Luottamusta koskaan enää?

katuvainen mies

Seurustelin n. 5 kk erään naisen kanssa. Kerran kun olimme yhdessä ulkona hänen ystävättärien ja näiden tuttujen kanssa, oli seurueessa joitain hänen mielestä sietämättömiä henkilöitä, joiden kanssa hän ei olisi halunnut viettää enää enempää iltaa. Kun olimme siirtymässä yhdestä baarista seuraavaan, ehdotti hän yhdessä muutaman ystävänsä kanssa, että poistuisimme kyseisestä seurueesta ja lähtisimme pienemmällä porukalla toiseen ravintolaan kuin nuo muut. Minä puolestaan halusin lähteä näiden muiden naisten kanssa bilettämään ja niin sitten teinkin naiseni lähtiessä toiseen baariin.

Juovuin kyseisenä iltana aika pahasti ja päädyin viettämään yöni sitten yhden näistä naisystäväni vihaaman naisen luona, koska siellä oli jatkot. Jatkoista en oikeastaan muista mitään, mutta nämä naiset väittävät, että olisin muka hyppinyt bileissä housut kintuissa ja intiimialueeni paljaana ympäriinsä???

Seuraavana iltana lähdin kyseisestä paikasta pois, menin naiseni luokse ja pyysin häneltä kovasti edellisen illan tyhmää käyttäytymistäni anteeksi. Jätin tosin kertomatta, missä olin yöni viettänyt, onneksi hän ei tuota tuolloin kysynytkään. Kysyi tosin sitten viikkoa myöhemmin, mutta kerroin riitojen välttämiseksi tuolloin, että olisin mennyt kyseisenä iltana taksilla yksin kotiin.

Noin kuukautta myöhemmin olin naiseni ja hänen parin ystävättären kanssa baarissa ja koska minulla oli tuossa seurueessa varsin tylsää, siirryin toiseen pöytään juttelemaan erään minulle ennestään tuntemattoman naisen kanssa. Kävimme välillä sanomassa naiselleni (joka oli tuossa vaiheessa aika humalassa), että olemme vanhoja koulukavereita ja tästä syystä haluamme eri pöydässä vaihtaa kuulumisia. Käydessäni baaritiskillä oli naiseni ystävätär käynyt jututtamassa kyseistä naista ja selvittänyt muutamalla tarkentavalla kysymyksellä, että emme voi tuntea toisiamme entuudestaan. Kyseinen ystävätär oli myös tietoinen tuosta kuukautta aikaisemmin tekemästäni mokasta ja paljasti nämä asiat naiselleni, joka puolestaan laittoi kanssani poikki.

Nyt paria kuukautta myöhemmin olemme jälleen nähneet toisiamme tiheään ja yrittäneet hieman selvittää noita seurustelun ajan ongelmia. Valitettavasti olen jälleen myös jäänyt muutamasta valheesta kiinni. Naiseni on sanonut, että välittää minusta mielettömästi, teki kerran peräti rakkaudentunnustuksenkin, mutta sanoo samalla, että ei voi luottaa minuun enää. Nyt välimme on kuitenkin siinä vaiheessa, että näemme toisiamme suunnilleen yhtä usein kuin silloin kun seurustelimme, olemme myös yhdessä sängyssä, ja olenkin miettinyt, että haluaisin aloittaa taas seurustelun hänen kanssaan. Kysyin häneltä viime viikolla, haluaisiko hän yrittää taas minun kanssa, mutta hän totesi siihen, että mikään niistä asioista, miksi meillä meni poikki, ei ole muuttunut.

Kysymykseni kuuluukin, miten tästä eteenpäin? Onko meillä enää mitään toivoa ja jos niin mitä suhde toimiakseen edellyttäisi?

6

1756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eteläntähti

      Voi hurja,
      kuinka sä pysyt noissa sun valheissa perässä. Mun ongelmani olisi tuossa vaiheessa pitää kirjaa kaikista epätotuuksista joita olen suustani päästänyt. Vinkki numero yksi: Lopeta valehtelu tänään. Ihan kokonaan ja lopullisesti. Valehtelemisessa täytyy olla sen verran fiksu että ei jää kiinni! Sun tarinalla on kuitenkin niin monta silminnäkijää että et voi koskaan todellakaan tietää kuka näki ja mitä, koska olit niin humalassa. Vinkki numero kaksi: Lopeta se nykynen seurustelu ja jatka bailaamista niin kauan kuin se tuntuu hauskalle ja ilman huonoa omaatuntoa. Sinkuilla ei ole sääntöjä, ei ole kiinnijäämisen vaaraa eikä tarvitse valehdella. Kerro sille naiselle että haluat sen kanssa seksiä mutta ei seurustelua. Ellei hänelle riitä etsi joku toinen. Kokemuksesta voin kertoa että hauskanpito tuntuu hauskemmalle kun on itselleenkin rehellinen ja sitten kun löyää sen oikean, hänellekään ei tarvitse valehdella kun kertoo koko totuuden heti alusta alkaen. Kokeile pari päivää aluksi, älä päästä suustasi pienintäkään valhetta. Toimii taatusti.

    • olet

      Näitähän riittää näköjään, valehdellaan/peitellään tapahtumia ja sitten luullaan että kyllä se luotto siitä takasin palautuu. No ei kuule palaudu, kertomista jutuista päätellen et sovi kyllä seurustelemaan vielä, sinkkuilu taitaa olla sinulle paras vaihtoehto- ei tarvitse keksiä noita typeriä valheita (ja jäädä niistä vielä kiinni!)

      Itse olisin heittänyt sut jo pellolle, mutta nainen jota tapailet taitaa pitää sinua siinä nyt paremman puutteessa. Lemppaa sinut kyllä kun luotettavampi ihminen löytyy.

    • rehti

      opeta minulle, opeta vielä
      miten rakkaus sanotaan
      opeta vielä, kuinka rakkautta annetaan
      opeta minulle, kuinka vastuuta kannetaan
      ...
      tee minusta mies...

      voe,voe ja pehemonen leäpä.

    • päivi

      lopeta sekoilut toisten naisten kanssa ja keskity tähän yhteen.Jos haluat hypellä viereisiin pöytiin tuntemattomia naisia jututtamaan,parempi,että pysyttelet sillä linjalla sitten.
      Tyhmä mies!

    • tätsy

      ...eipä taida tuo suhde enää toimia, valitettavasti...
      vaikka se naisesi kuinka välittäisi sinsta, tulee luottamuksen pula aina olemaan välillänne...ei onnistu,
      siks sanonkin että älä myöskään enää mene hänen kanssaan sänkyyn, lopeta kaikki suhteiden pito häneen, ja ala katsella uusia vaihtoehtoja..
      terv täti, jolla sama tilanne miehensä kanssa

    • seurustelu!

      Kyllä pisti kirjoituksesi vihaiseksi! Mitäköhän sinä kadut? Kiinnijäämistä? Et ainakaan sitä tuskaa minkä naisellesi olet aiheuttanut! Kykenetkö edes hetken miettimään miltä naisesta tuntuu kun kaverit ja niidenkin kaverit kaikki tietää minkälaisen sian kanssa se on? Miten mahtaa itsetunnolle tuossa käydä kun oma mies iskee vieraita naisia vaikka on itse vieressä? Ja vielä julkisesti kaikkien nähden? Ja sitten vielä yhdessä tämän ventovieraan kanssa tulee kusettamaan sitä? Et selvästi kykene ajattelemaan ketään muuta kuin itseäsi, miksi siis edes haluaisit seurustella naisesi tai kenenkään muunkaan kanssa enään? Tiedätkö edes mitä seurustelu tarkoittaa?

      En vaan ymmärrä naistasi miksi enään jaksaa katsoa sinua. Todennäköisesti olet painanut kaikella sikailullasi sen itsetunnon jo niin alas ettei se tajua ansaitsevan parempaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7662
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      116
      5318
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      119
      3547
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      3527
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2574
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1886
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      356
      1530
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      69
      1381
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1366
    Aihe