Sopiva mies

Olen eronnut lapseton nainen ja kaiken järjen mukaan minulle pitäii kelvata ikäiseni eronnut mies. Mutta ei, seurustelen vain parikymppisten älykköjen kanssa koska heillä ei ole vielä lapsia eikä erojen tuomaa katkeruutta. Myös joku naimaton lapseton mies iästä riippumatta kelpaisi. Mutta pidän lapsia saanutta miestä ikuisesti varattuna koska lapset ovat hänelle ykkönen enkä väliin halua kiilata, saatika saada jotain mustasukkasen ex-vaimon tappouhkauksia.
579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan hyvä, kun tiedät, mitä haluat. Anna mennä vain, ei se kenellekään muulle kuulu.

Miten sinä muuten poimit nuo älyköt sieltä muiden parikymppisten joukosta?

Äänestä
  • Ne jotka on fiksuja nuoria miehiä on usein kiinnostuneita kirjottaa/keskustelemaan. Erikseen on ne jotka ei pahenmin osaa muusta puhuakaa kun seksistä. Ne ei arvosta kokemuksen tuomaa älyä påtkääkään.

    Äänestä

Niin mikä sinun ongelmasi oli?

Jos pidät parikymppisistä älyköistä ja löydät seuraa niin kai se on ok kaikkien puolesta.

Äänestä

On meitä lapsettomia kolmekymppisissäkin.

Äänestä

Tässähän päästään nykyajan yleisempään ihmissuhteita vaivaavaan ongelmaan, siihen että oletaan jonkun olevan jotain perustuen kaikkeen muuhun kuin mitä henkilö itse itsestään antaa ulos tai kertoo.

Sinä uskot, ehkä oman kokemuksesi perusteella että lapsia saaneet miehet ovat jotakin. Aivan samoin moni mies ajattelee että lapsia saaneet yh-äidit ovat jotakin. Ei tarvitse tätäkään palstaa pitkään lukea kun tästä jo tulee paljon esimerkkejä.

Nykyaikana meitä vaivaa ennenkaikkea näennäinen vaihtoehtojen loputtomuus. Se, että voimme mielestämme valita loputtomiin paremmin, ja lopuksi huomaamme että ei ole oikeaa valintaa. Jotkut huomaavat sen aiemmin, jotkut myöhemmin, jotkut eivät koskaan. Ennen, oman isäni ja äitini aikaan piirit olivat huomattavasti pienempia, sen piirin koon märitti se, kuinka pitkälle pääsi pyörällä tai myöhemmin se, kuinka pitkälle bensaa riitti. Valinnanvaraa oli vähemmän ja ihmiset olivat jossain vaiheessa pakotettuja huomaamaan sen, että missä se valinnanvara loppui. Ja sitten kun oli selkeä ryhmä mistä valita, niin tehtiin myös se valinta.

Nyt koko maailma on rajana. Vituttaako mies? Kirjaudu Tinderiin ja sieltä löytyy uusi, voit laittaa rajaksi 100 kilometriä ja löytyy! Ahdistaako suomalainen nainen, ei se mitään, mail-order-bride tulee vaikka Venäjältä tai Aasiasta. Loputon mahdollisuus olla muka onnellisempi jonkun kanssa houkuttaa enemmän kuin se, mikä nyt olisi tarjolla. Maailmanlaajuinen ruoho-on-vihreämpää -kompleksi.

Ja yksi juttu vielä mikä on mielenkiintoinen. Tuntuu kuin kaikesta tästä mukamas seksuaalisesta vapautumista huolimatta kaikki suhtautuisivat sekä seksiin että parisuhteisiin vakavammin. Ja kai se onkin luonnollista että kun on olevinaan koko maailma tai maa valittavana, niin halutaan juuri se oikea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuningataaaarr kirjoitti:

Olen eronnut lapseton nainen ja kaiken järjen mukaan minulle pitäii kelvata ikäiseni eronnut mies. Mutta ei, seurustelen vain parikymppisten älykköjen kanssa koska heillä ei ole vielä lapsia eikä erojen tuomaa katkeruutta. Myös joku naimaton lapseton mies iästä riippumatta kelpaisi. Mutta pidän lapsia saanutta miestä ikuisesti varattuna koska lapset ovat hänelle ykkönen enkä väliin halua kiilata, saatika saada jotain mustasukkasen ex-vaimon tappouhkauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu