A-kuppi, löytyykö ikinä sopivia rintsikoita?

14+11

Hei. Tahtoisin vähän vinkkejä. Aion kyllä mennä ihan kauppaan sovittelemaan, kun ei jaksa enää netistä tilata, vaikka koko luultavasti onkin oikea. Mutta jutellaan nyt täällä ensin..

Olen aina käyttänyt 70b koon rintsikoita. Kupin osalta sopivat, mutta olen nyt mittaillut itseäni pitkästä aikaa ja kyllä se ympäryksen on oltava 75.. Luulen siis, että 75a olisi minun kokoni. Tilasin nyt yhden sen kokoiset rintsikat, sopivat, mutta sama ongelma kuin AINA sileän/ohuen paidan kanssa: kuppien reunat näkyy rumasti paidasta 'läpi'. Onko kellään muuta ongelmaa? Epäilen jo, että tämä johtuu rintakehästäni, se kun on omasta mielestäni jotenkin 'pyöreä', muilla naisilla näyttää olevan suorempi haha.. Vai olenko vaan valinnut huononmallisia rintsikoita.. Ehkä jotkut tosi pehmeät auttaisi ongelmaan, ettei se kupin reuna ole niin kova, että näkyy läpi.. ? Millaisia rintsikoita käytätte ihonmyötäisten t-paitojen ym toppien kanssa?

3

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 45v muori

      Mikä sulla on ympärysmitta rintojen alta mitattuna? Luin aamulla tätä: http://rintaliiviopas.fi/nain-loydat-oikean-kokoiset-rintaliivit/ Tuon mukaan koon pitää olla 5 cm pienempi kuin todellinen ympärysmitta. Toisessa jutussa olevan taulukon mukaan jopa 10 cm pienempi.

      Eli kun mulla on ympärysmitta rintojen alta mitattuna 76 cm, pitäisi koon olla toisen artikkelin mukaan 70 ja toisen mukaan 65. Mulla on kaapissa yhdet 70 koon ritsikat, ja ne eivät ylety edes kiinni. Mulla liian tiukat rintsikat aiheuttavat rintakipuja.

      Eräässä liiviliikkeessä mulle kannettiin sovituskoppiin vain 70AA koon liivejä, kun sanoin kookseni 75A. Kun en saanut siitä itse kiinni, myyjä tuli apuun, ja lohdutteli, että kyllä ne käytössä venyvät. Mutta koska ne päällä oli peräti vaikea hengittää, en voinut kuvitellakaan käyttäväni niitä niin paljon, että pääsisivät venymäänkin. Jätin kaupat tekemättä, ja menin toiseen liikkeeseen, josta sain ostaa sopivan kokoisia liivejä.

    • kride 453

      lettinauha käy laudalle , ei laudat mitää liivejä tarvii ,näytäette miehiltä muutenki . hyi helvetti

      • rintsikkatyttö 13v

        Käytän 75A paksusti topattuja rintsikoita. Tiukan T-paidan kanssa liivin kupit näkyvät selvästi, mutta ei se mua ainakaan oo haitannut.
        Ainahan rintaliivit näkyy kesällä ohuiden paitojen alta.
        Uudet ja nätit liivit saavat näkyäkkin, nehän ovat vain seksikkäät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4949
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1519
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1411
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1153
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      967
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      151
      824
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe