Minulla on viimeksi ollut kuukautiset viime lokakuussa,lopetin silloin e-pillerit ja kuukautiset tulivat heti sen jälkeen. sen jälkeen ei ole kuitenkaan näkynyt. Marras-ja joulukuussa olin todella stressaantunut ja mietin johtuiko pois jäänti siitä.. Eli siis kumpihan on syynä menkkojen pois jääntiin, silloinen stressi vai onko keho vieläkin sekaisin pillereiden lopettamisesta.. tahtoisin aloittaa e-pillerit jo.. :/ onko mentävä lääkäriin jotta saan menkkani taas rullaamaan? Olen myös yrittänyt laihduttaa. Minulla on asiantuntijan laatima ruokavalio ja liikuntaohjelma,jota olen nyt reilu 3kk toteuttanut ja paino ei ole pudonnut. Olen siis ihan normaali mitoissa,en ylipainoinen,eli painon pudottaminen on muutenkin hankalaa,mutta kyllä jotankin olisi pitänyt jo tapahtua. Mietin,että jos saisin menkkani alkamaan,alkaisiko sekin vaikuttamaa painon laskuun? Yleislääkärille vai gynekologille? Saisinko painoni laskemaan kun kuukautiset alkaisivat... Ressiä tässä aiheuttaa kun en tiedä mikä tätä kroppaa vaivaa! Että kannattaako mennä pyytämään vaan pillereitä millä laittaa menkat alkamaan vai selvittää johtuuko stressistä niiden pois jäänti.. Tällä hetkellä ei enään pitäisi kyllä mitään erikoista stressiä olla..
ei kuukautisia+laihdutus?
hööhöö
5155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sanoisin, että monen asian summa.
Todennäköisimmin pillerien jättö stressi ovat vaikuttaneet menkkojen uupumiseen, mutta lisäksi voi olla jotain muutakin ongelmaa. Esim. kilpirauhasen vajaatoiminta (sitä voi olla vaikkei lihava tai lihonnut olisikaan) voi aiheuttaa munasolujen irtoamishäiriöitä > menkat eivät tule. Painon laskemisen vaikeus voi olla myös yksi oire kilppariongelmille. Toisaalta menkkojen poissaolo voi olla myös syynä sille. Sitä on vaikea sanoa, että alkaisiko menkkojen tulon myötä myös paino laskemaan.
E-pillerit kyllä voi aloittaa, vaikka ei olisikaan se menkkojen eka päivä. Jos aloittaa muulloin kuin tuolloin niin pitää muistaa, että ehkäisyteho alkaa vasta n. 7 päivän jälkeen aloituksesta, mutta tietysti kannattaa käyttää lisäehkäisyä ainakin sen ekan liuskan ajan jos haluaa olla satavarma. Myös jonkinlaista häiriötä kuten tiputtelua voi syntyä.
Sulla on kuitenkin jo sen verran pitkä aika edellisestä vuodosta, että suosittelisin kyllä sinne lääkäriin menoa. Todennäköisesti siitä yleislääkäristä on hyvä aloittaa ja katsoa mitä mieltä on.
Soitin lääkäriin,oli älyttömän pitkät jonot ja kysyivät mikä on hätänä. Sanoin,että haluaisin päästä verikokeisiin ja huomenna kuulemma soittaa terveydenhoitaja ja kysyy mihinkä verikokeisiin pitäisi päästä. Mihinkähän verikokeisiin tässä nyt sitten kannattaa mennä?
Kuinka vanha olet? Oletko varma, ettet ole raskaana? Ei ole tavatonta, että raskaus paljastuu vasta sairaalassa synnytyspolttojen alettua. Usein näisdä dinänsä harvinaisissa tapauksissa kyseessä on nuori synnyttäjä, joskus lähellä vaihdevuosi-ikää oleva, joka on uskonut, ettei voi enää tulla raskaaksi.
Miksi yrität laihduttaa, vaikka olet normaalipainoinen? Laihdutus parantaa lihavan terveyttä, mutta normaalipainoisen kohdalla asia on päinvastoin. Laihduttamalla voit aiheuttaa sen, että tulevaisuudessa lihot helpommin ja edessä on nykyistä paksumpi tulevaisuus.
Kyllä sinun nyt pitäisi päästä oikean lääkärin vastaanotolle pian. Kuukautisesi ovat olleet liian kauan poissa ja syy siihe on selvitettävä heti. Raskaustestikin on hyvä tehdä. Kerro kuukautisten loppumisesta terveydenhoitajalle, jotta pääset aikaisemmin tutkimuksiin. Stressi ei lopeta kuukautisia kokonaan yli puoleksi vuodeksi.
Kilpirauhanen on syytä tutkia, mutta pelkät verikokeet eivät kerro koko totuutta. Alkavassa kilpurauhasen vajaatoiminnassa verikoetulokset voivat olla viitteiden sisällä, vaikka kilpirauhanen toimii jo vajaatehoisesti. (subkliininen hypotyreoodsi) Tärkeimmät kilpirauhaskokeet ovat TSH ja T4-V. Pelkkä TSH ei riitä ja voi antaa virheellisen kuvan! TPOAb, kilpirauhasen vasta-ainekoe on myös hyvä tehdä, jos epäillään kilpirauhassairautta. Muita hyödyllisiä kokeita tässä asiassa on esim. hemoglobiini Hb, kolesteroli ja naishormonit, koska kuukautiset ovat olleet poissa pitkään. Luulen kyllä, että pääset kojeisiin vasta lääkärillä käytyäsi, sillä lääkäri päättää mitä kokeita otetaan. Niitä ei potilas terveyskeskuksesta "tilaa". Kiloirauhassairauden diagnoosi pitää tehdä huomioiden labratulokset, potilaan oireet ja vastaanotolla lääkärin tekemät kliiniset tutkimukset. - Millaisia oireita kilpirauhasen vajaatoiminnalla voi olla, voit lukea esim. Kilpirauhasliiton sivustolla www.kilpirauhasliitto.fi. Jos sinulla on niitä, kannattaa listata ne lääkärille.
.
Mitä vikaa on normaalipainoisen laihduttamisessa? Käsittääkseni on ihan normaalia jos on normaali mitoissa,vaikka silti haluaa muutaman kilon pois. Ei ole kyseessä mikään monen kymmenen kilon laihdutus vaan puhutaan ihan 5-8kg.
Ja niin,olen 20 vuotias. Raskaana en ole. Olen tehnyt monta raskaustestiä. Toki viimeisimmästä on kyllä monta kuukautta jo aikaa,mutta eiköhän tuon raskauden huomaisi kuitenkin vähän aikaisemmin kun synnytyssalissa.
Netistä olen kyllä lukenut ,että kuukautiset ovat olleet joillakin pois jopa vuoden pillereiden lopettamisen jälkeen..
Monilla jopa alipainoisilla on halu laihduttaa. Se ei silti merkitse sitä, että se olisi terveellistä. Kuten kirjoitin, normaalipainoisen laihdutus ei edistä terveyttä vaan päinvastoin.
Jos kuukautiset ovat olleet poissa kuukausikaupalla etkä ole tehnyt raskaustestiä, mistä voit varmuudella tietää, ettet ole yksi näistä, jotka eivät huomaa raskauttaan? Se nimittäin on täysin mahdollista. Ja vaikka et olisikaan, miksi et ole jo käynyt lääkärissä, terveyskeskuksessa tai gynegologilla. Eihän tuo kuukautisten poisjääminen ole normaalia, jos et kuulu siihen häviävään vähemmistöön, jolla kuukautiaet tulevat säännöllisesti yksi tai kaksi kertaa vuodessa.