tuntuu tänään kuivilta" tms. eli vihjasin käyttäväni oikeasti laseja. Siitä on vaan kulunut niin paljon aikaa etten enää muista miten homma meni...
Pääsääntöisesti kaikki silmälasit, joita myydään optikolla, ovat hyvännäköisiä. Ainoa poikkeus ovat mielestäni pyöreät kehykset, jotka eivät mielestäni sovi kenellekkään! Niitä kannattaa välttää viimeiseen asti. Pyydä rohkeasti sovitusapua optikolta (mitä nuorempi optikko sitä parempi!), he ovat tosiaankin alan ammattilaisia :) Henk.koht. suosikkini tällä hetkellä ovat ns.kehyksettömät silmälasit, joissa on siis vaan sangat nenäpuomi, jotka kiinnittyvät suoraan linsseihin.- 8-Käärme.
Olisin itsekkin ottanut (siis pelkät linssit), mutta en nähnyt niitä? Otin sitten puoli sellaiset, eli vain linssien yllä on sangat, alla pelkät linssit, hopeiset ohuet sangat. Mutta ihan mukavilta nämäkin vaikuttaa =)
Miesoptikko sano heti, että anna tuon naistyöntekiän valita sulle nämä lasit, sano että kyllä naiset tietää paremmin =)
- yokotai
ainakaan haittaa mua, jos miehellä on lasit. Hyvännäköiset, tyyliin istuvat lasit voivat saada miehen näyttämään jopa paremmalta. SEllaiset kulmikkaat aika kapeat lasit on parhaat, sopivat melkein kaikille ja näyttävät yleensä hyvältä.
Sellaiset pyöreät harrypotter-rillit tai kunnon pullonpohjat ei sovi kenellekään.- Kiitti rohkaisuista!
Tosissaan! Ei tää nyt niin paha juttu olekkaan =) Olen aina ollut tämmöinen tietokone ihminen (ammatti nyt), niin olenpahan tosinörtti sitten! Tosiaan, ulkonäköön saattaa tuoda lisää "älykkyys" pojoja... heh heh! Mutta kiitos noista sanka huomautuiksista, pannaan mieleen!!
Hyvää jatkoa teille!...
- 8-Käärme.
Hienosti näkyy =) Kaikki pienetkin kirjaimet erottuvat erittäin hyvin ja sumuisuus kuvasta hävis kokonaan. Näen jopa yksittäisiä tähtiä taivaalla, joita en ilman laseja näe =)
Samoin yhdessä kassalla yks tyttö jota olen katellut aiemmin (mitä nyt näin aijemmin?), niin oli pientä hymyä poskella kun näki meikeläisellä lasit =D hhah! Oli vaikee kyllä itsekkin pitää namaa pokerilla, heh joo!... jännää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455050Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101159- 131113
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3875Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27743