Kysynpä tyttäreni puolesta. Hän kävi haastattelussa, tutustumassa työpaikkaan. Sovittiin kaikesta, allekirjoitti puolen vuoden määräaikaisen työsopimuksen tiistaina. Hänen piti aloittaa ensi maanantaina mutta tänään sekä rekrytointifirman ihminen sekä työnantaja oli soittaneet hänelle ja ilmoittaneet että eivät voikkaan palkata tytärtäni koska antavat ko työpaikassa tällä hetkellä olevalle työntekijälle vielä yhden mahdollisuuden pitää työpaikkansa. Mikä pettymys lapselleni!
Kysyn siis onko tuo allekirjoitettu työsopimus pätevä, saako hän palkkaa vaika ei mene töihin. Aika eoämääräinen kuva jäi tästä firmasta jonka nimeä en nyt tähän laita.
Kysyn siis onko tuo allekirjoitettu työsopimus pätevä, saako hän palkkaa vaika ei mene töihin. Aika eoämääräinen kuva jäi tästä firmasta jonka nimeä en nyt tähän laita.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on pätevä sopimus. Jos eivät halua tarjota työtä, firma maksaa palkan sopimuksen mukaisesti ilman työvelvoitetta. Tai (yrittää) ostaa sopimuksen ulos könttäsummalla. Suosittelen että vihjaisette jälkimmäisestä vaihtoehdosta;)
Kaverilleni kävi noin hyvään it buumin aikaan. Oli tehnyt 12kk määräaikaisen sopparin ja firma ei halunnut noudattaa sitä. Nappasi 12kk palkan mukanaan.
Jos on allekirjoitettu niin menisin asianajajan juttusille. Helppoa rahaa tiedossa.