Päivän mietintä

Miksi vastakkaisen sukupuolen tapailu ja mahdollinen seurustelun aloittaminen on aina samaa entten tentten leikkiä? Kiinnostus tulee ilmaista, muttei saa olla yli innokas. Jos omasta mielestäsi toimit mutkattomasti niin toinen saattaa tulkita sen liialliseksi. Mutta heti kun otat etäisyyttä kohteeseen niin toisen osapuolen käytös muuttuu sinulle edukkaaksi. Haluavatko miehet niin kovasti olla niitä metsästäviä osapuolia? Miksi aina pitää leikkiä kissaa ja hiirtä? Miksei asioita voi tehdä avoimesti ja suoraan?
1076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos minä haluan puhua puhelimessa kerran päivässä ja nainen soittaa aina jo aamusta, niin enhän minä silloin ehdi olla aloitteellinen. Mutta kun nainen jättää soittamatta, eli käyttäytyy omasta mielestään passiivisesti, minä soita illalla ja näytän metsästäjältä. Tätäkö tarkoitit?

Edellisen johdosta totean, etten ole koskaan erityisesti halunnut olla metsästäjä, mutta saadakseni haluamani minun on useimmiten pitänyt ottaa se rooli. Naiset kun ylensä ovat passiivisia ja erityisesti tässä asiassa epävarmuudessaan vetoavat perinteisiin, vaikka muuten ovat feministejä. Aika huvittavaa.

Äänestä
  • Jäbä on joku ATM nykyään vai? Ihan sellaista läppää lentää. Naiset ovat kaikessa parhaita, idiootti.

    Äänestä

Naiset on niin vaikeita että eivät halua tutustua eikä ne näytä kiinnostustaan juuri koskaan.

Äänestä

Omalla kohdallani tarkoitan että jos nainen on aktiivinen niin mies automaattisesti perääntyy eikä vastaa aktiivisuuteen. Mutta jos et ole oma aloitteinen niin mies kyllä osaa silloin lähentyä. Miksei vain voida avoimesti ilmoittaa että kyllä kiinnostaa tai ei kiinnosta?

Äänestä

"Miksi vastakkaisen sukupuolen tapailu ja mahdollinen seurustelun aloittaminen on aina samaa entten tentten leikkiä? Kiinnostus tulee ilmaista, muttei saa olla yli innokas. Jos omasta mielestäsi toimit mutkattomasti niin toinen saattaa tulkita sen liialliseksi. Mutta heti kun otat etäisyyttä kohteeseen niin toisen osapuolen käytös muuttuu sinulle edukkaaksi. Haluavatko miehet niin kovasti olla niitä metsästäviä osapuolia? Miksi aina pitää leikkiä kissaa ja hiirtä? Miksei asioita voi tehdä avoimesti ja suoraan?"

Tuskin miehet haluaa leikkiä entten-tentten-leikkejä. Mutta fakta on että jos vain osoitat kiinnostuksesi, mitä suositumpi nainen sitä todennäköisemmin vaikutat mieheltä joka tarvitsee ja haluaa välttämättä naisen. Naisen näkökulmasta jos miehen saa helpolla, mieleen tulee ajatus "hetkinen...jos saan tämän miehen helpolla, millaisen miehen saisin jos yrittäisin tosissani?". Ts. mies jonka saa helpolla, ei voi edustaa korkeinta tasoa joka olisi naisen ulottuvilla. Naisen unelma on mies jota hän ei järjellä ajateltuna voisi saada, mutta jonkin selittämättömän ja suorastaan maagisen syyn takia hän onnistuukin saamaan miehen jota hänen ystävänsä kadehtivat. Nainen on se joka haluaa jahdata, siksi miehen on annettava tähän tilaisuus tarvittaessa esittämällä välinpitämätöntä.

Ei ole kyse siitä mitä nainen sanoo haluavansa. Kuka tahansa nainen sanoo että haluaisi miehen osoittavan kiinnostuksensa avoimesti. Mutta sanoessaan näin nainen kuvittelee mielessään Brad Pittin, miesmallin, ison firman tj:n. Jos et ole mikään näistä, nainen toki ilahtuu jos kerrot avoimesti pitäväsi hänestä, mutta Se Jokin/kemia puuttuu - ts. nainen ei tunne olevansa heimon johtajan kanssa.

Kerrataan Mysteryn perusperiaatteet:
1. miesten johtaja
2. naisten esivalitsema
3. rakkaidensa suojelija

Jos olet komea filmitähti, olet jo todistanut olevasi kaikkea tätä...joko tosielämässä tai elokuvissa. Siksi avoin kiinnostuksen osoitus riittää. Jos olet tavismies, osoittamalla kiinnostuksesi nostat naisen arvoa, muttet kerro mitään omasta arvostasi, ja niinpä nainen ei halua sinua. Siksi on osattava Peli, kyse on viestinnästä jolla luot saman tunteen minkä nainen saa tavatessaan Brad Pittin, vaikka järjellä ajateltuna olisin vain Teppo Tavis.

PS. Sanon tosin että kun Peliä harrastaa vuosia, perspektiivi muuttuu. Alussa sitä miettii lopputulosta, mutta sitten kun kehityttyään pelimiehenä tietää saavansa naisia halutessaan, alkaa nauttimaan jahdista melkein yhtä paljon kuin tavoitteeseen pääsemisestä ;)

Äänestä

Naiset eivät pelkästään jätä aloitteita miesten vastuulle vaan lisäksi vieläpä vaikeuttavat miesten aloitteentekoa kaikenlaisilla kissa ja hiiri -leikeillä, jotka eivät jaksa kiinnostaa kuin ehkä niitä paatuneita pelimiehiä, jotka saavat nautintonsa vaikeiden naisten valloittamisesta.

Äänestä

"Naiset eivät pelkästään jätä aloitteita miesten vastuulle vaan lisäksi vieläpä vaikeuttavat miesten aloitteentekoa kaikenlaisilla kissa ja hiiri -leikeillä, jotka eivät jaksa kiinnostaa kuin ehkä niitä paatuneita pelimiehiä, jotka saavat nautintonsa vaikeiden naisten valloittamisesta."

Nämä tunnetaan nimellä "shit test". Jos esim. näytät olevasi mies jolla ei ole pulaa naisista, nainen saattaa leikkiä välinpitämätöntä testatakseen oletko mikä esität olevasi. Jos reagoit yrittämällä liiikaa, et läpäise testiä ja neinen menettää kiinnostuksensa.

Ajattele positiivisesti. Jos nainen testaa sinua, jonkinlainen potentiaalinen kiinnostus on olemassa.

Äänestä
  • Jos nainen välttelee, niin potentiaalinen kiinnostus on olemassa. Selvä!

    Äänestä

  • aina oppii kirjoitti:

    Jos nainen välttelee, niin potentiaalinen kiinnostus on olemassa. Selvä!

    "Jos nainen välttelee, niin potentiaalinen kiinnostus on olemassa. Selvä!"

    Vältteleminen voi tarkoittaa montaa asiaa. Sinun on opittava erottamaan milloin nainen ei yksinkertaisesti halua olla seurassasi ollenkaan, ja milloin nainen testaa sinua.

    Opit tämän harjoittelemalla Peliä käytännössä.

    Äänestä

Mä en ole koskaan noita pelejä ymmärtänyt, muut selittävät et noin se menee ja jotain. Must ne on ihan typeriä, sellaista roskaa johon leffat ja tv-sarjat ehdollistaa uskomaan. Oon ollut pois parisuhdemarkkinoilta 10 vuotta, joten eipä tota paskaa tartte enään kelata. Olen siis nainen. Mua skitsotti se, et mun odotetaan odottavan aloitetta ja puheluita ja mitä lie paskaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vailla ymmärrystä kirjoitti:

Miksi vastakkaisen sukupuolen tapailu ja mahdollinen seurustelun aloittaminen on aina samaa entten tentten leikkiä? Kiinnostus tulee ilmaista, muttei saa olla yli innokas. Jos omasta mielestäsi toimit mutkattomasti niin toinen saattaa tulkita sen liialliseksi. Mutta heti kun otat etäisyyttä kohteeseen niin toisen osapuolen käytös muuttuu sinulle edukkaaksi. Haluavatko miehet niin kovasti olla niitä metsästäviä osapuolia? Miksi aina pitää leikkiä kissaa ja hiirtä? Miksei asioita voi tehdä avoimesti ja suoraan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu