Millainen on tavallinen mies?

Onko tavallinen mies josta aina puhutaan sellainen kohtuullisen kivan näköinen, melko hyvissä töissä, omistaa kohtuullisesti varallisuutta ja muuta, keskipituinen ja ei juhlien keskipiste mutta jonkinlainen aktiivinen sosiaalinen piiri? Ei lihava eikä laiha, sopivasti lihaksia. Pitää puolensa, ei ole johtaja eikä ovimatto. AMK tutkinto tai vastaava. Kaikissa miesten arvostettavissa piirteissä sellainen keskiverto, ei huono eikä huippu.

Vai onko tavallinen mies sellainen jossa ei ole mitään arvostettavia piirteitä nimeksikään?

Olen kuullut esitettävän väitteen ettei tavallienn mies kelpaa tavalliselle naiselle. Minkälainen on sitten se tavallinen nainen tuon mallin mukaan?
61641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tavallinen mies ei kelpaa tavalliselle naiselle, joka haluaa miehen parhaasta 10%.

Äänestä

Tavallinen mies on juuri kuvaamasi kaltainen. Ulkonäössä tavallisen miehen erottaa siitä että hänellä on lyhyet ei minkäänväriset hiukset. Tai ainakin ne on väärin leikattu joksikin siilitukaksi tms

Äänestä

Keskiarvomies ei ole sama kuin tavallinen mies. Tavis voi olla pitkä, bodattu tai vaikka ammattikoulun käynyt, kunhan hän vain haluaa suunnilleen sitä suomalaista normaalielämää, jota näkee joka puolella, maalla ja kaupungissa.

Ei- tavallinen mies poikkeaa joukosta yhdellä tai useammalla aika silmiinpistävällä tavalla. Niitäkin tapoja on sitten vaikka millä mitalla.

Ja katsojan silmässä tämäkin asia muotoutuu.

Äänestä

Kompensoiko tavallinen mies sitten muilla ominaisuuksillaan niitä missä on heikompi siten, että summa vastaa aika hyvin keskiarvoa?

Se mitä tässä ajan takaa on, että ettei vaan se "tavallinen" kuitenkin olisi kiertoilmaus miehelle joka on "ei oikein minkäänlainen". Miehellä on nimittäin niin monta aluetta jolla loistamalla voi saada naisen helpostikin kuten myös olemalla tasaisen vahva arvostetuissa ominaisuuksissa, että on joskus vaikea ymmärtää valitusta kuinka tavallinen mies ei saa naista. Tai tavallista naista.

Mikä se tavallinen nainen sitten on?

Äänestä

Tuo on naisen käsitys tavallisesta miehestä. Katsotaanpa luettelemiasi kriteerejä tarkemmin:

- kohtuullisen kivan näköinen. Eräässä tutkimuksessa havaittiin että naiset pitivät 80% miehistä keskivertoa heikompina ulkonäöltään -> kohtuullisen kivan näköinen = keskitasoa paremman näköinen

- melko hyvissä töissä. Ensinnäkin melko hyvä työ on luultavasti keskivertoa huomattavasti parempi työ. Toisekseen paljon miehiä on työttöminä, mikä tarkoittaa sitä että oikeasti keskiverto duunari on tällä kriteerillä keskivertoa parempi

- omistaa kohtuullisesti varallisuutta ja muuta. Siis varallisuutta kuten osakkeita tai kiinteistöjä? Suurin osa nuorehkoista ihmistä ei omista mitään paitsi velkaa. Mitään autoja ei tietenkään lasketa varallisuudeksi, ja oman asunnnonkin kanssa on vähän siinä ja siinä

- ei lihava eikä laiha + sopivasti lihaksia. Mitenkähän suuri osa miehistä kuuluu tähän kategoriaan? Nuoremmista ehkä 10-20%, mutta silloin työpaikka ei luultavasti ole keskiverto saati keskivertoa parempi. Yli kolmekymppisistä suurimmalla osalla löytyy vatsaa muttei lihaksia

- AMK-tutkinto on just ja just keskimääräistä parempi, olkoonkin ettei sillä nykypäivänä tehdä vaikutusta kehenkään

Ja sitten tulee se iso pointti. Eli keskiverto mies on eri asia kuin keskiverto sinkkumies. Koska nainen valitsee miehen pitkälti statuksen ja luvassa olevan elintason perusteella, keskivertomiehet ja keskivertoa paremmat miehet katoavat nopsaan markkinoilta. Erityisesti +-35v miehet joilta alkaa ehkä löytyäkin statusta, ovat kuumaa kamaa p/s-markkinoilla...puhumattakaan niistä harvoista 45v miehistä jotka ovat sinkkuja mutta eivät istu kaiken päivää kaljalla.

Jos tämän ketjun lukija istuu ap:n kuvaukseen, parisuhteeseen halukkaista lapsettomista naisista ei tule olemaan pulaa.

Äänestä

Tavallinen mies on yleensä jossain ns. normiduunissa, ja aika usein miesvaltaisella alalla. Tavismies harvemmin elättää itsensä maalaamalla tauluja, kirjoittamalla runoja tai vaikka pelaamalla pokeria.

Tavis haluaa yleensä ns. normaalin parisuhteen ja perheen. Tavismies ei siis yleensä ole esim. polyamoristi. Viimeistään perheenperustamisvaiheessa oma asunto ja asuntolaina alkavat kiehtoa.

Liikunnallinen tavis käy salilla, lenkkeilee tai pelaa pallopelejä. Harvemmin hän esim. joogaa, miekkailee tai kilpatanssii.

Tavallinen mies on yleensä tapakristitty tai ateisti, harvemmin esim. buddhalainen tai New Age-tyyppi.

Tavis pukeutuu useimmiten farkkuihin, chinoihin tms. Häntä ei yleensä nähdä kiltissä tai punaisissa nahkahousuissa. Ruutupaidat ovat suosiossa enemmän kuin esim. kukkakuosit.

Tavallinen mies on yleensä lihansyöjä ja harvemmin viehtynyt esim. elävään tai raakaravintoon. Grillaaminen on kesäisin ehdoton ykkösjuttu.

Taviksen musiikkimaku liikkuu yleensä alueella rock ja pop.Tavis ei useinkaan innostu esim. oopperasta, fadoista tai indonesialaisesta kansanmusiikista.

Tavallinen mies katselee mieluummin amerikkalaisia toimintaleffoja ja komedioita kuin esim. eurooppalaisia taidepätkiä.

Tavismies matkustaa mielellään viikoksi tai kahdeksi jonnekin lämpimään turistirysään makoilemaan rannalle ja/tai bilettämään. Harvemmin tavis lähtee vaikkapa pyhiinvaellusreitille Santiago de Compostelaan tai meditoimaan intialaiseen ashramiin.

Tavismies tietää yleensä enemmän lätkästä, Putouksesta ja Voice of Finlandista kuin vaikkapa Shakespearesta, Derridasta tai Krishnamurtista.

Jos tavismies äänestää, hän äänestää jotain neljästä suurimmasta puolueesta, harvemmin ainakaan mitään ns. pienpuoleista.

Nämä tulivat ekana mieleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


assassaaa1 kirjoitti:

Onko tavallinen mies josta aina puhutaan sellainen kohtuullisen kivan näköinen, melko hyvissä töissä, omistaa kohtuullisesti varallisuutta ja muuta, keskipituinen ja ei juhlien keskipiste mutta jonkinlainen aktiivinen sosiaalinen piiri? Ei lihava eikä laiha, sopivasti lihaksia. Pitää puolensa, ei ole johtaja eikä ovimatto. AMK tutkinto tai vastaava. Kaikissa miesten arvostettavissa piirteissä sellainen keskiverto, ei huono eikä huippu.

Vai onko tavallinen mies sellainen jossa ei ole mitään arvostettavia piirteitä nimeksikään?

Olen kuullut esitettävän väitteen ettei tavallienn mies kelpaa tavalliselle naiselle. Minkälainen on sitten se tavallinen nainen tuon mallin mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu