Tekemistä vuorotteluvapaalla

kyselijä

Olen 45 v. nainen ja ajattelin nyt jäädä vuorotteluvapaalle. Kiinnostaisi lähteä ulkomaille. En vaan osa päättää minne ja mitä tekemään.
Voisitteko kertoa miten käytitte vuorotteluvapaanne?

4

647

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen5

      Olin vuorottelulla 2012 7 kuukautta. Ei kannata tehdä mitään kauhean tarkkoja suunnitelmia, nauti siitä että sinulla on aikaa itsellesi. Minä luin paljon, kävin sukuloimassa, varasin kirpputorilta pöydän ja vein myyntiin kaikkea ylimääräistä, mutta pääasiassa vaan nautin kiireettömyydestä.

      Meinasitko siis mennä vapaaehtoistyöhön ulkomaille vai mitä tuo tekemisen pohdinta oli. Jos sellaista meinaat, niin kannattaa varmaan tutkia vapaaehtoistyöjärjestöjen sivuja. Oletko muuten jo anonut vapaata? Vuorotteluvapaalakihan muuttuu ensi syksynä, jotkut sen ehdoista kiristyy. Toivotan sinulle antoisia vapaita.

    • vv-vapaalle

      Minulla toinen vuorotteluvapaan jakso alkamassa syksyllä. Ensimäisen jakson käytin ihan rentoutumiseen, kotoa käsin. Nyt olisi kiva lähteä jonnekin.. vaikka Espanjaan asumaan muutamaksi kuukaudeksi, Aurinkorannikolle tai Puerto de la Cruziin. Jos vain saisin kaverin.. yksin vähän arveluttaa.

      • Hoitaja 61

        Hei , .olen jäämässä vuorotteluvapaalle hoitajan työstä tammikuussa (toivottavasti). Minulla on samoja ajatuksia eli lähtisin muutamaksi kuukaudeksi Espanjaan. Nyt ensimmäisellä lomapätkällä menen Malesiaan poikani ja hänen perheensä luokse, siellä on halpa elää. Toisella lomapätkällä haluaisin vuokrata asunnon Espanjasta muutamaksi kuukaudeksi vaikka talonkin jos rahat riittää , mut en taida uskaltaa yksin isoa taloa vuokrata, mutta jos jonkun samanhenkisen kanssa. Lapset perheineen pääsisivät joskus käymään jne... Olen kuitenkin laskeskellut että ehkä haaveilenkin vain yksiöstä. Haluaisin kuulla ajatuksiasi Espanjassa olosta jos niin päätät tehdä ja muutenkin vapaalla olosta. kiitos etukäteen. T: Hoitaja 61


    • Yksineläjä N

      Heippa

      Olen tällä hetkellä vuorotteluvapaalla (5kk on nyt takana ja 7 kk on edessä).

      Olen lukenut paljon, siivonnut (tyhjentänyt) turhasta tavarasta kodin, sukuloinut ja nauttinut hiljaisuudesta/ rauhasta/ kiireettömyydestä. Olen nauttinut aamupalasta takapihalla, nauttinut teestä/kahvista kera hyvän suklaan/pullan, ollut päivän rannalla, auttanut lähipiiriä mm siivoamalla....
      Hemmotellut itseäni pienillä, mutta merkityksellisillä asioilla.
      Voimaannuttanut itseäni.

      Nauttinut niinkin pienestä asiasta kuin tiskaaminen, jota en työelämässä ollessa tehnyt. Astianpesukone on saanut jäädä rauhaan.
      Olen pyöräillyt ja olen ollut paljon myös yksin.
      Miettinyt elämää ja tulevaisuuttakin.

      Pääsääntöisesti nauttinut pelkistetystä ja niukastakin elämästä.

      Antoisaa kesää kaikille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe