Kuulin radiossa suomiräp biisin joka on jäänyt mieleen. En tideä kenen se oli. Muistan vaan mistä teksti kertoi. Se oli kuin pitkä kirje kotiin äidille.
- Elämästä ei tullut mitään. Olen kaukana kotoa. Rahaa ei ole. Viinaa juon. Vankilaan ehkä jodun. Minulla mene huonosti täällä. Äiti auta. Kerro mitä teen.
Jotain tollaista, mutta kaunis ja surullinen kuin runo. En tunne Suomiräppiä olleenkaan. Kuin etsin youtubista se kuulosti vähän kuin joku "Pyhimys" biisi. Ei mitään "kova mies" räp tyyliä. Yksinkertainen tuotanto. Ei myöskään mikään musikallinen ääni tai kappale, vain se oli teksti josta teki sen kauniiksi.
Se kuulosti nuoreelta mieheltä. Luulen että se on vanha biisi jo, koska mies joka toivoi sen radiossa oli oma perhe nyt. Hän kertoi kuinka hänen oma äitinsä oli aikoinaan tykännyt tästä biisistä. Niin paljon että oli itkenyt sitä kuuntelen.
Ehkä joku teistä tunnistaa tällaisen biisin?
(Minun suomenkieli on heikko, että anteeksi kirjotusvirheistä ja jos on muuten vaikeaa ymmärtää minun viestiä)
/petke
Surullinen suomiräp biisi äidille?
petke
3
3207
Vastaukset
- TSI
Isäs
- stepapalupa
Olisiko se jompikumpi näistä:
Stepa - Viimeiset dollarit
tai
Stepa - Toiseksi viimeiset dollarit
Sanoitukset ei kyllä ihan noin mee miten oot ne käsittäny mutta molemmat herkkiä balladeja äitille- petke
Kiitos. Se oli se "Stepa - Viimeiset dollarit"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774612- 1801867
- 1241570
- 1231100
- 351026
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161021- 78923
- 52866
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78852- 4818