Tekstistä työsopimuksessa

ihmettelensuuresti

Eli jos työsopimuksessa lukee jotain tyyliin "jos työntekijä irtisanoutuu ennen sovittua aikaa tms. niin hän on velvollinen korvaamaan mahdollisesti aiheuttamansa vahingon" tms. jotain tuon tyylistä niin onko laitota tekstiä? Eli jos on laitonta niin sillä tekstillähän ei ole silloin mitään merkitystä.

Mitä vahinkoa siitä voi tulla jos irtisanoutuu. Kuitenkin on se irtisanmosaika.

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekinmääräaikainen

      Voi siitä olla vahinkoa jos on esim. Koulutettu hyvin ja kalliisti töihin ja sitten lähteekin pois. Uuden kouluttaminen ja löytäminen voi olla hankalaa.

      Määräaikainen sopimus on molemmille yleensä hyödyllinen. Työntekijä tietää että töitä on ainakin siihen asti ja työnantaja voi luottaa että tekijä tekee määräaikaisuutensa loppuun.

    • ihmettelen suuresti

      Mulla tosin se soppari on ristiriitainen=lairon koska siinä ei määräaikaisuutta ole perusteltu. On vain päivämäärä ja ilmoitus että työsuhde voi päättyä ennemmin tai vastaavasti jatkua pidempään.

      Sitten siinä on jossain kohtaa ruksittu että käyttäjäyrityksen tarpeesta johuva syy tms. niin "keikka,projekti jne." soitin liittoon ja ne sano että tuo soppari päättyy sinä päivänä mikä siihen on merkattu eikä jatku maailmanääriin samalla sopparilla.

      Tuo on niinkuin samaan aikaan määräaikainen sekä projekti ja kumpaakaan ei voi olla samaan aikaan. Sekä tuo ei ole projekti työ eli miksihän se on ruksittu :D Työmaat ovat useammassa kuin yhdessä kohteessa.

      Sekä muutenkin jos on ruksittu että työsuhde voi päättyä ennemmin niin eikös se päde molemmin puolin. Kunhan noudattaa irtisanomisaikaa niin muulla ei väliä.

      Eli määräaikainen on 100% määräaikainen vain jos ei olla sovittu että se työ voi loppua ennen määrättyä päivämäärää.

      Nyt kun kirjallinen soppari loppuu tulevana perjantaina niin silloin ilmoitan että heinäkuun voin olla vielä töissä tämän hetken tiedoilla ja sitten taas uusitaan soppari jos on tarve.

      Tiedossa oleva toinen työpaikka kestää kauemmin kuin tämä vuokrafirman kautta oleva. Se käyttäjäyritys ei tiedä miten niillä on töitä eli tässä mennään kuukausi kerrallaan.

      Toinen työpaikka kestää ensi vuoden helmikuuhun asti eikä ole minkään vuokrafirman kautta.

      Tämän saman olen kertonut muissakin aloituksissa mutta sanotaan vielä kerran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      175
      2968
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2566
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1452
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe