meikkaus apua 14veelle

apua 14 veelle

Tiedän, että tämä keskustelu voi täyytyä näistä kommenteista: ''älä vielä pilaa ihoasi'' ''hyi kuinka nuori olet ja pyydät meikkaus apua''...yms yms.

Mutta sehän on minun OMA asiani mitä minä naamalleni laitan. Lyhyt elämä elettävänä niin miksei näin.

Eli joo, Olen normaali 14 vuotias joka siis meikkaa jo! mutta en luultavasti oikein...

KÄYTÄN:
•aluksi laitan paiteväriä silmän alusiin, poskiin(tosi punaiset posket!) otsaan, nenään ja kulmien ylärajaan.
• Sitten laitan Maybelinen BB- voidetta siihen päälle.
• sen jälkeen puuteri
•kulmat
• ja ripsiväri.

HUOM! Luomiväristä en tykkää ollenkaan joten älkää ehdotelko niitä sitten tänne kiitos! c:

Ja kaikki nuo meikit eiv't ole edes samaa sarjaa!

Kertoisitteko tai voisitteko linkata tänne meikkaus videoita ja kertoisitte mikä sopisi hyvin minulle jne. Ja merkillä ei ole väliä :D käytän seppälästä - Chaneliin tuotteita joten ei väliä hinnalla :D

Ja vielä yksi...onko tyhmää ostyaa meikkiä kesän alussa? Kesällähän ruskettuu ja jos on liian vaalea meikkivoide voi se näyttää aika tyhmältä :D


Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!

anteeksi kirjoitusvirheet!

2

144

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Mihin otsa, nenä ja kulmat tarvitsevat peiteväriä? Nuo ovat enemmän paikkoja valokynälle/korostusvärille.

      Oliko siis tarkoitus tiedustella, mitä meikkejä voisit käyttää näiden lisäksi? Näkemättä on nimittäin ihan sula mahdottomuus sanoa tarvitsetko mitään. Helpompi vaan todeta, ettet luultavasti tarvitse yhtään enempää.

    • Tämmöistä.

      Käytätkö peiteväriä iho-ongelmien vuoksi? Tuo "kulmien yläraja" vähän askarruttaa. Minä käyttäisin ensin BB-voidetta ja vasta sitten tarpeen mukaan peiteväriä, mutta tästähän on kuultu kaikenlaisia mielipiteitä.

      Minun mielestäni 14-vuotiaalla saa olla juuri niin punaiset posket kuin ne luonnostaan ovat. Peittämällä ei punaisia poskia saa katoamaan, paitsi tietysti, jos lapioi siihen päälle meikkivoidetta, ja se vasta näkyykin.

      Meikkien ja muun kosmetiikan ei tarvitse olla samaa sarjaa, vaikka valmistaja tietysti haluaisi myydä ripsivärin ostajalle kaiken muunkin kosteusvoiteesta huulipunaan.

      Jos hinnalla ei ole väliä, osta talvimeikkivoide ja tummempi kesämeikkivoide ja sitten rusketuksen eri vaiheissa voit tehdä niistä juuri sopivanlaisen sekoituksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1146
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      708
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. Rakastan sua mies joka päivä vähän enemmän

      Ei uskois 😉
      Ikävä
      28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      591
    Aihe