Tulevaisuudessa tulee lisää ätmejä

Työttömyys kasvaa ja jatkaa kasvamistaan. Nainen ei huoli työtöntä miestä, ja työtön mies on usein ätmi. Miesten työt katoaa, koska teollisuus automatisoidaaan. Seuraavan 10 vuoden aikana tulee katoamaan vähintään 100 000 työpaikkaa. Saamme lisää ätmejä!
14198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Työttömyys lisää rikollisuutta. Ätmit ei lisäänny! Jännämiehet lisääntyy

Äänestä

Sitten on naisten työpaikkojakin julkiselta sektorilta pakko karsia kun verotulot vähenevät. Ja kyllä se autmaatio tulee vähentämään naistenkin työpaikkoja esim. palvelualoilta.

Oikeastaan tämä on hyvinkin positiivinen kehityssuunta koska kun niitä töitä ei ole on pakko tulla tilalle jonkinlainen kansalaispalkka-järjestelmä. Ajanhaaskaustahan nämä matalapalkka hommat tekijänsä kannalta ovat.

Äänestä
  • Niinpä mutta mistä raha otetaan siihen kansalaispalkkaan?

    Äänestä

  • ????? kirjoitti:

    Niinpä mutta mistä raha otetaan siihen kansalaispalkkaan?

    Verotetaan yrityksiä. Se tietenkin vaatii kansainvälistä yhteistyötä mutta kyllä se voi onnistua kun kaikki valtiot ovat globaalissa taloudessa samankaltaisten haasteiden edessä.

    Äänestä

  • enemmän vapaata kirjoitti:

    Verotetaan yrityksiä. Se tietenkin vaatii kansainvälistä yhteistyötä mutta kyllä se voi onnistua kun kaikki valtiot ovat globaalissa taloudessa samankaltaisten haasteiden edessä.

    No ei vaikuta kovin realistiselta vaihtoehdolta lähitulevaisuudessa.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    No ei vaikuta kovin realistiselta vaihtoehdolta lähitulevaisuudessa.

    Siihen asti teemme joko työtä tai elämme tuilla. 30 vuotta sitten Neuvostoliiton romahtaminen ei vaikuttanut realistiselta ja 20 vuotta sitten koko maata ei ollut olemassakaan.

    Äänestä

Olen tuntenut vaikka kuinka paljon työttömiä jätkiä ja naisia riittää, jopa narkkareilla on naisia...

Äänestä
  • Tilastot kertovat että työttömillä ja köyhillä miehillä on muita suurempi riski jäädä lapsettomiksi ja naisettomiksi. Se että sinä satut tuntemaan muutaman klassisen jännärentun ei asiaa muuta.

    Äänestä

  • tilastokeskus kirjoitti:

    Tilastot kertovat että työttömillä ja köyhillä miehillä on muita suurempi riski jäädä lapsettomiksi ja naisettomiksi. Se että sinä satut tuntemaan muutaman klassisen jännärentun ei asiaa muuta.

    No joo 'muutaman', koko 90-luvun lopun ja 2000-luvun alun koko jännärenttu kovajätkä trendipiirit, puhutaan sadoista ihmisistä.

    Äänestä

Ei nainen huoli matalapalkkaista duunariakaan.

Äänestä

Miten se on niin vaikea tajuta, että naisen saanti riippuu sosiaalisista taidoista eikä jostain töistä tai muusta toisarvoisesta?

Äänestä
  • Naisten saanti riippuuu sosiaalisista taidoista JA muusta toisarvoisesta. Saa olla melkoinen sosiaalisuuden mestari, että pystyisi sosiaalisuudellaan kaikki muut naisille tärkeät asiat kuittaamaan. Kyllähän sellaisiakin on, yksi sadasta, mutta meitä 99:ää se ei lohduta.

    Äänestä

Kun se nainen ei halua edes tutustua mieheen kun kuulee, että on työtön. Ei niillä sosiaalisilla taidoilla pääse loistamaan silloin, juttu tyssää alkumetreille työttömyyden paljastuttua ja nainen katoaa kuin pieru saharaan.

Äänestä
  • Muuta Kallioon niin ei kukaan välitä ootko työtön, mutta jos et ole 'rento' ei piparia tipu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ätmit kirjoitti:

Työttömyys kasvaa ja jatkaa kasvamistaan. Nainen ei huoli työtöntä miestä, ja työtön mies on usein ätmi. Miesten työt katoaa, koska teollisuus automatisoidaaan. Seuraavan 10 vuoden aikana tulee katoamaan vähintään 100 000 työpaikkaa. Saamme lisää ätmejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu