Eli siis oon 12, alotan syksyllä 6. Luokan. Ei oo iho-ongelmii, pesen naaman aamuin illoin, käytän peitepuikkoo joihinki kohtiin missä on kauheesti näppyjä jne. Käytän myös punertavaa huulirasvaa, ei sen kummempaa :D En oo fyysisestikkään kehittyny melkee yhtää :D Eli siis voisin täs kesäloman aikana harjotella kotona vähän meikkaamist.. Jos voisitte antaa vähän vinkkejä? :) Ei luomivärii tai kajaalii, en haluu/tartte. :) Ripsarii haluisin alkaa käyttää, mut tulee paakkuja... :/ eli siis mist kannattas ostaa ripsiharjan? (Mikskä niit ny kutsutaankaa) xd Ja kannattasko käydä ammattilaisel nyppimäs kulmakarvat? (Ite nypin mutten haluu hirveesti etten pilaa niit:D ) Ja minkä ikäsenä te alotitte meikkaamisen? :) (paljon kysymyksii sori : d)
Vastaukset 6
- Täällä taas
Voiks joku vastata ? :/
Ripsivärin laitto on taitolaji. Mullakin alkuun tuli aina paakkuja mutta ajan mittaan opin. Itse käytän Rimmel Londonin Volume Accelerator-maskaraa :) sillä tulee tummat ja tuuheat ripset, ja kun oikein osaa laittaa ei paakkujakaan :) (ainut miinus on se et harja on paksu ja kokemattomalla väriä menee luomiinkin :/ )
Ite käytin tuossa iässä maskaran lisäksi kulmakarvakynää, jonka ostin yves rocherilta :) ja sitä käytän edelleen.
Olen siis 13vuotias ja noita käytän edelleen enkä enempiä meikkejä tuu varmaan käyttämäänkään :)- jepede
Taisin olla 13 ku alotin ite meikkaamisen ja täl hetkel 17 :)
Ripsari on omast mielest keskeinen osa meikkii jote sitä kannattaa treenata, voisit vaikka kattoo youtubest vinkkejä!
Oon vast vähä aikaa sit ite tajunnu kulmakarvojen merkityksen meikissä, ammatilaine varmast osais asian ja ois varmast hyvä vaihtoehto, tosin aika kallis. Oisko sul tuttuja jotka vois auttaa kulmien nyppimisessä? Ite laitan kulmii ripsarii ja alan sit vasta nyppii ni hahmotan kunnol omat kulmat ku on sen verra vaaleet. Välillä katon milt näyttää kauempaa ja sit jatkan nyppimistä! Varovasti ky nyppii ni ei tuu nypittyä liikaa, helpottaaha se jos osaa ite nyppiä :)- jepede
Lisäisin viel sen verra et ripsiharjoi löytyy mun mielest prismoist ja cittareist mist löytyy meikkisienet ja sen sellaset :)
- moi3
ripsiharjoja/-kampoja saa aikalailla kaikista tavarataloista ja en kävis ammattilaisella nyppimässä, pyydä vaikka sun äitiltä apua siinä nyppimisessä niin opit :) nypi vaan hajakarvoja!
- 8f89dsgb
Se paakkujen tuleminen riippuu ihan hirveästi ripsiväristä, sen koostumuksesta ja siitä ripsiharjasta mikä on siinä paketissa itsessään. Myöskin annostus on tärkeä - miten enemmän sitä paakkusemmat.
Pitää vaan kokeilla kunnes löytyy hyvä.
Itse käytän lisänä yhdestä vanhasta ripsarituubista otettua pestyä harjaa.
Aina kun laitan kerroksen ripsaria käytän sitä toista puhdistettua harjaa heti perään ja harjaan ripsiä erilleen -> ei paakkuja. Toimii aina!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811505
- 841312
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9711Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.103602Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30586Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557