Kesätyö kotihoidossa - vinkkejä, ohjeita?

dominica1

Moikka!

Sain kesätöitä vanhusten kotihoidosta. Koulutusta minulla ei ole, vaan olen lähinnä pitämässä seuraa, tekemässä pikkusiivousta, käyttämässä kävelyillä jne. Onko jotain vinkkejä työhön, jotain mitä pitäisi ehdottomasti muistaa tms.? Kaipaisin todella tietoa. Onhan toimistolla ohjaajat, joilta kysyä, ja minulla on parin päivän ajan ollut työpari, viittä vaille valmis lähihoitaja, mutta eivät hekään kaikkea ehdi ohjeistaa.

Jos on kokemusta, pistä ihmeessä viestiä! Kaikki info kelpaa ja otetaan kiitollisin mielin vastaan.

1

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmorooo

      Olin yhtenä kesänä myös kotihoidossa, olin lähinnä hoitajan apuna, en kauheasti ehtinyt jutella tai muuta sellaista vahnuksille, mutta aina kun oli mahdollisuus niin sitten. Se juttelu tosiaan on tärkeää, kun on ystävällinen ja aurinkoinen niin se on hyvä. Joillekkin vanhuksille piti puhua vähän kovempaan ääneen.

      Siivouksen lisäksi saatat lämmittää ruokaa, tiskata ja kastella kukkia. Kannattaa sitten muuten tarkistaa onko ne aitoja vai tekokukkia, kerran kun kastelin niin ihmettelin ku vesi ei imeytyny ollenkaan niin sit vasta katoin että oho, tekokukka x)

      Käsidesiä kannattaa laittaa aina välillä. Sitten sulla on vissiin vaitiolovelvollisuus, että et saa kertoa niiden vanhusten nimiä ulkopuolisille. Siitä vaitiolovelvollisuudesta kannattaa kysyä tarkemmin että mitä saa kertoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      156
      5600
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5409
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5022
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2963
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2507
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      50
      2411
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2154
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1848
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1584
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1546
    Aihe