Juuri äsken. Palloilin Prisman vaateosastolla ohimennen katsomassa salille shortseja. Silmiini osui melko nuori nainen, ihan lyhyesti. Hänkin näytti vilkaisevan ohimennen. Parin sekunnin päästä hän kysyi apua kengille tarkoitetun hoitosprayn valitsemisessa.
Sanottakoon tässä kohtaa, että nainen oli ulkomaalainen. Etelä-Eurooppalainen, ehkä Espanjasta. Niitä purkkeja ihmetellessä mietin, että niissä oli kyllä selosteet varmaan kaikilla euroopan kielillä ja tuotteet oli nimettykin englanniksi. Vähän jotain niitä näitä juteltiin ja hän kertoi tulleensa juuri maahan etsivän töitä jne.
Olin hieman hämilläni, koska nainen oli oikeasti paljon nuorempi, vähän yli 20 ehkä ja itse olen 35. 10h työpäivän jälkeen ja nihkeen kosteen ilman takia tosi räjähtänyt olo, hikinen ja likanen olo ja pää ihan tyhjä. Ei mitenkään sellanen olo että tuntis itsensä jotenkin freesiksi tai hyvännäköiseksi. Melkein huonoimmillaan, vaikka puku nyt päällä olikin.
Mutta siis. Oliko aloite vai aito avuntarve? Luulis nyt että henkilökuntaa yleensä pyydetään apuun..
Tekikö nainen aloitteen?
6
449
Vastaukset
- Tulkintaa
Sosiaaliset naiset, jotka kysyvät kaikessa apua ja suuntaa, päätyvät päivittäin puhumaan useiden vieraiden naisten ja miesten kanssa. He ovat erityisen aktiivisia muutettuaan uuteen maahan, kun omaa tuttavapiiriä ei vielä ole muodostunut. Ei hän enää sinua muista. Toisaalta olisit voinut jäädä jutustelemaan. Onnistuneen small talkin jälkeen, jos juttua riittää, olisi sallittua kysyä läpinäkyvästi poikaystävästä ja sitten pyytää treffeille. Hän luultavasti torjuisi ehdotuksen tai lähtisi mukaan seuran puutteen vuoksi ilman vakavaa tarkoitusta, muttei pahastuisi. Näin ainakin tuntemassani vertailuryhmässä.
- jaa?
Niin, mutta ei kai hän suomea osaa, jos noin lyhyen aikaa ollut? Näin luulisin.
Ja kannattaako Epsanjasta suomeen tulla matalapalkkatöitä hakemaan, vaikka senkin maan työtilanne on heikko? - Älä viitsi
Joten tyydy vain niihin suomiemakkoihin!
oli kaiketi viestin sanoma.
- hello sulle
Veikkaan että espanjalainen on luonteeltaan vilkas ja sosiaalinen. Espanjan naiset osaavta halutessaan flirttailla mihen ihan tärviölle.Sulla ei käynyt flaksi-kun et osannut itse ruveta flirttailemaan..
- ap.
Ei ollu sopiva mieletila flirttailuun. Ja sen lähestymisen laatu jäi vähän auki. Naisen ikäkin vähän hämäs, enkä vaan ollu pokailufiiliksillä. Hän puhui ihan suht hyvää englantia.
Mutta olispa kiva ku kotimaisetkin leidit tekis jotain tollaista :) - se tutto
Mina vain naratu kun sinu olla räkää poski. Olit holmo näkoine.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1982518
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021957En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708