Miltä tuntuisi olla oikeasti rikas tai köyhä?

TotuudenHevonen

Rikkaita me monet olemme, vaikka meillä on rahaa, on meillä silti lähimmäisiä, rikkaaksi voisi sanoa sellaista jolla on myös kaikkea, mutta tavaran omistus ei aina tuo hyvää mieltä, joskus siitä joutuu maksaan veroa. Jos saisin valita ottaisin kait kodin ja perheen, onhan rahakin jotain, mutta rikkaana ilman ketään ihmistä olisi kuin ihminen ilman sisältöä. Köyhäksi voi sanoa sellasia jotka ei omista kauheesti mitään, mutta, jos heillä muutama ystävä on niin sijoittaisin heidät rikkaaseen luokkaan. Köyhyys on harmillista myös suurta tuskaa, esim. ei ole ystäviä, ei ole rahaa ruokaan, ei ole kotia. Eli juuri tarkoituksena oli tehdä vaikute "Jos olisin miljonääri" -kohtaan. Miljonääri omistaa melkein kaikkea mutta se että oikeasti puuttuu ystävät, ei voisi sanoa rikkaaksi, onhan kyllä vaikka tsiljoona, ketään ei voi ostaa ystäväksi. se pitää ansaita!

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärryksentunne

      Olet oikeassa, luulin alkuun että on miljonääri silleen et omistaa kaikkee, mut ei ystäviä, olinkin väärässä, mut kiitos kun kerroit, pidetäänpä tämä mielessä :)

    • halu auttaa

      Köyhyydestä on kertynyt kokemusta peräti 63 v. rikkaana olemisesta ei hajuakaan. Sen tiedän että jos onni potkisi täysosumalla vaikka lotossa, auttaisin köyhiä, maksaisin joidenkin velkavankeudessa olevien velat pois, ostaisin paikkakuntani ruokajonoon tuoretta ruokaa jaettavaksi ym.ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      104
      7517
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      237
      7404
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      144
      5125
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4819
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4570
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4082
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1792
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      255
      1442
    Aihe