lyö, estää ihmiskontaktei, pakottaa toimimaan kuten hän käskee ja tahtoo, taloudellista ja henkistä välivaltaa, kyttäämistä mitä teen ja hän saa tehdä mitä haluaa...jne........oon taas naama turvoksissa ja hajala niin vitun hajalla! :( sanoo aina riidan jälkeen"en rakasta sinua mutta pakko olla yhdessä ettet nosta syytteitä väkivallasta" sanoin et en nosta! silti hän on kanssani? rakastaa vai ei rakasta?????????!!!!!!! oon sekaisin kun en tiiä missä mennään!!!!!!!!!!!!
mikä mieheni on?
toivottomuus
9198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koska menitte naimisiin?
Onko kaikki alkanut yhtäkkisesti vai pikkuhiljaa?
Kertooko lapsena kärsineensä ja nyt olevansa hyvä?
Onko kaikki aina jonkun toisen kuin hänen syytä?
Miksi et lähde pois?
Ei tuollainen ole tervettä.
Aivan v.tun sama mikä sillä äijällä on. Ainakin avuton uhriutunut vaimo, jota on helppo alistaa ja häväistä kaikin tavoin. Kun ei se reppana älyä lähteä pois, normaalien ihmisten pariin. Vai älyääkö?
Onko tuo pahoinpitelijäsi töissä? Jos on niin seuraavan työvuoron aikana ehdotan että pakkaat kassin ja lähdet. Minne tahansa kunhan lähdet ja hoidat itsesi kuntoon.
Seuraavaksi "mutku mul ei oo ketään muuta kuin mies". Jokaisella on edes yksi sukulainen tai työkaveri tms. Jos ei tule mieleen ketään, poliisille ja teet rikosilmoituksen. Turvakotiin. Kunnan asuntotoimistoon hakemaan omaa asuntoa. Vai odotatko että sut hakataan invalidiksi tai vainaaksi, sitäkö sä nyt jäät toivomaan? "Mutku mä rakastan sitä niin paljon!"
Jäi toi edellinen viesti kesken....
Lähde pois kun vielä pääset, vai odotatko että miehesi yhden kerran lyö vahingossa tai tahallaan liian lujaa?
Ihan totta tuo edellinen.
Miksi ihmeessä haet jotan "diagnooseja" äijälle täältä, etkä sen sijaan keskittïs voimiasi oman elämäsi pelastamiseen?
Onko uhrin osa noin makea? Nautotko herkullisista yksityiskohdista ja niitten vatvomisesta täällä netissä. Ei sinua käy tippaakaan sääli. Mielestäni tuo marttyyrinkaapu ei pue ketään. Ärsyttää korkeintaan.
Oletko aikuinen nainen, omilla jaloillaan kulkeva, omilla aivoillaan ajatteleva ja omalla suullaan rohkeasti puhuva??!
Jos olet, mitä vielä odotat?
NO VOI VITTU ANTEEKS KUN MENIN TÄNNE AVAAMAAN KESKUSTELUA JA HAKEMAAN TUKEA KUN YSTÄVIÄ MULLA EI OLE!en vaan osaa lähtee pois, oisin vailla paikkaa missä olla, toimeentuloa, kostonpelossa, yms!!!!vittu arvasin et lasken keskustelu palstalla saa tuen sijaan paskaa niskaan! mä en lähde vittu teidän kiusaks jos toi mies ei tapa mua mä tapan itteni.
Oikeasti sua on alistettu ja sun itse on särjetty. Tuon on sinun miehesi tehnyt.
Olet hajalla ja ainoa mitä sun pitää tehdä nyt on juosta.
Oikeasti pakene turvakotiin. Älä palaa entiseen, muuten et pääse pois. Älä lähde tuon kanssa mihinkään terapioihin. Hae itsellesi avuksi asuinpaikkasi oikeusaputoimiston lakimies. Nosta syytteet, ja hae lisäksi lähestymiskielto.
Psykopaatti saa uhrinsa pelkäämään ja uhri luulee, että siitä pääsee eroon vain kuoleman kautta.
Jos tuollaisen sairaan miehen takia tapat itsesi, niin ei voi mitään.
Olen samassa tilanteessa mennyt lääkäriin, ja lääkäri sanoi että ehdottomasti rikosilmoitus.
Mulla oli esim kuristusjäljet kaulalla.
Pyysin jotain rauhoittavaa ja särkyyn.
En tehnyt rikosilmoitusta,mutta kun menin kotiin,kerroin miehelle tämän.
Mies oli raivona ja sanoi että hän kostaa,ja hakkaa jne.
Olin ottanut rauhoittavan. Sanoin kylmän viileesti Tee Se. Asioitasi. Kun minut tapat,häkki heilahtaa sinulle.
Mies lähti uhoten ja hampaita kiristellen,
Tilanne rauhoittui hetkeksi. Hain uuden kämpän, olimme avoliitossa. Löysin sattumalta isonkokoisen "turvamiehen" ja siihen loppui täysin miehen uho.
Hän alkoikin pelkää mun kostoa.
En suonut ajatustakaan moiselle paskalle.
Olen joskus vuosien jälkeen nähnyt ko.tyypin. Sairastanut koko ikänsä skitsofreniaa ja nyt lääkityksellä ollut monta vuotta.
Pääsin irti,kun otin yliotteen tästä hakkaajasta.
"oisin vailla paikkaa missä olla, toimeentuloa, kostonpelossa, yms"
No katsopa, missä sä nyt olet: mies "lyö, estää ihmiskontaktei, pakottaa toimimaan kuten hän käskee ja tahtoo, taloudellista ja henkistä välivaltaa, kyttäämistä mitä teen ja hän saa tehdä mitä haluaa...jne........oon taas naama turvoksissa ja hajala niin vitun hajalla!"
Jos lähdet (turvakotiin?), saisit mahdollisuuden koota palaset. Ei se ainakaan veisi nykyistä tilannettasi pahemmaksi. Mitä väliä miehestä ja hänen sanoistaan? Jos hän rakastaisi, hän ei toimisi noin. Sun pitää itse rakastaa itseäsi edes sen verran, että suojelisit elämääsi. Sen verran nyt tsemppaat, että lähdet, miehen tietämättä. Sitten eteenpäin askel kerrallaan.