Mihin te laittaisitte rajan pettämisessä?
onko teidän mielestä pettämistä se, että kertoo "kakkoselle" halun rakastella hänen kanssaan. Ja sanavalinnat.. Puhuu rakastelusta tuntemattomalle, eikä pelkästä seksistä.
Kumpi on pahempaa, tämä vai esim. vieraan suutelu?
onko teidän mielestä pettämistä se, että kertoo "kakkoselle" halun rakastella hänen kanssaan. Ja sanavalinnat.. Puhuu rakastelusta tuntemattomalle, eikä pelkästä seksistä.
Kumpi on pahempaa, tämä vai esim. vieraan suutelu?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä se pettäminen edes on? Ei kai nyt hyvän ystävän kanssa keskustelu ole pettämistä? Kyllä minulla on muutama mies, joiden kanssa voin keskustella mistä vaan. Myös seksistä, eikä kumpikaan osapuoli ole toteuttamassa puheita.
aloittajalle - sinun suurin ongelma ei ole pettämisessä vaan sinussa ja sinun ajatuksissa ja asenteissa, toisin sanoen olet täysin hakoteillä itsesi ja ajatuksiesi kanssa. Mietipä kirjoituksesi uudestaan, oletko ihan selvillä vesillä näin ihan muutenkin vain? ylipäätänsä, täällä keskustelijoilla tuntuu olevan aivan muita ongelmia, lähinnä itsensä kanssa, pettäminen on, jos on, vain seurausta oman pään sisäisistä ongelmista. Ei kukaan jaksa olla ihmisen kanssa, joka on ihan pihalla omasta elämästä.
Ehkä sitten olen pihalla, kun tämä sinun kommenttisi meni minulta ainakin ohi :) Jos viestissä kysytään muiden mielipidettä pettämisen rajasta niin, miten ne minun ajatukset ja asenteet siihen vaikuttaa?
Ja aikaisemmalle vastaukselle: kuka on puhunut läheisestä ystävästä? Tottakai heidän kanssaan voi puhua intiimeistäkin asioista, nyt oli kuitenkin kyse toisilleen vieraista henkilöistä. Mielestäni se jo mainitsin aiemmin. Jos palataan vielä tuohon ystävän kanssa jutteluun, niin eikö se ole samallalailla väärin, jos ilmaisee halun rakastella hänen kanssaan?
Raja on se vanha ja hyväksi havaittu: et tee mitään, mitä et haluaisi kumppanisi touhuilevan selkäsi takana. Tai vastaavasti, jos et pysty rehellisesti kertomaan kumppanillesi touhuistasi, on raja ylitetty.
Mikä on "kakkonen"? Monelle se on nimenomaan se ihminen, jonka kanssa raja on jo ylitetty. On menty niihin "juttuihin", joiden pitäisi kuulua vain parisuhteeseen.
Aivan sama, puhutaanko rakastelusta vai panemisesta, asia ei siitä muuksi muutu. Eri ihmiset käyttävät eri ilmauksia - kyllä omassa parisuhteessani "vain pannaan", vaikka tunteet ovat vahvasti mukana.
Sinä itse tiedät / määrität, kumpi on pahempaa. Ja kyllä tuollaiset asiat pitäisi itse kunkin parisuhteessa ollessa kumppaninsa kanssa määritellä, niin ei tule epäselvyyksiä, mikäli pilviä kasaantuu auvoisen onnen taivaalle.
Vuosia, vuosia sitten seurustelin miehen kanssa , joka eli avoliitossa. Se oli kyllä huipentuma, kun todistettavasti hänellä oli vielä kolmaskin naisystävä. Avoliitto loppui myöhemmin, samoin meidän seurustelu ja tästä kolmannesta en tiedä sen jälkeistä tilannetta.
Ja kyllä minä uskon tämän miehen selityksen asiaan. Hän ei voinut saada lasta. Hän ei sen vuoksi ole myöskään avioitunut. Monet ovat saaneet tutustua tähän charmikkaaseen mieheen :)
Hmm. Puhuu rakastelusta tuntemattoman kanssa? Tuo meni minulta vähän ohi. Seksistä tietysti voi puhua tuntemattomalle, ja sekstailla voi hyvinkin tuntemattoman kanssa, mutta miten voi rakastella tuntemattoman kanssa? Rakasteluun tarvitaan mielestäni nimenomaan rakkautta ja rakkauteen tarvitaan erittäin paljon toisen tuntemista. Rakastelusta voi puhua rakastettunsa kanssa. Rakastelusta rakastettunsa kanssa voi myös puhua tuntemattomalle.
Jokaisen pitäisi tietää omat rajansa, mitä ne on. Rajojen ylitysten vertailu ja arvottaminen paremmiksi tai huonommiksi ei kannata. Sen sijaan kannattaisi miettiä mitä pitäisi tehdä, jos itse tai puoliso/kumppani rikkoo rajoja.