asiaa...

Orvokkitar

Mieheni löi tänään nyrkillä säpäleiksi tietokoneen, aiemmin hajottanut kännykän, sohvan pöydän, seiniä.. Olen raskaana, viikolla 12 ja en tiedä miksi, mutta musta tuntuu, etten halua pitää enää lasta. Mä pelkään miestäni tosi paljon. Minua on vaan töninyt ja haukkunut, muttei vielä löynyt. Nytkin pitäisi töihin mennä juhannukseksi ja itkenyt olen koko illan. Onneksi vanhemmat asuu lähellä ja olen täällä nyt. Olen alkanut vihaamaan koko vauvaa, muistuttaisi liikaa hullua isäänsä..

5

179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä ihmettä

      Miksi kohdistat vauvaan vihantunteesi?.Eihån sillä ole osaa eikä arpaa miehesi tekoihin.

      • VihainenVeronmaksaja

        "mitä ihmettä" no koska se kakara on sen äijän palleista tullut?? kyllä mäkin abortoisin kakarani jos tollanen paskamies olisi!!


      • mitä ihmettä
        VihainenVeronmaksaja kirjoitti:

        "mitä ihmettä" no koska se kakara on sen äijän palleista tullut?? kyllä mäkin abortoisin kakarani jos tollanen paskamies olisi!!

        Minulla on ollut kaksikin paskaa miestä.
        Lapsia on kolme, eikä ole tullut mieleenikään heitä abortoida tai syyttää isiensä teoista.
        Lapset ovat parasta, mitä minulla on. Paskat miehet olen poistanut elämästäni ajat sitten.


    • Kiitos tuntemustesi jakamisesta.
      Voi ei, nyt elämäsi tuntuu ylivoimaisen raskaalta. Mielessäsi on varmasti pettymystä ja häpeää, varmaan raivoakin? Hienoa, että sinulla on vanhempasi, jotka asuvat lähellä ja ilmeisesti myös auttavat sinua.

      Oletko voinut puhua kenelläkään ajatuksistasi? Millainen on suhde vanhempiisi? Minusta tuntuu, että tarvitsisit yhden ihmisen, jonka kanssa voisit avoimesti ja luottamuksella keskustella tunteistasi ja ajatuksistasi, myös vihastasi vauvaa kohtaan.

      Minäkin kyllä ajattelen, että olisi parempi, jos vihaisit miestäsi – viha ehkä antaa sinulle voimaa irrottautua tästä suhteesta? Monen ihmisen kokemus on, että lapsi on sittenkin se, jolta saa voimaa, joka antaa mielekkyyttä ja iloa elämään.

      Toivon sinulle hyvää juhannusta ja siunausta koko elämällesi
      Päivi-pappi Hämeestä

    • Hei asiaa…

      Ajattelin kirjoittaa vielä tähän yhden oman kokemuksen, siis kuulemani tarinan, tältä päivältä. Se ei liity perheväkivaltaan, mutta lapseen kuitenkin… ja siihen, miten elämä kulkee…

      Olin vanhainkodissa pitämässä juhannushartautta. Keskustelimme juhannusmuistoista: juhannuskoivuista, -kukista, -tansseista ja –kokoista. Ajatus kulki muihinkin muistoihin, myös vaikeisiin. Eräs vanha rouva halusi kertoa, että hänellä oli neljä pientä alle kymmenenvuotiasta lasta kun hänen puolisonsa, sodassa ollut mies, kuoli. Ja myöhemmin hautajaisten jälkeen hän huomasi olevansa raskaana ja sai vielä viidennen lapsen. Elämä oli kiireistä, lehmät ja lapset… mutta nyt kun hän on vanha, tämä viides, joka silloin tuntui niin ylimääräiseltä, on hänelle kaikkein tärkein ja merkityksellisin, hän käy useimmin katsomassa ja on tuki ja turva. Hänestä tämä rouva oli erityisen kiitollinen.

      Näin siis eräs vanha rouva kun hän uppoutui muistoihinsa.

      Päivi-pappi Hämeestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      157
      3463
    2. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      43
      2382
    3. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2309
    4. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      29
      2287
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2287
    6. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2267
    7. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2093
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1942
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1803
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1738
    Aihe