Työsuojelu on pelkkää teatteria

yskiminen helpottaa

Työsuojelu perustuu työpaikoilla nykyisin 90 prosenttisesti työnantajan hyvään tahtoon. Työntekijät lähinnä voivottelevat keskuudessaan vaivoja. Ovat siis täysiä "lampaita". Kukaan ei korvaansa lopsauta juuri sittenkään, kun joku sairastuu vakavasti. Jos mistä todellisesta epäkohdasta menet huomauttamaan niin saat häirikön ja "vastakkainasettelijan" maineen. Kaikki pitäisi olla ulospäin kuin entisessä Neuvostoliitossa, eli työnteon pitäisi karrikoituna sanoen tapahtua laulaen ja tanssien. Työsuojelutoiminta ei edellämainitussa valossa edisty juuri ergonomisia istuma-asentoja pitemmälle. Työsuojeluvaltuutetuiksi työnantaja valituttaa niin sanottuja "helppoja" tapauksia, siis tyyppejä jotka eivät joko välitä, halua tai uskalla puuttua mihinkään epäkohtaan. Tämäkin tapahtuu sen takia, koska väki on niin lammasmaista. Jokainen pelkää oman perseensä palavan, joskin siis nurkissa ruikutetaan. - Mutta täyttyyhän lain kirjain kun valitaan työsuojeluvaltuutettu..
Varsinainen esimerkki on sisäilma. Hommaa pyöritetään työnantajan ja työsuojelupäällikön taholta vaikka loputtomiin. Lopulta perustetaan vaikka "sisäilmatyöryhmä".Pelataan ihan selkeästi vain aikaa, siitä huolimatta että oireilusta on kertynyt jo vuosien mittaan pari peukalohangallista peperia. Porukkaa viedään ennemmin jonkun konsultin vetämille sisäilmapäiville, missä jokainen voi ideoida mitä pitäisi parantaa, ja missä taas kukaan ei uskalla kuin korkeintaan lipoa. Minkä helvetin takia pitää polkupyörä keksiä uudelleen; EIKÖS NÄMÄ OLE SELKEÄSTI LAKIIN MERKITTYJÄ ASIOITA, JOTKA TYÖNANTAJAN ON HOIDETTAVA.

15

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PÖLY PENA

      Meillä on huono sisäilma johtuen betonilattiasta irtoavasta pölystä. Monilla on oireita silmissä ja hengitysteissä, mutta työnantaja on jo montavuotta vitkutellut lattioitten pinnoitusta milloin milläkin syyllä. Valittaminen on turhaa kun alkaavat uhkailemaan potkuilla ja ainakin hankaloittavat tahallaan valittajan työntekoa tempauksillaan. työsuojeluvaltuutettu ei uskalla ottaa vakavissaan kantaa ja käskee vaan valittamaan työsuojelupäälikölle joka on sattumoisin tuotantopäälikkö, eli homma tyssähtää siihen ja me vaan hengitämme lisää pölyä. Heidän mukaan me ollaan laiskaa porukkaa kun muka ei ajeta pesurilla lattioita puhtaaksi, mutta mitä se hyödyttää kun pesun jälkeen puolentunnin päästä lattia pölisee taas. Eikös betonipöly aiheuta syöpääkin keuhkoihin, vai onko se tosiaankin työnantajalle sama jos joku sairastuu ja kuolee, saahan meitä tuunareita kuulemma aina uusiakin entisten tilalle.

      • siistijärane43v

        Meillä työsuojeliajana on työnantajaa mielistelevä mulkvisti,jonka ainoana tehtävänä on ärsyttää ,vakoilla,juoruta pomolle,arvostella ja panetella asiakkaita ym.Ämmän pokka pitää ja pomo kulkee sen talutusnuorassa miten tahtoo..Vuorossa ,jos ollaan samaan aikaan vedätän ämmää miten haluun.Ei toivottavasti astu elämääni talon ulkopuolella.


    • tulos_tai_uloste

      Koko työsuojelu on laiskureiden juttu, jolla saadaan jotain "tärkeää" tehtävää näille tyhjäntoimittajille.

    • Entinen TSV

      tulos_tai_uloste:le

      Työsujelu on tärkeä tehtävä ainakin isoilla yrityksillä.
      Jos sattuu paljon tapaturmia niin vakuutusmaksut nousee roimasti.
      Itse sen tiedän varsin hyvin.
      Kun valitiin valtuutetuksi niin vakuutusmaksu oli yli 4%:a palkka summasta.
      Kun jäin eläkkeelle niin maksu oli 1,7%:a palkkasumasta.
      Laskeppa jos on 1000 työntekijää ja palkka on 3000€ 36 tuhatta vuosi, niin paljonko on silloin vakuutusmaksu 1000 työntekijän osalta.

      • jaakko@

        Pöly Pena puhuu asiaa. Vähättely ja syrjintä siitä seuraa. Pitää kärsiä nahoissaan. Lääkärit kirjoittavat reseptejä joilla hoidetaan sitten aiheutuneet vaivat. Syödään melkoinen kirjo allergia, astma ja antibiootti kuureja. Joillakin menee Panacodiakin jatkuvien poskiontelokipujen seurauksena.


      • Partikka
        jaakko@ kirjoitti:

        Pöly Pena puhuu asiaa. Vähättely ja syrjintä siitä seuraa. Pitää kärsiä nahoissaan. Lääkärit kirjoittavat reseptejä joilla hoidetaan sitten aiheutuneet vaivat. Syödään melkoinen kirjo allergia, astma ja antibiootti kuureja. Joillakin menee Panacodiakin jatkuvien poskiontelokipujen seurauksena.

        Kaikki ei vain ole tasa-arvoisessa asemassa. Aina löytyy se yksi joka kuuluu alempaan kastiin ja sitä saa pistää kuin vierasta sikaa.


      • ulvoo tuskissaan
        Partikka kirjoitti:

        Kaikki ei vain ole tasa-arvoisessa asemassa. Aina löytyy se yksi joka kuuluu alempaan kastiin ja sitä saa pistää kuin vierasta sikaa.

        Niin kauan voivat kokeilla kunnes joutuvat kokemaan pahimmillaan kohtalon ettei tarvitse yrittää enää mitään eivätkä edes tiedä mitä tapahtui.

        Siinä asenteeni roskaläjiä kohtaan ja hammurabin lakia.

        Tasa-arvo on silkka klisee, mutta keinot ovat monet.


      • heipparallaa1246
        jaakko@ kirjoitti:

        Pöly Pena puhuu asiaa. Vähättely ja syrjintä siitä seuraa. Pitää kärsiä nahoissaan. Lääkärit kirjoittavat reseptejä joilla hoidetaan sitten aiheutuneet vaivat. Syödään melkoinen kirjo allergia, astma ja antibiootti kuureja. Joillakin menee Panacodiakin jatkuvien poskiontelokipujen seurauksena.

        Jos meillä sairatuu yllättäen,niin kuin yleensä käy,niin potilaan on itse järjestettävä tilalleen uusi työntekijä.Voitte vaan kuvitella kun soittelen työkavereille,miten ikävältä tuntuu pyytää töihin juuri kun on päässyt vapalle,No,kieltäytymisiähän siinä tulee koko ajan.Mut sitten täytyy itse raahautua tihin ja yrittä palvella asiakkaita ja valitella työkavereille työnntajan tapaa suhtautua työntekijöihin.Tämä on johtanut kielteiseen ilmapiiriin ja kireyteeen työpaikallamme,jossa vaihtuvuus on suurta.Useana päivänä työparinani on täysin ummikko kielitaidoton vuokratyöntekijä,joka minun täytyy uudestaan ja uudestaan opettaa tehtävään.Tämä on johtanut palvelumme huoontumiseen, mutta tämähän on tyypillistä kunnnan työpaikoilla,


      • Olet_jätettä
        ulvoo tuskissaan kirjoitti:

        Niin kauan voivat kokeilla kunnes joutuvat kokemaan pahimmillaan kohtalon ettei tarvitse yrittää enää mitään eivätkä edes tiedä mitä tapahtui.

        Siinä asenteeni roskaläjiä kohtaan ja hammurabin lakia.

        Tasa-arvo on silkka klisee, mutta keinot ovat monet.

        Älä lamma määki siellä. Sinua pannaan perceeceen ja sitten kaulasi katkaistaan.


    • Peukaloruuvi

      Totta turiset. Nykyisellä meiningillä ei tuottavuus kasva eikä Suomi pärjää maailman kilpailussa. Suomi on todellinen pikkusielujen ja työpaikkakiusaajien valtakunta.

      • voitatamenoataalla

        Tuo on kyllä niin totta, voi tätä päätöntä menoa täällä armaassa Suomen-maassa.


    • tyhjää puhetta

      Muutamia ruumiita se vaatii ennen kuin asioihin paneudutaan vakavasti. Nykyisinhän surkeasta sisäilmasta kärsiville oikeastaan naureskellaan työpaikalla niiden taholta, jotka eivät sille oireile. Eivät vaan ole ajatelleet sitä, että terveellistä se ei ole heillekään. Itsekkyys kukoistaa niin pitkään kun itselle jotain alkaa tapahtua, voi sitä ölinän määrää. - Työsuojelupäällikkö ei kuulemma vastaa mistään. Minulle on jäänyt hieman epäselväksi kuka vastaa, kun asenne on suunnilleen sitä, että mitäs tänne tulit töihin... Mutta olihan itsenäisyyspäivän kunniamerkit jaettu jo...

    • MenePäiväkotiin

      Kummallinen pummi sinäkin olet, kun et osaa itse hoitaa asioitasi.

    • fjsklsdklgjk

      Niin, jo työsuojelutarkastajien työhönottoilmoituksissa luetellaan esim. tehtävänä on työolosuhde- ja työsuhdeasioiden valvonta ja lisäksi häirinnän ja epäasiallisen kohtelun, syrjinnän sekä psykososiaalisen kuormituksen varmistaminen. Käytännön kokemus edellämainituista on eduksi tehtävään hakijalle. Mahalaukku on myös syytä olla hyvässä kunnossa korruptio... öh, tarkastuskahvien juonnin onnistumiseksi.
      Tarrojen liimailukyky myös suotavaa että jokavuotinen harhaanjohtavien varoituskylttien vaihto onnistuu työntekijöiden hämäämiseksi siitä että muka jotain työsuojelutoimintaa oikeasti tehdään.

      • hakijalle_neuvoksi

        Esim, PAARIT -kyltin tulee osoittaa lähimpään kaljakuppilaan päin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      104
      7614
    2. 107
      5758
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5107
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4496
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3190
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2899
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      53
      2812
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2407
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2404
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2016
    Aihe