Pienellä kaasukeittimellä keittäminen

hapeton

pakettiauton sisällä, jos on ovet kiinni, riittääkö happi autossa kaasukeitinhän kuluttaa happea palaessaan.Kyllähän autoon tulee happea raitisilma venttiilien kautta, mutta onko se riittävä. Onko kokemusta.

10

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ??????????????

      Miksi pitää tuollaista tehdä? Ainakin kaikissa asunto / retkeilyautoissa kaasuhellalle on oma ulkoima reikä joten uskon että ei ole viisasta kokeilla.

    • enkelijoukko

      Jaahas . Et vastannutkaan eka kommenttiin. Eli päätit kumminkin kokeilla. Siinähän sinä liiteletkin. Kepeitä multia..

    • varoitus

      Älä tee sitä. Kaasukeitin tuottaa hiilidioksidia liekin palaessa, joka on tukehduttava kaasu suuremmissa pitoisuuksissa, toiseksi kun hapen pitoisuus pienenee ilmassa, alkaa liekki palamaan epäpuhtaasti ja tuottamaan myrkylllistä häkää. Voipi lähteä taju ja sen jälkeen henki.

    • Tositarina

      Ja varmasti lähtee henki ,nin taju kumminkin . Kaveri oli laittanut pakuun kaasulämmittinen ja kun talvi oli se oli yön päällä. Aamulla ihmeteltiin kun kaveri Vaimoineen ei nuose ylös ,ovi murrettiin kaksi tajutonta vedettiin autosta,kaveri oksensi ja pelastui Vaimo ei .

    • vagabondways

      Otsikossa puhuttiin keittämisestä, joten siihen pieni kaasukeitin sopii, kunhan ymmärtää tulipaloriskin. Tavallinen pakettiauto tuskin on kovin tiivis, joten eiköhän ilma vaihdu jonkin verran. Itse käytän matkaillessa kaasukeitintä keittämiseen, hätätapauksessa vähän lämmittämiseenkin.

    • pitkät kahvit

      Vaikka onkin raitisilmaventtiilit, niin jostain sen hiilidioksiidin pitää päästä ulos. Ei se samasta venttiilistä mene, josta ilma tulee. Eikä hyttiin tule, jos ei ole myös poistoa. Ja hyttiin mahtuu vai yksi hytillinen kumpaa tahansa. Pitää tietysti huomata, että ruumiiden tilavuus pitää vähentää hytin tilavuudesta.

    • Luuvalalot

      Nopea ja tehokas keitin keittämiseseen ja paistamiseeen sellaisiin paikkoihin missä ei sähkövalo loista . Mutta järki mukana tietenkin , mutta vanha sanonta lienee muistaa tuli ón hyvä renki mutta huono isäntä .

      • kylä näi o

      • Momma 64
        kylä näi o kirjoitti:

        .

        Tuli on huono isäntä

        http://www.youtube.com/watch?v=f-ePWlneK8k

        .

        No joo kyllä näyttää tulleen monenlaisia vastauksia.

        Tässä nyt yksi, joka on monet kesät keitellyt minikaasukeittimellä sivuhyllyllä pakettiautossa kahvit ja joskus "perunoitakin". Yleensä ovi on auki, mutta myrskyn/ sateen sattuessa lähes kiinni (niin että ei ole lukkoon asti sivuovea kiinni lyöty). Aina keittämisen jälkeen olen irroittanut kaasupatruunan (mallissa sivulla kyljellään, ja lukittuna painikkeella avoasentoon jolloin kaasu virtaa liekkiin).

        Koskaan ei ole ollut mitään häikkää, mutta kuten joku tuossa mainitsikin aina on oltava tulen kanssa varovainen ei taustassa eikä ylä eikä sivuilla saa olla mitään syttyvää. Ideaa kehiin ja vaikka (pellikouru) mukaan.

        Olemme puolisoni kanssa jo neljännen pakettiauton kanssa reissussa ja kaikki tavarat mahtuvat mukavasti mukaan. Nuorempana nukuimmekin pakettiautossa, mutta nyt se on vain kulkuvälineenä ja varalla jos ei jostain saakkaan yöksi mökkiä. Sellainen vapaa reissaaminen oli ihanaa, ei tarvinnut tressata aikataulusta eikä varauksista. Nykyisinkin haluamme reissailla ilman aikatauluja, mutta suuntaamme lomamme jo ennen juhannusta, niin meille "vanhoille" on aina jonkinmoinen huone/mökki löytynyt.

        Yllätys yllätys, vaikka olemme joskus muinoin asuntoautoriviin pokkana ajaneet ja vetäneet valoverhot oviaukkoon emme ole koskaan olleet pilkan kohteena, mutta aina jokaisessa paikassa on ollut uteliaita jotka ovat raottaneet verhoa ja kysysyneet saako katsoa minkälaista teillä siellä on! Ja niin on tutustuttu!
        Suosittelen!


    • näin se on

      Ei liene iso vaiva kurkistaa, miten turvallisesti asiat on hoidettu asuntovaunuissa ja myös autoissa. Meillä on tarra, missä ilmanvaihto on tarkoitettu 6 henkilön JATKUVAAN oleskeluun. Lisäksi siellä käyttää happea koko ajan jääkaapin kaasuliekki. Jos on kaasulämmitin sisätiloissa, niin sille pitää vielä olla oma ilman ottoaukko. Eli meillä on lattiassa 3 kpl 10 x 10 cm:n reikää, missä hyttysverkot.
      Katolle ilmaa vie 1. liesituuletin 2. kattoluukku ja 3. venttiili.
      Eli pakuautossa pitää olla jo ihmisille joku poistoventtiili katolla, jos ilma tulee ohjaamon kanavista. Jos on lisäksi kaasulämmitin, niin on hyvä olla sen alla tuloilmalle aukko ja katossa toinen venttiili.
      Näin varmistuu hyvä hengitysilma sekä riittävä ilman kierto eikä tarvi herätä puolipökerryksissä tai sairasautokunnossa.
      Edellä kerrottu ei tietysti koske pelle pelottomia ja esson baarin miehiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      92
      3528
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2907
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2396
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2328
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2291
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2256
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2143
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2107
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      115
      2055
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1974
    Aihe