Miten toimii elatusmaksut? Olen eronnut ja saamme vasta marraskuussa lastenvalvojalle aikaa. Mieheni jätti minut raha ongelmien kanssa ja muutti toisen naisen luokse. Meillä 2 lasta, jotka jäi minulle. Olen tällä hetkellä työelämässä ja vuorotyössä. Minun palkka riittää just ja just vuokraan ja ruokaan. saan lapsilisä ja asumistukea tosi vähän. Velat on mennyt kaikki ulosottoon. Olen menossa velkaneuvontaan. Exä tekee kahta työtä ja hän ei halua maksaa mulle niin paljon kuin olen vaatinut. Olen pyytänyt minimissään 500 e ja hänen tulot on n. 3900e nettona ja hänelläkin menee ulosottoon aika paljon, mutta hän on syypää tähän kaikkeen sotkuun. Miten kanattaa toimia? Minä masennuin vuosi sitten, suhteemme aikana enkä jaksanut enää hoitaa laskuja ja luotin hänen hoitavan hommat, mutta kaikki kusi ja heräsin siihen, että hän jättää minut ja haluaa toisen naisen. Tämä jäi siis kaikki nyt minulle.
elatusmaksut?
toivoton3
3173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja yleensäkkin, jos olen tosipentuloinen nyt ja teemme vaikka jonkun sopimuksen lastenvalvojan kanssa elatusmaksuista. Jos saan työtä, jossa isompi tulo niin vaikuttaako se siihen elatusmaksuihin tai siihen sopimukseen voiko hän sitä muuttaa?
Marraskuussa? Herranen aika, miissä joutuu puoli vuotta odottamaan perusasioiden hoitamista?! Selititkö tilanteen tarpeeksi selkeästi aikaa varatessasi?
Selitin ja vantaalla.