Meidän koulussa päätettiin, että suvivirsi kaikuu ja kirkkotilaisuudet järjestetään niin kuin ennenkin.
Oikeuskanslerinvirasto voi työntää ohjeensa takaisin vaikka korvaansa.
Rehtori jo ilmoitti, että jos potkut tulee niin sitten tulee, saadaan varmasti julkisuutta.
Oikeuskanslerinvirasto voi työntää ohjeensa takaisin vaikka korvaansa.
Rehtori jo ilmoitti, että jos potkut tulee niin sitten tulee, saadaan varmasti julkisuutta.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ateistit varmaan pidättää hengitystään kunnes halkeavat.
Montako suvivirsialoitusta aiot tehdä?
Entä milloin ajattelit käyttää päätäsi sen vertaa, että ottaisit selvää mitä Puumalainen oikein sanoi?
Oletko mahdollisesti liian tyhmä käsittämään asiaa?
Mikä ''oikeuskanslerivirasto'' on?
Kaikki säkeistöt lauletaan ja päälle nauretaan, Puumalaiselle.
Me lasten vanhemmat päätämme koulujen kevätjuhlista ja Suvivirren laulamisesta, eikä ateisteilla ole siihen asiaan nokan koputtamista.
Oikeuskanslerinviraston yhteystiedot
Postiosoite: PL 20, 00023 Valtioneuvosto
Käyntiosoite: Snellmaninkatu 1 A, Helsinki
Puhelin: 0295 16001 (Valtioneuvoston vaihde)
Kirjaamon asiakaspalvelu puh. 0295 162902
Kantelukirjoitukset kirjaamon sähköpostiosoitteella: [email protected]
Kukaan ei estä teitä pakottamasta lapsianne laulamaan uskonnollisia lauluja mutta miksi te haluatte pakottaa muidenkin lapset laulamaan niitä?
Luotsi hoi. Töitä.
Erittäin asiallinen avaus ja täysin Suomi24-sivuston sääntöjen mukainen.
On se hyvä, ettei tarvitse olla läsnä uskovaisten järjestämissä maanpäällisissä hel-veteissä. Ilmankos se koulun loppuminen aina tuntuikin niin helpottavalta, kun pääsi pois siitä hiostavasta päättäjäisjuhlasta ihraisten uskovaisten keskeltä ihanaan vapauteen.
Olet ilmeisesti ollut vankilassa. Jos olisit pysynyt kaidalla tiellä, elämäsi olisi ollut parempaa.
Kaada itelles vaan roisto ja huuda äänesi käheäksi suvivirren veisuulla!
Ei oo sulla kaksinen elämä, jos sellaista tarvitsee elääkseen visertää.
Vankilakokemusta tuntuu olevan sulla itelläs, kun se mielees tulikin.
Ettet vaan olis Isontalon Antti.
Näin me teemme, laulamme sydämemme kyllyydestä Suvivirttä koulujen päättäjäisissä.
Ateistit voivat tukehtua omaan raivoonsa.
No laula laula. Sitähän juuri pyysinkin tekemään. Karju kitarisasi kurkusta katuun.
Raivoni nousee vain, jos joudun kuuntelemaan sitä surkeaa ja kamalaa piisiä. Onneksi ei tarvitse :D
Oletko keskustellut vankilan psykiatrin kanssa?
Olen. Hän sanoi, että olet parantumaton tapaus.
Vapauttamistasi ei voi ajatellakaan.
Jäämme odottamaan, miten Helsingin vaparit toivottavasti tekevät tutkintapyynnön Pohjanmaan kouluista. Asialle olisi syytä saada paljon julkisuutta.
Aah, Helsingin vaparit, mihin joutuisimme ilman heitä? Ehkä ne järjestää kampanajan jossa vaihdetaan suvivirret pornolehtiin?
Ei vaa Suvivirsi vaihdetaan kampanjassa isojen poikien lauluihin. toimeen, stadin vaparit!
Suvivirren laulaminen ei riko lakia, eikä sitäkään kukaan enää vaadi. Vaaditaan ainoastaan että uskonnottomien ja vääräuskoisten ei tarvitse osallistua ja koulutuksen järjestäjä on velvollinen järjestämään korvaavaa MIELEKÄSTÄ ohjelmaa siksi aikaa muille.
En mitään. Meillä on kesäpaikka Etelä-Pohjanmaalla. Naapurissa on parina kesänä ollut erään lahkon pienimuotoiset telttapippalot. Pellonpala on vuokrattu meiltä ja meidän sähkömittariin pylväässä nököttävän voimavirtapistokkeen johdotkin tulee. Olemmepa todella kummia ateisteja kun tuollaista sallimme.
Pitäisikö vuokrasopimukseen kirjata pykälä: pellolla ei saa järjestää uskonnollisia tilaisuuksia, ei mainita Jeesusta eikä rukoilla. Jos ei heinä hevoselle kasva ilman rukousta kuolkoon kaakkinne nälkään. Sähköämme ei myöskään saa käyttää gramofonin pyörittämiseen mikäli sitä käytetään uskonnollisen propagandan tuottamiseen eikä myöskään kopiokoneen tai kirjapainon käyttämiseen mikäli tarkoitus on edellä mainittu.
Että olisimme varmasti aitoja oikeita ateisteja?
Olen kyllä sitä mieltä ettei kouluissa tulisi harjoittaa uskontoa. Suvivirttä lauleskelkoon mutta en kannata esim. uskonnollisten aamuavausten järjestämistä.
Asia ei ole kuitenkaan niin merkityksellinen, että vaivautuisin asiasta kampanjoimaan tai kantelemaan kun tuo omakaan pesä ei ole puhdas. Meidän pellolla perkele on Jeesusteltu ja olemme siltä silmämme sulkeneet.
Hyvä.
Vaasan veri ei vapise.
Hyvä.
Vaasan veri ei vapise.
Tarkastettu