SSRI alasajo alkaa

Huomenna. Tänään kävin apteekista hakemassa 100kpl 5mg cipraleksia. Käytän nyt 10mg ja huomenna tiputan 7,5mg ja 5 viikkoa ja sit 5mg 5 viikkoa ja sit 2,5mg 5 viikkoa ja sit 1,25mg 5 viikkoa. Onko liian nopea tiputus?
1149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ennen kuin annan parhaat neuvoni huomautan, että en ole lääkäri vaan ainoastaan asiaan läheltä tutustunut tavallinen kansalainen.

5 viikkoa on ihan runsas "hengähdystaukoaika". Ennalta on vaan mahdoton sanoa mikä on sinun tapauksessasi ja sinun kropallesi riittävän hidas tahti. Vertaistukifoorumeilla yleensä suositellaan niin kutsua 10% taperia, joka tarkoittaa sitä, että lopetustahti olisi noin 10% viimeisestä annoksesta pois / 3-6 viikkoa. Riippuu kuitenkin siitä kuinka kauan olet SSRI:tä käyttänyt. Jos vain muutaman päivän niin kannattanee lopettaa seinään/lähes seinään, koska kaikki ylimääräinen SSRI-kuormitus on pahasta aivoille. Jos takana on useiden kuukausien tai vuosienkin käyttö, kannattaa harkita hidasta lopettamista. Annoksen pudotusväli (~3-6vkoa) on arvioitava itse, kun kokemusta karttuu. Järkevää voisi olla aloittaa hitaasti ja edetä sen mukaan. Vieroitusoireet voivat alkaa vasta useamman päivän tai viikon jälkeen pudotuksesta mm. yksilöstä, annoksesta ja aineesta riippuen. Tässä esimerkki 10%-taperista:

Aloitusannos: 100 yksikköä (y)
Annostus ensimmäiset 3-6 viikkoa: 100y - (10%) = 90y
Annostus seuraavat 3-6 viikkoa: 90y - (10%) = 81y, koska 10% 90:sta on 9.
Sitten seuraavat 3-6 vkoa: 81y - 10% ~= 73y
Ja niin edelleen...

Lopulta annokselta pitää "hypätä" kokonaan pois ja kärsiä mahdolliset loput vieroitusoireet. Monesti on kuultu, että annoksen pudottaminen on helpompaa ja vieroitusoireita alkaa ilmetä voimakkaampina, kun lähestytään nollaa. Yksi mahdollinen osaselitys tälle on SERT occupancyn nopea kato pienemmillä annoksilla. Kaikkia vieroitusoireta on lähes mahdotonta kaikkien välttää, kuitenkin hyvin yksilöllistä. Katso tarkempi ohjeistus ja neuvot esimerkiksi alla olevasta linkistä ja muista googlettaa myös muualta, jotta saat mahdollisimman hyvän yleiskuvan tilanteesta!

Survivingantidepressants.org
Why taper by 10% of my dosage?
http://survivingantidepressants.org/index.php?/topic/1024-why-taper-by-10-of-my-dosage/

Valitettavasti lääkäreille ei yleensä hölkäsen pöläystä tietoutta turvallisesta lopettamisesta ja sortuvat neuvomaan liian nopeaan lopetukseen. Sen lisäksi eivät osaa tunnistaa vieroitusoireita tavallisesta psyykkisesta oireilusta, joten tekevät virhepäätöksiä ja antavat vääriä neuvoja reagoidessaan henkilön muuttuvaan tilaan.

Ensiarvoisen tärkeää on tehdä oma tutkimustyö ja kuunnella aikaisempia vieroittautujia. He ovat varsinaiset asiantuntijat ja usein tavallisia lääkäreitä ja psykiatreja sen sata kertaa viisaampia ja tietoisempia näissä asioissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Läski Make kirjoitti:

Huomenna. Tänään kävin apteekista hakemassa 100kpl 5mg cipraleksia. Käytän nyt 10mg ja huomenna tiputan 7,5mg ja 5 viikkoa ja sit 5mg 5 viikkoa ja sit 2,5mg 5 viikkoa ja sit 1,25mg 5 viikkoa. Onko liian nopea tiputus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu