Miten katkoa välejä ilman suurta draamaa

itsensäsuojelia

Miten katkaista välit avopuolison perheeseen? Livunko vain tekosyiden ja kiireen varjolla ulkopuolelle vai kerronko suoraan ja selvitän vielä syytkin?

Itselläni houkuttaisi tuo haihtuminen, pelkään yhteenottoja. Toinen puoleni taas sanoo että kai sen syyn kertominenkin olisi reilua niin ei kukaan jää ihmettelemään, että mitä nyt tein väärin.

Avokkini vanhemmat ovat tehneet muutamia niin äärimmäisesti loukkaavia asioita, että menetän aina henkisen tasapainoni hetkeksi. Tarkoittaa siis sitä että masennun, tunnen itseni väheksytyksi ja jään märehtimään asiaa viikkotolkulla. Viimekerralla 2v sitten masennukseni puhkesi uudelleen. Tänään sitten tajusin, että mun täytynee ottaa etäisyys tohon porukkaan. Kun ei pidä yhteyksiä, ei tartte haavoittuakaan, ei kuulla teeskenneltyjä kehuja ja haistaa sitä, ettei esim. Anopintekele paljoa arvosta minua.

1

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loukussa

      "Tänään sitten tajusin, että mun täytynee ottaa etäisyys tohon porukkaan. Kun ei pidä yhteyksiä, ei tartte haavoittuakaan, ei kuulla teeskenneltyjä kehuja ja haistaa sitä, ettei esim. Anopintekele paljoa arvosta minua."

      Hyvä, sinä tajusit. MInäkin olen kohdallani tajunnut saman, mutta liian monia syitä etten voi panna asiaa täytäntöön...mm. mieheni on ainoa lapsi joka hänkin kärsii vanhemmistaan. Haluaa kuitenkin pitää edes jotenkin yhteyttä niihin kahteen yksinäiseen vanhukseen eikä suostu menemään sinne ilman minua.
      Joten uhraudun.

      Älä tee sinä samoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      74
      3045
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      64
      2633
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      131
      2518
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      90
      1500
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1316
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      102
      1043
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      193
      1004
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      974
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      899
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      76
      899
    Aihe