meikkaus apua 14veelle

apua 14 veelle

Tiedän, että tämä keskustelu voi täyytyä näistä kommenteista: ''älä vielä pilaa ihoasi'' ''hyi kuinka nuori olet ja pyydät meikkaus apua''...yms yms.

Mutta sehän on minun OMA asiani mitä minä naamalleni laitan. Lyhyt elämä elettävänä niin miksei näin.

Eli joo, Olen normaali 14 vuotias joka siis meikkaa jo! mutta en luultavasti oikein...

KÄYTÄN:
•aluksi laitan paiteväriä silmän alusiin, poskiin(tosi punaiset posket!) otsaan, nenään ja kulmien ylärajaan.
• Sitten laitan Maybelinen BB- voidetta siihen päälle.
• sen jälkeen puuteri
•kulmat
• ja ripsiväri.

HUOM! Luomiväristä en tykkää ollenkaan joten älkää ehdotelko niitä sitten tänne kiitos! c:

Ja kaikki nuo meikit eiv't ole edes samaa sarjaa!

Kertoisitteko tai voisitteko linkata tänne meikkaus videoita ja kertoisitte mikä sopisi hyvin minulle jne. Ja merkillä ei ole väliä :D käytän seppälästä - Chaneliin tuotteita joten ei väliä hinnalla :D

Ja vielä yksi...onko tyhmää ostyaa meikkiä kesän alussa? Kesällähän ruskettuu ja jos on liian vaalea meikkivoide voi se näyttää aika tyhmältä :D


Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!

anteeksi kirjoitusvirheet!

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Mihin otsa, nenä ja kulmat tarvitsevat peiteväriä? Nuo ovat enemmän paikkoja valokynälle/korostusvärille.

      Oliko siis tarkoitus tiedustella, mitä meikkejä voisit käyttää näiden lisäksi? Näkemättä on nimittäin ihan sula mahdottomuus sanoa tarvitsetko mitään. Helpompi vaan todeta, ettet luultavasti tarvitse yhtään enempää.

    • Tämmöistä.

      Käytätkö peiteväriä iho-ongelmien vuoksi? Tuo "kulmien yläraja" vähän askarruttaa. Minä käyttäisin ensin BB-voidetta ja vasta sitten tarpeen mukaan peiteväriä, mutta tästähän on kuultu kaikenlaisia mielipiteitä.

      Minun mielestäni 14-vuotiaalla saa olla juuri niin punaiset posket kuin ne luonnostaan ovat. Peittämällä ei punaisia poskia saa katoamaan, paitsi tietysti, jos lapioi siihen päälle meikkivoidetta, ja se vasta näkyykin.

      Meikkien ja muun kosmetiikan ei tarvitse olla samaa sarjaa, vaikka valmistaja tietysti haluaisi myydä ripsivärin ostajalle kaiken muunkin kosteusvoiteesta huulipunaan.

      Jos hinnalla ei ole väliä, osta talvimeikkivoide ja tummempi kesämeikkivoide ja sitten rusketuksen eri vaiheissa voit tehdä niistä juuri sopivanlaisen sekoituksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe